Բորել. Ռուսաստանը եւ Թուրքիան ձգտում են դուրս մղել ԵՄ-ն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության Գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի կարծիքով, Ռուսաստանը եւ Թուրքիան ձգտում են դուրս մղել ԵՄ-ն տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման գործընթացից:
«Լեռնային Ղարաբաղի, Լիբիայի, ինչպես նաեւ Սիրիայի հակամարտություններում մենք տեսնում ենք «Աստանայացում » (Սիրիայի համար ստեղծված Աստանայի ձեւաչափի օրինակով), ինչը հանգեցնում է Եվրոպայի դուրս մղմանը տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորումից՝  ի օգուտ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի», - գրել է Ժոզեպ Բորելը «Ինչու է կարեւոր Եվրոպայի ռազմավարական ինքնավարությունը» հոդվածում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ հոկտեմբերի 12-ին Ջոզեպ Բորելը՝ պատասխանելով ԵՄ եւ Ռուսաստանի հարաբերությունների մասին հարցին՝ Ալեքսեյ Նավալնիի թունավորման եւ հնարավոր պատժամիջոցների լույսի ներքո, ասել էր, որ ՌԴ-ն եւ Եվրամիությունը համագործակցում են տարբեր հարցերում:
«Օրինակ, Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկն է, եւ նախագահը Մակրոնը պետք է խոսի նախագահ Պուտինի հետ, եթե մենք ուզում ենք հրադադար հաստատել: Մենք չենք պատրաստվում դադարեցնել դա՝ Նավալնիի գործով պատժամիջոցների պատճառով», - շեշտել էր Բորելը:

Ереван /Медиамакс/. Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель считает, что Россия и Турция стремятся вытеснить Турцию из процесса урегулирования региональных конфликтов.
«В конфликтах в Нагорном Карабахе, Ливии, а также в Сирии мы наблюдаем «Астанизацию» (по примеру Астанинского формата для Сирии) региональных конфликтов, что приводит к вытеснению Европы из урегулирования региональных конфликтов в пользу России и Турции», - пишет Жозеп Боррель в своей статье «Почему важна стратегическая автономия Европы».
Медиамакс отмечает, что 12 октября, օтвечая на вопрос об отношениях между ЕС и Россией в свете «дела Навального» и возможных санкций, Жозеп Боррель сказал, что ЕС и Евросоюз сотрудничают по разным вопросам.
«Например, Россия является одним из сопредседателей Минской группы ОБСЕ, и президент Макрон должен говорить с президентом Путиным, если мы хотим установить перемирие. Мы не собираемся прекращать это из-за дела Навального», - говорил Жозеп Боррель.