Եվրամիություն. Լեռնային Ղարաբաղը պետք է կարգավիճակ ունենա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելն ասել է, որ պետք է հավելյալ ջանքեր գործադրվեն հակամարտության բանակցային, համապարփակ եւ կայուն կարգավորման համար, որը կներառի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը:
Ժոզեպ Բորելի հայտարարությունն արվել է Եվրոպական միության անունից:
«Եվրամիությունը ողջունում է ռազմական գործողությունների դադարեցումը Լեռնային Ղարաբաղում եւ դրա շուրջ`Ռուսաստանի միջնորդությամբ  Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ նոյեմբերի 9-ին համաձայնեցված հրադադարից հետո: ԵՄ-ն կոչ է անում բոլոր կողմերին շարունակել խստորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը` կանխելու մարդկային կյանքերի կորուստը:
ԵՄ-ն տարածաշրջանային բոլոր դերակատարներին կոչ է անում զերծ մնալ ցանկացած գործողությունից կամ հռետորաբանությունից, որը կարող է վտանգել հրադադարի ռեժիմը: ԵՄ-ն նաեւ կոչ է անում տարածաշրջանից դուրս բերել բոլոր օտարերկրյա զինյալներին: ԵՄ-ն ուշադիր կհետեւի հրադադարի դրույթների իրականացմանը, հատկապես դրա մշտադիտարկման մեխանիզմի իրագործմանը», - ասված է հայտարարության մեջ:
ԵՄ-ում նշել են, որ ռազմական գործողությունների դադարեցումը միայն առաջին քայլն է` վերջ դնելու Լեռնային Ղարաբաղի երկարատեւ հակամարտությանը:
«Եվրամիությունը գտնում է, որ պետք է հավելյալ ջանքեր գործադրվեն հակամարտության բանակցային, համապարփակ եւ կայուն կարգավորման համար, որը կներառի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը: ԵՄ-ն վերահաստատում է իր լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջազգային ձեւաչափին` համանախագահների եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցչի առաջնորդությամբ՝ հասնելու այդ նպատակին: ԵՄ-ն պատրաստ է նպաստել հակամարտության տեւական եւ համապարփակ կարգավորմանը, այդ թվում, իրավիճակի կայունացման, հետկոնֆլիկտային վերականգնման եւ վստահության ամրապնդման միջոցառումների միջոցով»,- ասված է հայտարարության մեջ:
ԵՄ-ն հիշեցրել է, որ վճռականորեն դեմ է ուժի կիրառմանը, մասնավորապես, կասետային զինամթերքի օգտագործմանը՝ որպես հակամարտությունների կարգավորման միջոց: Բորելը շեշտել է, որ միջազգային հումանիտար իրավունքը պետք է հարգվի եւ կոչ է արել կողմերին իրականացնել ռազմագերիների փոխանակման եւ զոհերի աճյունների վերադարձի մասին պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափով հոկտեմբերի 30-ին Ժնեւում կայացած հանդիպմանը:
«ԵՄ-ն կարեւորում է տեղահանված բնակչության համար հնարավոր լավագույն պայմանների երաշխավորումը՝ հումանիտար մուտք եւ կամավոր, անվտանգ, արժանապատիվ վերադարձ ունենալու Լեռնային Ղարաբաղ եւ նրա հարակից շրջաններ: Եվրամիությունն ընդգծում է Լեռնային Ղարաբաղում եւ նրա շրջակայքում մշակութային եւ կրոնական ժառանգության օբյեկտների պահպանման եւ վերականգնման կարեւորությունը: Ցանկացած ռազմական հանցագործություն, որը կարող է տեղի ունեցած լինել, պետք է հետաքննվի:
Եվրոպական միությունը եւ անդամ պետություններն արդեն իսկ զգալի հումանիտար օգնություն են տրամադրում ՝ հակամարտությունից տուժած քաղաքացիական բնակչության անմիջական կարիքները հոգալու համար եւ պատրաստ են տրամադրել օգնություն նաեւ հետագայում»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Евросоюз: Нагорный Карабах должен обладать статусом - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил, что необходимо приложить дополнительные усилия для согласованного, всеобъемлющего и прочного урегулирования конфликта, включающего определение статуса Нагорного Карабаха.
Заявление сделано Жозепом Боррелем от имени ЕС.
«Евросоюз приветствует прекращение боевых действий в Нагорном Карабахе и вокруг него после перемирия между Арменией и Азербайджаном, достигнутого при посредничестве России  9 ноября. ЕС призывает все стороны продолжать соблюдать режим прекращения огня, чтобы предотвратить человеческие жертвы.
ЕС призывает всех региональных игроков воздерживаться от любых действий или риторики, которые могут поставить под угрозу режим прекращения огня. ЕС также призывает к выводу из региона всех иностранных боевиков. ЕС будет внимательно следить за выполнением положений о прекращении огня, в частности, за реализацией механизма мониторинга», - говорится в заявлении.
ЕС отмечает, что прекращение боевых действий - только первый шаг к прекращению затяжного нагорно-карабахского конфликта.
«Евросоюз считает, что необходимо приложить дополнительные усилия для согласованного, всеобъемлющего и прочного урегулирования конфликта, которое включит также определение статуса Нагорного Карабаха. ЕС подтверждает свою полную поддержку в достижении этой цели международному формату Минской группы ОБСЕ во главе с сопредседателями и личным представителем Действующего председателя ОБСЕ.
ЕС готов внести свой вклад в долгосрочное и всеобъемлющее урегулирование конфликта, в том числе посредством стабилизации, постконфликтного восстановления и мер укрепления доверия»,- говорится в заявлении.
ЕС подтвердил свое решительное неприятие применения силы, в частности, использования кассетных боеприпасов как средства разрешения конфликтов. Боррель подчеркнул  необходимость уважения международного гуманитарного права и призвал стороны к исполнению договоренностей о передаче военнопленных и возврату тел погибших, достигнутых на встрече 30 октября в Женеве в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
«ЕС придает важное значение обеспечению наилучших условий для населения, вынужденного покинуть свои дома - гуманитарного доступа и добровольного, безопасного и достойного возвращения в Нагорный Карабах и его окрестности. Европейский Союз подчеркивает важность сохранения и восстановления объектов культурного и религиозного наследия в Нагорном Карабахе и вокруг него. Любые военные преступления, которые могли иметь место, должны быть расследованы.
Европейский Союз и его члены уже предоставляют значительную гуманитарную помощь для удовлетворения насущных потребностей гражданского населения, пострадавшего от конфликта, и готовы оказывать помощь в будущем», - говорится в заявлении.