Թուրքիայի եվրասիականությունը եւ հարաբերությունները Մոսկվայի հետ - Mediamax.am
Սեպտեմբերի 29-ին Սոչիում կայանալիք Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահների հանդիպմանն ընդառաջ առաջարկում ենք կարդալ Գալիպ Դալայի «Թուրքիայի աշխարհաքաղաքական եւ գաղափարախոսական եվրասիականությունը եւ նրա հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ» հոդվածը, որը հրապարակվել է ԱՄՆ Մարշալի Գերմանական հիմնադրամի «Թուրքիայի մասին» շարքում:
Մինչ ցածր ծախսերով զուգորդված ավելի սերտ հարաբերությունները մի քանի շահ են բերում Ռուսաստանին, նույնը դժվար է ասել Թուրքիայի համար, հատկապես երբ խոսքը վերաբերում է հարաբերությունների արժեքին: Կարելի էր կազմել շահերի երկար ցուցակ, որոնք Ռուսաստանը ստանում է փոխազդեցությունից կամ համագործակցությունից: Թուրքիան միայն որոշակի շահեր է ստացել, օրինակ՝ Սիրիայի հյուսիս-արեւմուտքում խափանելով Քրդական ժողովրդավարական միություն կուսակցության ծրագրերը, սակայն դրա դիմաց բարձր գին վճարեց: Թուրքիայի կողմից Ռուսաստանից С-400 հրթիռային համակարգերի ձեռքբերումը հանգեցրեց ԱՄՆ F-35 ծրագրից նրա դուրս թողելուն եւ պատժամիջոցներին: Ավելի լայն իմաստով Ռուսաստանի հետ նրա ավելի սերտ հարաբերությունները բուռն բանավեճեր առաջացրեցին Արեւմուտքում:
Ի՞նչն է դրդում Թուրքիային ավելի սերտ հարաբերություններ հաստատել Ռուսաստանի հետ. սա կարեւոր հարց է, որն ունի մի քանի միմյանց չբացառող պատասխաններ: Բացատրությունների թվում են ավտորիտարիզմի աճող ալիքը երկրի ներսում, որը սրում է հարաբերություններն Արեւմուտքի հետ, Թուրքիայի հարմարեցումը տարածաշրջանային եւ միջազգային միջավայրին, որում Միացյալ Նահանգները նվազեցրել է իր աշխարհաքաղաքական ներկայությունը, աճող աշխարհաքաղաքական պառակտումը, ինչպես նաեւ նախագահներ Էրդողանի եւ Պուտինի անձնական ներգրավվածությունը սերտ եւ կայուն հարաբերությունների պահպանման գործում: Կա նաեւ փաստարկ, որ հարաբերությունների ամրապնդումը լավագույնս բացատրվում է գաղափարախոսությամբ՝ տվյալ դեպքում եվրասիականությամբ: Այնուամենայնիվ, այն գաղափարը, որ թուրքական եվրասիականությունը գաղափարական սոսինձ է ծառայում Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում, լավագույն դեպքում անորոշ է:
Թուրքական եվրասիականությունը եւ դրա տարբեր դրսեւորումները
Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունների բարելավումը եվրասիականության լույսի ներքո դիտարկելու միտումը երկու փոխկապակցված հարց է առաջացնում. Ի՞նչ է նշանակում թուրքական եվրասիականությունը եւ ի՞նչ է այն նշանակում Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության համար: Թեեւ քննարկումն այս կամ այն ձեւով միշտ ընթանում էր հանրապետական դարաշրջանում, այնուամենայնիվ տարբեր ժամանակներում թուրքական եվրասիականությունը տարբեր իմաստներ ուներ: Գործն ավելի է բարդացնում աշխարհաքաղաքական եւ գաղափարական եվրասիականության միջեւ տարբերությունը: Երկու չափանիշների տարբեր համակցությունները հանգեցրին Սառը պատերազմի ավարտից հետո թուրքական եվրասիականության երեք տարբեր դրսեւորումների:
Ներառու՞մ է եվրասիական տեսլականը Ռուսաստանը, թե՞ բացառում: Եվրասիականությունը դիտարկվում է Արեւմուտքի հետ համագործակցության, թե՞ մրցակցության մեջ:
Թուրքական եվրասիականության առաջին դրսեւորումը 1990-ականների սկզբին հակառուսական ու արեւմտամետ էր: Երկրորդը, որը կարելի է կապել նախկին արտգործնախարար Իսմայիլ Ջեմի պաշտոնավարման (1997-2002) հետ, Թուրքիայի ձգտումն էր իր դերը գտնելու հետսառըպատերազմյան աշխարհաքաղաքական իրականության մեջ: Երրորդ եւ ներկայիս դրսեւորումը նույնպես սկիզբ է առնում 2000-ականներին եւ կրում է հակաարեւմտյան գաղափարական դիրքորոշման ուժեղ տարրեր: Եթե եվրասիականության առաջին երկու դրսեւորումները կարող են դիտարկվել որպես աշխարհաքաղաքական, ապա երրորդը՝ գաղափարախոսական է:
Աշխարհաքաղաքական եվրասիականություն
Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Թուրքիան Կենտրոնական Ասիայում ազդեցության հավանական գոտի տեսավ: Այս ժամանակահատվածում Արեւմուտքի աջակցությունը վայելող եվրասիականությունը նշանակում էր, որ Թուրքիան կարող էր առաջատար դեր խաղալ Կենտրոնական Ասիայի եւ Կովկասի նորանկախ պետությունների գործերում: Հետեւաբար, այն նաեւ հիմնված էր Ռուսաստանի հետ մրցակցային օրակարգի վրա: Սակայն, չնայած այս զարգացումից օգտվելու ցանկությանը, Թուրքիային չհաջողվեց առաջատար դեր ստանձնել Կենտրոնական Ասիայում:
1990-ականների վերջին եւ 2000-ականների սկզբին եվրասիականությունը հիմնականում քննարկվում էր արտաքին գործերի սոցիալ-դեմոկրատ նախարար Իսմայիլ Ջեմի արտաքին քաղաքական տեսլականի հետ կապված, ում օրոք թուրք-ռուսական հարաբերությունները զգալիորեն բարելավվել էին: Նրա կարծիքով, Սառը պատերազմի ավարտը ծնեց նոր ձեւավորվող եվրասիական կարգ, որում կենտրոնական դեր կխաղա Թուրքիան: Սակայն Ջեմը չէր դիտարկում Թուրքիայի եվրասիական տեսլականը ոչ որպես Արեւմուտքի այլընտրանք, ոչ էլ Ռուսաստանի դեմ: Ավելի շուտ նա համարում էր, որ Արեւմտյան Եվրոպայի եւ Ասիայի արհեստական բաժանումը կավարտվի, եւ որ գլոբալ տեխնոլոգիական եւ տնտեսական գործընթացները կնպաստեն երկու տարածաշրջանների ինտեգրմանը: Այսպիսով, նրա կարծիքով, Եվրասիական կարգը ոչ հակաարեւմտյան էր, ոչ էլ հակառուսական: Ավելին, Ջեմի կարծիքով, Թուրքիայի եվրասիական քաղաքականությունը, չնայած հակառուսական օրակարգի բացակայությանը, բխում էր Արեւմուտքի շահերից:
Գաղափարախոսական եվրասիականություն
Եվրասիայի նկատմամբ Թուրքիայի վերջին շրջադարձը, որը մասամբ պայմանավորված էր Արեւմուտքի նկատմամբ աճող դժգոհությամբ, նպատակ ունի ավելի սերտ կապեր հաստատել Ռուսաստանի եւ Չինաստանի հետ: Թուրքիայի ներկայիս եվրասիականությունը, ըստ էության, գաղափարախոսական հաստատում է, եւ ոչ թե հետեւողական աշխարհաքաղաքական տեսլական: Դրա ամենավերջին դրսեւորումը կարելի է տեսնել «Կապույտ Հայրենիքի» ոչ ճշգրիտ, մշուշոտ եւ ոչ պաշտոնական աշխարհաքաղաքական հայեցակարգում:
Այս հայեցակարգն իրականում նշանակում է երեք բան։ Նախ, այն ներկայացնում է ընդլայնված տեսլական եւ պատկերացում Միջերկրական ծովում Թուրքիայի ծովային սահմանների վերաբերյալ: Երկրորդը, այն ռազմածովային ուժերի կոչն է՝ վերաիմաստավորել եւ վերադիրքավորել երկիրը որպես ծովային տերություն: Երրորդը՝ գաղափարախոսական հայեցակարգ, որի համաձայն Թուրքիայի աշխարհաքաղաքական շահերն ավելի լավ են բավարարվում դեպի Ռուսաստան եւ Չինաստան վերակողմնորոշման միջոցով:
Կառավարությունը եւ «Կապույտ Հայրենիքի» հայեցակարգին սատարող ազգայնական եվրասիականները համաձայն են առաջին երկու տարրերի շուրջ: Ինչ վերաբերում է երրորդին, այստեղ տարաձայնություններ կան: Ի տարբերություն եվրասիական-ազգայնական խմբի՝ Թուրքիան դեպի Ռուսաստան եւ Չինաստան վերակողմնորոշելու ձգտումների, կառավարությունը, կարծես, գիտակցում է թուրք-ռուսական հարաբերությունների սահմանափակության խնդիրը։ Չնայած այս հայեցակարգն ընկալվում է որպես աշխարհաքաղաքական դոկտրին, որը, ըստ էության, հիմնված է գաղափարախոսական դրդապատճառների վրա, որոնց հիմքում դժգոհությունն է Արեւմուտքից:
Ընդհակառակը, Ռուսաստանի համար գաղափարախոսության դերն արտաքին քաղաքականության մեջ նվազագույն էր, եթե չասենք՝ լիովին բացակայում էր՝ չհաշված Արեւմուտքի նկատմամբ կասկածամտությունն ու դժգոհությունը: Այդ մասին է վկայոմ այն փաստը, որ Ռուսաստանը կարող է խոսել Մերձավոր Արեւելքի գրեթե բոլոր բեւեռների եւ խաղացողների հետ: Ռուսաստանի համար եվրասիականությունն աշխարհաքաղաքական եւ տարածաշրջանային ինտեգրման (օրինակ ՝ Եվրասիական տնտեսական միության հետ) տեսլական է, որը մասամբ լրացնում է Խորհրդային Միության փլուզումից հետո իր արտաքին քաղաքականության մեջ գաղափարախոսության անհետացման արդյունքում առաջացած դատարկությունը:
Այսպիսով, եվրասիականությունը ոչ միայն տարբեր ժամանակաշրջաններում տարբեր իմաստներ էր ձեռք բերում Թուրքիայում, այլեւ այսօր տարբեր բաներ է նշանակում Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի համար: Որպես այդպիսին, այն ամուր վերլուծական հիմք չի ապահովում նրանց հարաբերությունների համար, մասնավորապես՝ Մերձավոր Արեւելքի համատեքստում:
Ներկայում գերակշռող եվրասիականության գաղափարախոսական ընթացքը Թուրքիայում օգտագործում է աճող հակաարեւմտյան եւ հատկապես հակաամերիկյան տրամադրությունները կառավարական եւ հասարակական մակարդակներում`ավելի լայն լսարանի հասնելու համար: Սակայն կարեւոր է հիշել, որ հակաարեւմտականությունը շատ դեպքերում առաջ է բերում ավելի մեծ անկախության կամ ոչ դաշինքային կարգավիճակի ցանկությանը միջազգային հարաբերություններում: Այնուամենայնիվ, գաղափարախոսական եվրասիացիներն օգուտ են քաղում հակաարեւմտյան կլիմայից՝ առաջ մղելով իրենց գործը:
Թյուրքական աշխարհի գաղափարը
Ղարաբաղյան վերջին պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակը (որը մեծ հաշվով հնարավոր դարձավ Թուրքիայի անմիջական աջակցությամբ) կարող է ոգեշնչել Անկարային ձգտելու ավելի մեծ դերակատարության Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում: Եթե դա իրականացվի, ԱՄՆ-ի դուրս գալուց հետո Աֆղանստանում ներգրավվելու Թուրքիայի ձգտումները կարող են հանգեցնել նաեւ տարածաշրջանում ավելի մեծ դերակատարություն ունենալու ցանկության:
Հետեւաբար, Անկարան, ամենայն հավանականությամբ, կփնտրի այնտեղ գտնվող թյուրք ժողովուրդների հետ էլ ավելի սերտ հարաբերություններ հաստատելու ուղիներ, որոնք կարող են վերակենդանացնել թյուրքական աշխարհի գաղափարը՝ որպես արտաքին քաղաքականության մտավոր, գաղափարախոսական եւ քաղաքական շարժիչներից մեկը:
Դա առաջին պլան կմղի թուրք-ռուսական հարաբերությունների մրցակցային, եթե ոչ թշնամական բնույթը: Ի վերջո, թյուրքական աշխարհի զգալի հատվածը նաեւ հետխորհրդային տարածքի մի մասն է, որը Ռուսաստանը համարում է իր աշխարհաքաղաքական ազդեցության ոլորտ եւ ծայրահեղ թշնամաբար է տրամադրված ցանկացած ոտնձգության նկատմամբ: Այլ կերպ ասած, այս տարածաշրջանում դերի որոնումը, ամենայն հավանականությամբ, կվերակենդանացնի աշխարհաքաղաքական եվրասիականությունը Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ, ինչը լավ նախանշան չէ գաղափարախոսական եվրասիականության եւ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների համար: Այսպիսով, Եվրասիայի նկատմամբ Թուրքիայի շրջադարձը, եթե այն լրջորեն իրականացվի աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից, Թուրքիային դնելու է Ռուսաստանի հետ բախման ուղղության վրա, որի արձագանքները կզգան տարբեր տարածաշրջաններում եւ համատեքստերում:
Ռուսաստանում ծնված թուրքական ազգայնականության գաղափարախոս Յուսուֆ Աքչուրան այս սցենարը կանխատեսել էր ավելի քան մեկ դար առաջ: 1904 թվականին գրված «Քաղաքականության երեք տեսակներ. օսմանիզմը, (պան)իսլամիզմը եւ (պան)թյուրքիզմը» հայտնի աշխատության մեջ նա անդրադարձել է երեք հիմնական՝ քաղաքական, գաղափարախոսական եւ ինտելեկտուալ հոսանքներին, որոնք ուշ Օսմանյան ժամանակաշրջանում ձեւավորել էին էլիտաների քաղաքական եւ գաղափարական երեւակայություններ այն մասին, թե որ ճանապարհով է պետք անցնել փլուզվող կայսրությունը փրկելու համար:
Աքչուրան պնդում էր, որ օսմանյան էլիտան պետք է կենտրոնանա թուրքական ազգայնականության եւ պանթյուրքականության վրա՝ կայսրության ճակատագիրը հետ շրջելու համար: Նա պնդում էր, որ Ռուսաստանը լինելու է հիմնական խոչընդոտը եւ հակառակորդը, մինչդեռ Արեւմուտքը, հավանաբար, կաջակցի այս քաղաքականությանը՝ թյուրքական հսկայական բնակչության վրա գերիշխող Ռուսական կայսրությունը թուլացնելու համար: Այն, ինչ այն ժամանակ ճշմարիտ էր, արդիական է նաեւ այսօր: Եթե Անկարայի արտաքին քաղաքականության մեջ գերիշխեն աշխարհաքաղաքական եվրասիականությունը եւ թյուրքական աշխարհի գաղափարը, առաջին զոհն անխուսափելիորեն կլինի գաղափարախոսական եվրասիականությունը, որը փորձում է Թուրքիային ավելի մերձեցնել Ռուսաստանի եւ Չինաստանի հետ՝ ընդդեմ Արեւմուտքի:

Геополитическое и идеологическое евразийство Турции и ее отношения с Россией - Mediamax.am
Накануне предостоящей 29 сентября в Сочи президентов России и Турции предлагаем вашему вниманию статью Галипа Далая «Геополитическое и идеологическое евразийство Турции и ее отношения с Россией», опубликованную в рамках проекта «О Турции» Немецкого фонда Маршалла США.
В то время как более тесные отношения приносят несколько выгод при небольших затратах для России, трудно сказать то же самое для Турции, особенно когда речь идет о стоимости этих отношений. Можно было бы составить длинный список выгод, которые Россия получает от взаимодействия или сотрудничества. Турция получила некоторые выгоды, например, сорвав планы Партии Курдского демократического союза на северо-западе Сирии, но за это пришлось заплатить высокую цену. Приобретение Турцией ракетных систем С-400 у России привело к ее исключению из американской программы F-35 и санкциям. В более широком смысле, ее более тесные отношения с Россией вызвали на Западе жаркие дискуссии относительно места Турции.
Что побуждает Турцию устанавливать все более тесные отношения с Россией - это важный вопрос, на который есть несколько не исключающих друг друга ответов. В числе объяснений - нарастающая волна авторитаризма внутри страны, которая обостряет отношения с Западом, приспособление Турции к региональной и международной среде, в которой Соединенные Штаты уменьшили свое геополитическое присутствие, растущее геополитическое разъединение и недовольство между Соединенными Штатами и Турцией, а также личное вовлечение президентов Реджепа Эрдогана и Владимира Путина в поддержании тесных и стабильных отношений. Также есть аргумент, что укрепление отношений лучше всего объясняется идеологией - в данном случае евразийством. Однако идея о том, что турецкое евразийство служит идеологическим клеем для отношений с Росией, в лучшем случае туманна.
Турецкое евразийство и его различные проявления
Тенденция рассматривать улучшение отношений между Турцией и Россией через призму евразийства порождает два взаимосвязанных вопроса: что означает турецкое евразийство и что это значит для внешней политики Турции? Хотя дискуссия в той или иной форме велась всегда в республиканскую эпоху, турецкое евразийство в разное время имело разные значения. Еще больше усложняет дело различие между геополитическим и идеологическим евразийством. Различные комбинации двух критериев привели к трем различным проявлениям турецкого евразийства после окончания Холодной войны.
Включает ли евразийское видение Россию или исключает ее? Рассматривается ли евразийство в сотрудничестве или в конкуренции с Западом?
Первое проявление турецкого евразийства в начале 1990-х годов было антироссийским и прозападным. Второе, который можно ассоциировать с бывшим министром иностранных дел Исмаилом Джемом (1997–2002 гг.), представляло собой стремление Турции найти свою роль в геополитической реальности, сложившейся после окончания Холодной войны. Третье и текущее проявление также берет свое начало в начале 2000-х и несет в себе сильные элементы антизападной идеологической позиции. Если первые два проявления евразийства можно рассматривать как геополитические, третье можно обозначить как идеологическое.
Геополитическое евразийство
С распадом Советского Союза Турция увидела появление потенциальной зоны влияния в Центральной Азии. Поддерживаемое Западом евразийство в тот период означало, что Турция могла играть ведущую роль в делах новых независимых государств Центральной Азии и Кавказа. Следовательно, это также было основано на конкурентной повестке с Россией. Однако, несмотря на свое раннее желание воспользоваться преимуществами этого эпохального развития, Турция не смогла занять лидирующую роль в Центральной Азии.
В конце 1990-х - начале 2000-х годов евразийство в основном обсуждалось в связи с видением внешней политики социал-демократического министра иностранных дел Исмаила Джема, при котором турецко-российские отношения значительно улучшились. Он считал, что окончание Холодной войны породило зарождающийся евразийский порядок, в котором Турция будет играть центральную роль. Однако Джем не рассматривал евразийское видение Турции ни как альтернативу Западу, ни как против России.
Скорее, он считал, что искусственное разделение между Западной Европой и Азией прекратится и что глобальные, технологические и экономические процессы будут способствовать интеграции этих двух регионов. Таким образом, по его мнению, евразийский порядок не был ни антизападным, ни антироссийским. Более того, Джем считал, что евразийская политика Турции, несмотря на отсутствие антироссийской повестки, соответствует интересам Запада.
Идеологическое евразийство
Недавний поворот Турции в сторону Евразии, частично вызванный ее растущим недовольством Западом, преследует цель установления более тесных отношений с Россией и Китаем. Нынешнее евразийство Турции - это, по сути, идеологическая установка, а не последовательное геополитическое видение. Его самое последнее проявление можно увидеть в неточной, туманной и неофициальной геополитической концепции «Голубой Родины».
Эта концепция фактически означает три вещи. Во-первых, она представляет собой расширенное видение и понимание морских границ Турции в Средиземном море. Во-вторых, это призыв военно-морского флота переосмыслить и позиционировать страну как морскую державу. В-третьих, идеологическая концепция, согласно которой геополитические интересы Турции лучше удовлетворяются за счет переориентации на Россию и Китай, означает переосмысление места страны в мире.
Правительство и евразийцы-неонационалисты, поддерживающие концепцию «Голубой Родины», согласны в первых двух элементах. Что касаетс третьего, то здесь есть различия. В отличие от стремления евразийско-неонационалистической группы переориентировать Турцию на Россию и Китай, правительство, похоже, осознает ограниченность турецко-российских отношений. Опять же, даже несмотря на то, что эта концепция воспринимается как геополитическая доктрина, она по существу основана на идеологических мотивах, в основе которых лежит недовольство ее создателей Западом.
Напротив, для России роль идеологии во внешней политике была минимальной, а то и вовсе отсутствующей, если не считать ее подозрительности и недовольства Западом. Свидетельством этого является тот факт, что Россия может разговаривать практически со всеми полюсами и игроками на Ближнем Востоке. Для России евразийство представляет собой видение геополитики и региональной интеграции (например, с Евразийским экономическим союзом), которое частично заполняет пустоту, образовавшуюся в результате исчезновения идеологии в ее внешней политике после распада Советского Союза.
Таким образом, евразийство не только приобретало разные значения в Турции в разные периоды, но и в настоящее время обозначает разные вещи для Турции и России. Как таковое, оно не обеспечивает прочной аналитической основы для их отношений, в частности, в контексте Ближнего Востока.
Преобладающий в настоящее время идеологический курс евразийства в Турции использует растущие антизападные и особенно антиамериканские настроения на правительственном и общественном уровнях, чтобы охватить более широкую аудиторию. Но важно помнить, что антизападничество автоматически не приводит к евразийскому геополитическому расположению в Турции. В большинстве случаев антизападничество порождает стремление к большей независимости или внеблоковому статусу в международных делах. Однако идеологические евразийцы извлекают выгоду из антизападного климата, продвигая свое дело.
Идея тюркского мира
Победа Азербайджана в недавней второй карабахской войне (во многом ставшая возможной благодаря прямой поддержке Турции) могла бы вдохновить Анкару на стремление к большей роли на Кавказе и в Центральной Азии. В случае реализации стремление Турции к участию в Афганистане после ухода США может также привести к желанию играть более значительную роль в регионе. Поэтому Анкара, вероятно, будет искать способы наладить еще более тесные отношения с тюркскими народами там, что может оживить идею тюркского (или турецкого) мира как одного из интеллектуальных, идеологических и политических двигателей своей внешней политики.
Это выдвинет на первый план конкурентный, если не враждебный характер турецко-российских отношений. В конце концов, значительная часть тюркского мира также является частью постсоветского пространства, которое Россия считает своей геополитической сферой и крайне враждебно относится к любым посягательствам. Другими словами, поиск роли в этом регионе, вероятно, возродит геополитическое евразийство во внешней политике Турции, что не сулит ничего хорошего для идеологического евразийства и отношений с Россией. Таким образом, поворот Турции в сторону Евразии, если он будет реализован серьезно с геополитической точки зрения, поставил бы ее на курс столкновения с Россией, отголоски которого будут ощущаться в различных регионах и контекстах.
Юсуф Акчура, родившийся в России идеолог турецкого национализма, предвидел этот сценарий более века назад. В своем знаменитом эссе 1904 года «Три типа политики: османизм, (пан)исламизм и (пан)тюркизм» он размышлял о трех основных политических, идеологических и интеллектуальных течениях, формировавших политическое и идеологическое воображение элит в период поздней Османской империи о том, по какому пути идти, чтобы спасти рушащуюся империю.
Акчура утверждал, что османская элита должна сосредоточиться на турецком национализме и пантюркизме, чтобы повернуть вспять судьбу империи. Обдумывая осуществимость такой политики тюркского мира в рамках имперского мирового порядка, он утверждал, что Россия будет основным препятствием и противником, в то время как Запад, вероятно, поддержит эту политику на том основании, что она ослабит Российскую империю, властвующую над огромным тюркским населением. То, что было правдой тогда, актуально и сегодня. Если геополитическое евразийство и идея тюркского мира возьмут верх во внешней политике Анкары, первой жертвой неизбежно станет идеологическое евразийство, которое пытается сблизить Турцию с Россией и Китаем в пику Западу.