Բորել. Ռուսաստանը եւ Թուրքիան ձգտում են դուրս մղել ԵՄ-ն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության Գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի կարծիքով, Ռուսաստանը եւ Թուրքիան ձգտում են դուրս մղել ԵՄ-ն տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման գործընթացից:
«Լեռնային Ղարաբաղի, Լիբիայի, ինչպես նաեւ Սիրիայի հակամարտություններում մենք տեսնում ենք «Աստանայացում » (Սիրիայի համար ստեղծված Աստանայի ձեւաչափի օրինակով), ինչը հանգեցնում է Եվրոպայի դուրս մղմանը տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորումից՝  ի օգուտ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի», - գրել է Ժոզեպ Բորելը «Ինչու է կարեւոր Եվրոպայի ռազմավարական ինքնավարությունը» հոդվածում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ հոկտեմբերի 12-ին Ջոզեպ Բորելը՝ պատասխանելով ԵՄ եւ Ռուսաստանի հարաբերությունների մասին հարցին՝ Ալեքսեյ Նավալնիի թունավորման եւ հնարավոր պատժամիջոցների լույսի ներքո, ասել էր, որ ՌԴ-ն եւ Եվրամիությունը համագործակցում են տարբեր հարցերում:
«Օրինակ, Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկն է, եւ նախագահը Մակրոնը պետք է խոսի նախագահ Պուտինի հետ, եթե մենք ուզում ենք հրադադար հաստատել: Մենք չենք պատրաստվում դադարեցնել դա՝ Նավալնիի գործով պատժամիջոցների պատճառով», - շեշտել էր Բորելը:

Russia and Turkey aim to push Europe out, says Josep Borrell - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax. EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell believes that Russia and Turkey aim to push Europe out of the settlement of regional conflicts.
“In conflicts like Nagorno-Karabakh, Libya as well as Syria, we are witnessing a form of “Astanisation” of regional conflicts (in reference to the Astana format on Syria) which leads to the exclusion of Europe from the settlement of regional conflicts in favour of Russia and Turkey,” Borrell writes in the article “Why European strategic autonomy matters”.
EU: Nagorno-Karabakh must have a status
Mediamax recalls that following the meeting of EU foreign ministers in Luxembourg on October 12, Borrell was asked about EU-Russia relations in the light of Alexei Navalny’s poisoning and possible sanctions. He said that EU and Russia cooperate on various issues.
“For example, Russia is one of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, and President Macron should talk to President Putin if we want to establish a ceasefire. We are not going to stop it because of the Navalny case,” said Josep Borrell.