Զախարովա. Մոսկվայի պայմանագիրը չի կորցրել արդիականությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր մեկնաբանել է Ռուսաստանի Սոցիալիստական Դաշնային Խորհրդային Հանրապետության եւ Թուրքիայի կառավարության միջեւ բարեկամության եւ եղբայրության պայմանագրի հարյուրամյա տարեդարձը:
«Այս նշանակալի տարեդարձը, ինչպես նաեւ երկկողմ դիվանագիտական կապերի հարյուրամյակը, որը նշվել է 2020 թվականին, մենք դիտարկում որպես ենք ռուս-թուրքական գործընկերության կարեւորության փոխըմբռնման պատմական վկայություն: Մեր համագործակցությունը խորապես գիտակցված է՝ հիմնված բարիդրացիության, փոխադարձ հարգանքի եւ շահերը հաշվի առնելու սկզբունքի վրա, եւ կենտրոնացած է համատեղ արդյունավետ աշխատանքի վրա՝ հանուն Ռուսաստանի և Թուրքիայի ժողովուրդների բարեկեցության եւ բարգավաճման, հանուն տարածաշրջանում եւ ընդհանուր առմամբ եվրոպական մայրցամաքում խաղաղության, անվտանգության եւ կայունության:
Մենք հաստատում ենք Թուրքիայի հետ բոլոր ուղղություններով կառուցողական փոխգործակցությունը զարգացնելու, առեւտրային, տնտեսական եւ ներդրումային համագործակցությունն ընդլայնելու, էներգետիկայի, արդյունաբերության և ենթակառուցվածքների ոլորտներում հեռանկարային նախագծեր իրականացնելու, մշակութային և մարդասիրական փոխանակումները եւ մարդկային կապերը բարելավելու մեր պատրաստակամությունը:
Վերջին հարյուր տարվա ընթացքում իր քաղաքական և պատմական արդիականությունը չկորցրած Մոսկվայի պայմանագրի ոգուն եւ սկզբունքներին հավատարմությունը Ռուսաստանի Դաշնության և Թուրքիայի Հանրապետության հարաբերությունների հետագա առաջընթաց զարգացման երաշխիքն է»,- ասել է Զախարովան:

Захарова: Московский договор не утратил актуальности - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова выступила сегодня с комментарием в связи со столетней годовщиной подписания Договора о дружбе и братстве между правительством Российской Социалистической Федеративной Советской Республики и Правительством Великого Национального Собрания Турции.
«Рассматриваем эту значимую дату вкупе с отмечавшимся в 2020 году вековым юбилеем двусторонних дипломатических связей как историческое свидетельство обоюдного понимания значимости российско-турецкого партнерства. Наше сотрудничество имеет глубоко осознанный характер, опирается на принцип добрососедства, взаимное уважение и учет интересов, нацеленность на совместную продуктивную работу ради благополучия и процветания народов России и Турции, во имя мира, безопасности и стабильности в регионе и на Европейском континенте в целом.
Подтверждаем готовность к наращиванию конструктивного взаимодействия с Турцией по всем направлениям, расширению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, реализации перспективных проектов в энергетике, промышленности и инфраструктуре, совершенствованию культурно-гуманитарных обменов и человеческих контактов.
Следование духу и принципам Московского договора, не утратившего за истекшие сто лет свою политическую и историческую актуальность, служит залогом дальнейшего поступательного развития отношений между Российской Федерацией и Турецкой Республикой», - заявила Захарова.