Հայաստանն ու Ռուսաստանը դեմ են քվեարկել Սիրիային վերաբերող բանաձեւին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը դեմ է քվեարկել Սիրիայի վերաբերյալ բանաձեւին, որն ընդունվել է մարտի 24-ին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 46-րդ նստաշրջանում` Մեծ Բրիտանիայի, ԵՄ երկրների, Թուրքիայի, Հորդանանի, Քաթարի և Քուվեյթի նախաձեռնությամբ:
Բանաձեւին դեմ են քվեարկել նաեւ Ռուսաստանը, Բոլիվիան, Վենեսուելան, Չինաստանը եւ Կուբան:
Փաստաթղթին աջակցել են Մարդու իրավունքների խորհրդի անդամ 47 երկրներից 27-ը, այդ թվում ՝ Ուկրաինան: 14 պետություն ձեռնպահ է մնացել, այդ թվում ՝ Ուզբեկստանը, Հնդկաստանը եւ Պակիստանը:
Ռուսաստանի պատվիրակության ներկայացուցիչ Դմիտրի Վորոբյովն ասել է, որ բանաձեւը «չափազանց կողմնակալ է, կառուցված է չհիմնավորված շահարկումների եւ կեղծ դատողությունների վրա, խեղաթյուրում է իրականությունը եւ բացահայտորեն քաղաքականացված է»:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, բանաձեւը քննադատության եւ դատապարտման հիմնական թիրախ է ընտրել Սիրիայի իշխանություններին:
Ռուսաստանի պատվիրակության ներկայացուցիչը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ բանաձեւում «բացակայում է ահաբեկչության դեմ պայքարի հրամայականը եւ այդպիսով աղավաղվում է Սիրիայում տեղի ունեցած ողբերգության իրական պատճառը»: Բացի այդ, նշել է նա, անտեսվել է Սիրիայի տարածքի մի մասի օտարերկրյա օկուպացիան եւ բնական պաշարների թալանի թեման:

Армения и Россия проголосовали против резолюции по Сирии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения проголосовала против резолюции по Сирии, принятой 24 марта на 46-й сессии Совета ООН по правам человека по инициативе Великобритании, стран Евросоюза, Турции, Иордании, Катара и Кувейта.
Против резолюции также проголосовали Россия, Боливия, Венесуэла, Китай и Куба.
Документ поддержали 27 стран из 47, входящих в Совет по правам человека, включая Украину. Воздержались 14 государств, в том числе - Узбекистан, Индия и Пакистан.
Представитель делегации России Дмитрий Воробьев заявил, что резолюция «предельно необъективна, построена на бездоказательных домыслах и лживых суждениях, извращает реальность и носит откровенно политизированный характер».
Как сообщает ТАСС, в резолюции в качестве главной мишени для критики и осуждения избраны сирийские власти.
Представитель делегации РФ обратил внимание на тот факт, что в резолюции «отсутствует четкая ссылка на императив борьбы с терроризмом и тем самым искажается истинная причина произошедшей в Сирии трагедии». Кроме того, заметил он, игнорирована тема «иностранной оккупации части территории Сирии и разграбления природных богатств».