Եվրամիություն. Լեռնային Ղարաբաղը պետք է կարգավիճակ ունենա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելն ասել է, որ պետք է հավելյալ ջանքեր գործադրվեն հակամարտության բանակցային, համապարփակ եւ կայուն կարգավորման համար, որը կներառի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը:
Ժոզեպ Բորելի հայտարարությունն արվել է Եվրոպական միության անունից:
«Եվրամիությունը ողջունում է ռազմական գործողությունների դադարեցումը Լեռնային Ղարաբաղում եւ դրա շուրջ`Ռուսաստանի միջնորդությամբ  Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ նոյեմբերի 9-ին համաձայնեցված հրադադարից հետո: ԵՄ-ն կոչ է անում բոլոր կողմերին շարունակել խստորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը` կանխելու մարդկային կյանքերի կորուստը:
ԵՄ-ն տարածաշրջանային բոլոր դերակատարներին կոչ է անում զերծ մնալ ցանկացած գործողությունից կամ հռետորաբանությունից, որը կարող է վտանգել հրադադարի ռեժիմը: ԵՄ-ն նաեւ կոչ է անում տարածաշրջանից դուրս բերել բոլոր օտարերկրյա զինյալներին: ԵՄ-ն ուշադիր կհետեւի հրադադարի դրույթների իրականացմանը, հատկապես դրա մշտադիտարկման մեխանիզմի իրագործմանը», - ասված է հայտարարության մեջ:
ԵՄ-ում նշել են, որ ռազմական գործողությունների դադարեցումը միայն առաջին քայլն է` վերջ դնելու Լեռնային Ղարաբաղի երկարատեւ հակամարտությանը:
«Եվրամիությունը գտնում է, որ պետք է հավելյալ ջանքեր գործադրվեն հակամարտության բանակցային, համապարփակ եւ կայուն կարգավորման համար, որը կներառի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը: ԵՄ-ն վերահաստատում է իր լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջազգային ձեւաչափին` համանախագահների եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցչի առաջնորդությամբ՝ հասնելու այդ նպատակին: ԵՄ-ն պատրաստ է նպաստել հակամարտության տեւական եւ համապարփակ կարգավորմանը, այդ թվում, իրավիճակի կայունացման, հետկոնֆլիկտային վերականգնման եւ վստահության ամրապնդման միջոցառումների միջոցով»,- ասված է հայտարարության մեջ:
ԵՄ-ն հիշեցրել է, որ վճռականորեն դեմ է ուժի կիրառմանը, մասնավորապես, կասետային զինամթերքի օգտագործմանը՝ որպես հակամարտությունների կարգավորման միջոց: Բորելը շեշտել է, որ միջազգային հումանիտար իրավունքը պետք է հարգվի եւ կոչ է արել կողմերին իրականացնել ռազմագերիների փոխանակման եւ զոհերի աճյունների վերադարձի մասին պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափով հոկտեմբերի 30-ին Ժնեւում կայացած հանդիպմանը:
«ԵՄ-ն կարեւորում է տեղահանված բնակչության համար հնարավոր լավագույն պայմանների երաշխավորումը՝ հումանիտար մուտք եւ կամավոր, անվտանգ, արժանապատիվ վերադարձ ունենալու Լեռնային Ղարաբաղ եւ նրա հարակից շրջաններ: Եվրամիությունն ընդգծում է Լեռնային Ղարաբաղում եւ նրա շրջակայքում մշակութային եւ կրոնական ժառանգության օբյեկտների պահպանման եւ վերականգնման կարեւորությունը: Ցանկացած ռազմական հանցագործություն, որը կարող է տեղի ունեցած լինել, պետք է հետաքննվի:
Եվրոպական միությունը եւ անդամ պետություններն արդեն իսկ զգալի հումանիտար օգնություն են տրամադրում ՝ հակամարտությունից տուժած քաղաքացիական բնակչության անմիջական կարիքները հոգալու համար եւ պատրաստ են տրամադրել օգնություն նաեւ հետագայում»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell has stated that efforts must be renewed for a negotiated, comprehensive and sustainable settlement of the conflict, including on the status of Nagorno-Karabakh.
He has made this statement on behalf of the European Union.
“The European Union welcomes the cessation of hostilities in and around Nagorno-Karabakh following the Russia-brokered ceasefire of 9 November agreed between Armenia and Azerbaijan. The EU calls on all parties to continue to strictly respect the ceasefire to prevent further loss of life.
The EU urges all regional actors to refrain from any actions or rhetoric that could jeopardise the ceasefire. The EU also calls for the full and prompt withdrawal of all foreign fighters from the region. The EU will follow closely the implementation of the provisions of the ceasefire, especially with regard to its monitoring mechanism,” reads the statement.
The cessation of hostilities is only a first step to end the long-standing Nagorno-Karabakh conflict, Borrell adds.
“The EU considers that efforts must be renewed for a negotiated, comprehensive and sustainable settlement of the conflict, including on the status of Nagorno-Karabakh. The EU therefore reiterates its full support to the international format of the OSCE Minsk Group led by its Co-Chairs and to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office to pursue this objective. The EU stands ready to effectively contribute in the shaping of a durable and comprehensive settlement of the conflict, including where possible through support for stabilization, post conflict rehabilitation and confidence building measures,” reads the statement.
Borrell has also stated that the EU recalls its firm opposition against the use of force, in particular the use of cluster ammunitions and incendiary weapons, as a mean to settle disputes. He has stressed that international humanitarian law must be respected and called on the parties to implement the agreements on the exchange of prisoners of war and the repatriation of human remains reached within the OSCE Minsk Group Co-Chairs format on 30 October in Geneva.
“The EU underlines the importance of guaranteeing humanitarian access and the best possible conditions for the voluntary, safe, dignified and sustainable return of the displaced populations in and around Nagorno-Karabakh. It underlines the importance of preserving and restoring the cultural and religious heritage in and around Nagorno-Karabakh. Any war crimes that may have been committed must be investigated.
The European Union and its Member States are already providing significant humanitarian assistance to address the immediate needs of the civilian populations affected by the conflict and stand ready to provide further assistance,” concludes the statement.