ԱՄՆ պետքարտուղարը Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով նոր օգնական ունի
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Սենատը հաստատել է ԱՄՆ Մարշալի Գերմանական հիմնադրամի (GMF) նախագահ Կարեն Դոնֆրիդին Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնում:
Կարեն Դոնֆրիդը զբաղեցնում էր GMF-ի նախագահի պաշտոնը 2014թ. ապրիլից:
Նրա ղեկավարությամբ GMF-ը մշակել էր նոր ռազմավարական տեսլական եւ սահմանել աշխատանքի չորս գերակա ոլորտները՝ ժողովրդավարության ապագա, աշխարհաքաղաքականություն եւ Չինաստանի վերելք, անվտանգություն եւ տեխնոլոգիաներ, նորարարություններ:
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի նախագահ Վոլֆգանգ Իշինգերի հետ միասին նա համանախագահում էր 2020թ. Անդրատլանտյան աշխատանքային խումբը, որն տրանսատլանտյան համագործակցության ամրապնդման առաջարկություններ էր ներկայացրել գլոբալ հիմնական մարտահրավերներին դիմակայելու համար։

Karen Donfried appointed U.S. Assistant Secretary of State for Europe and Eurasia
Yerevan /Mediamax/. The U.S. Senate has confirmed the German Marshall Fund (GMF) President Karen Donfried to the position of U.S. Secretary of State for European and Eurasian Affairs.
Karen Donfried has served as president of GMF since April, 2014. Under her leadership, GMF developed a new strategic vision and established four priority areas for its transatlantic work: the future of democracy, geopolitics and the rise of China, security, and technology and innovation.
Along with the Munich Security Conference Chair Ambassador Wolfgang Ischinger, she co-chaired the 2020 Transatlantic Task Force, which offered recommendations for strengthening transatlantic cooperation on key global challenges.