Հայաստանն ու Ռուսաստանը դեմ են քվեարկել Սիրիային վերաբերող բանաձեւին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը դեմ է քվեարկել Սիրիայի վերաբերյալ բանաձեւին, որն ընդունվել է մարտի 24-ին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 46-րդ նստաշրջանում` Մեծ Բրիտանիայի, ԵՄ երկրների, Թուրքիայի, Հորդանանի, Քաթարի և Քուվեյթի նախաձեռնությամբ:
Բանաձեւին դեմ են քվեարկել նաեւ Ռուսաստանը, Բոլիվիան, Վենեսուելան, Չինաստանը եւ Կուբան:
Փաստաթղթին աջակցել են Մարդու իրավունքների խորհրդի անդամ 47 երկրներից 27-ը, այդ թվում ՝ Ուկրաինան: 14 պետություն ձեռնպահ է մնացել, այդ թվում ՝ Ուզբեկստանը, Հնդկաստանը եւ Պակիստանը:
Ռուսաստանի պատվիրակության ներկայացուցիչ Դմիտրի Վորոբյովն ասել է, որ բանաձեւը «չափազանց կողմնակալ է, կառուցված է չհիմնավորված շահարկումների եւ կեղծ դատողությունների վրա, խեղաթյուրում է իրականությունը եւ բացահայտորեն քաղաքականացված է»:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, բանաձեւը քննադատության եւ դատապարտման հիմնական թիրախ է ընտրել Սիրիայի իշխանություններին:
Ռուսաստանի պատվիրակության ներկայացուցիչը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ բանաձեւում «բացակայում է ահաբեկչության դեմ պայքարի հրամայականը եւ այդպիսով աղավաղվում է Սիրիայում տեղի ունեցած ողբերգության իրական պատճառը»: Բացի այդ, նշել է նա, անտեսվել է Սիրիայի տարածքի մի մասի օտարերկրյա օկուպացիան եւ բնական պաշարների թալանի թեման:

Armenia and Russia vote against the Syria resolution - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia has voted against the resolution on Syria, adopted at the 46th session of the UN Human Rights Council on March 24 at the initiative of Great Britain, the EU states, Turkey, Jordan, Qatar, and Kuwait.
Russia, Bolivia, Venezuela, China, and Cuba have also voted against the resolution.
27 of 47 member states of the council, including Ukraine, have supported the resolution. 14 countries, including Uzbekistan, India, and Pakistan, have abstained.
Representative of the Russian delegation Dmitry Vorobyev has stated that the resolution is “extremely subjective, based on groundless claims and false assumptions; it distorts reality and is openly politicized.”
TASS reports that the resolution’s main target for criticism and condemnation are the Syrian authorities.
Vorobyev has pointed out that the resolution “lacks clear reference to the imperative of the fight against terrorism and thus distorts the real cause of the tragedy that happened in Syria.” Additionally, he says, the document ignores “the foreign occupation of a part of Syria and the pillage of natural resources.”