Ջարեդ Գենսեր. Հայ գերիների ազատ արձակումը «առաջնահերթ խնդիր է» ԱՄՆ համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուբեն Վարդանյանի միջազզային պաշտպան Ջարեդ Գենսերն ասել է, որ Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակումը ԱՄՆ նոր վարչակազմի համար «առաջնահերթ խնդիր է»:
«Մեզ ասվել է, որ նրանց ազատությունը պետք է լինի նախապայման, որպեսզի նախագահ Թրամփը վերջնական աջակցություն հայտնի խաղաղության պայմանագրին», - ասել է Գենսերը Catholic News Agency-ի հետ զրույցում:
«Կարծում եմ` դա իսկապես կարևոր զարգացում է, քանի որ մեր ամենամեծ մտավախությունն այն էր, որ եթե խաղաղության գործընթացը շարունակվի՝ առանց հաշվի առնելու  Լեռնային Ղարաբաղի կամ հայ քրիստոնյա գերիների հարցի լուծումը, ապա դժբախտաբար, դա կարող է հանգեցնել այդ բանտարկյալների զոհաբերմանը՝ որպես այդ համաձայնության մի մաս», - ասել է փաստաբանը:
Ըստ Գենսերի, այս կարևոր  հարցերից ներկայիս խաղաղության պայմանագրում ոչ մեկը ներառված չէ, դրանք  չկան նաև երկկողմ օրակարգում: Այնուամենայնիվ, նրա խոսքով,  Թրամփի վարչակազմը կարող է շատ բան անել այս նպատակներին հասնելու համար:
Գենսերը հրաժարվել է ասել, թե ինչ կոնկրետ մեթոդներ պետք է կիրառվեն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վրա ճնշում գործադրելու համար, չնայած նա խրախուսեց Թրամփի վարչակազմին «ցնցել» Ադրբեջանի նախագահին, ում նա բռնապետ է համարում:
«Ի վերջո, բռնապետները քաղբանտարկյալներին ազատ են արձակում միայն այն ժամանակ, երբ  ստիպված են դա անել: Նրանք երբեք դա չեն անում մեծահոգությունից կամ մարդասիրական մղումներից ելնելով: Դա տեղի է ունենում միայն այն ժամանակ, երբ բռնապետը տեսնում է, որ քաղբանտարկյալին կամ քաղբանտարկյալներին կալանքի տակ պահելն իր վրա ավելի թանկ է նստում, քան ազատ արձակելը», - ավելացրել է պաշտպանը:
Գենսերն ասել է, որ խաղաղությունը հնարավոր չի լինի, քանի դեռ «բոլոր խնդիրները չեն բացահայտվել, բանակցվել և լիովին լուծվել խաղաղության պայմանագրի շրջանակներում»:
«Խաղաղության պայմանագիրը, որը չլուծված է թողնում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ապագան և հայ քրիստոնյա գերիների ազատ արձակումը, ապագա բռնկումների, տարաձայնությունների և նույնիսկ հնարավոր պատերազմի բաղադրատոմս է», - նշել է նա:

Генсер: Освобождение армянских пленных является «приоритетом» для США - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Международный адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер заявил, что освобождение армянских пленных, содержащихся в Баку, является «приоритетным вопросом» для новой администрации США.
«Нам сказали, что их освобождение должно стать предварительным условием для того, чтобы президент Трамп объявил о поддержке мирного соглашения», - заявил Генсер в беседе с Catholic News Agency.
«Думаю, что это действительно важное событие, поскольку более всего мы опасались, что если мирный процесс продолжится без решения проблемы Нагорного Карабаха или армянских христианских заключенных, то, к сожалению, это может привести к принесению этих заключенных в жертву в рамках этого соглашения», - сказал адвокат.
По словам Генсера, ни один из этих важных вопросов не включен в действующее мирное соглашение и не лежит на двусторонней повестке [Армении и Азербайджана]. Однако, по его словам, администрация Трампа может сделать многое для достижения этих целей.
Генсер отказался сообщить, какие конкретно методы следует использовать для давления на президента Азербайджана Ильхама Алиева, но призвал администрацию Трампа «шокировать» президента Азербайджана, которого он считает диктатором.
«В конечном итоге диктаторы освобождают политических заключенных только тогда, когда их вынуждают это сделать. Они никогда не делают этого из великодушия или гуманных побуждений. Это происходит только тогда, когда диктатор видит, что содержание политического заключенного или заключенных под стражей обходится ему дороже, чем освобождение», - добавил адвокат.
Генсер заявил, что мир невозможен до тех пор, пока «все вопросы не будут выявлены, обсуждены и полностью решены в рамках мирного соглашения».
«Мирное соглашение, которое оставляет нерешенным будущее народа Нагорного Карабаха и освобождение армянских христианских заключенных, является рецептом будущих вспышек, разногласий и даже возможной войны», - отметил он.