Այվազյանը Գուտերեշի հետ խոսել է հայ գերիների խոշտանգման մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանն ու ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը քննարկել են թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում Արցախում ստեղծված մարդասիրական իրադրությունը եւ դրա հետեւանքները տարածաշրջանի համար։
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ այսօր կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում Արա Այվազյանն ու Անտոնիո Գուտերեշն անդրադարձել են ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին եւ դրա հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։
Նախարար Այվազյանն այդ առնչությամբ առանձնահատուկ ընդգծել է միջազգային կառույցների եւ, նախեւառաջ, ՄԱԿ համապատասխան մարմինների՝ տեղում ներգրավվածության կարեւորությունը։
ՀՀ արտգործնախարարը շեշտել է տեղահանված արցախահայության հայրենիք վերադարձի համար պայմանների ապահովմանը եւ վերջիններիս իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված քայլերի անհրաժեշտությունը։ Նա ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին համապարփակ տեղեկություն է տրամադրել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ խոշտանգումների ու բռնության այլ դրսեւորումների վերաբերյալ։
Երկուստեք առանձնահատուկ ընդգծվել է միջազգային մարդասիրական իրավունքի եւ մարդու իրավունքների նորմերի խստագույն պահպանումը, Արցախի պատմամշակութային ժառանագության նկատմամբ հարգալից վերաբերմունքը:

Armenian FM and UN Secretary General discuss torture of Armenian POWs
Yerevan /Mediamax. Armenia Foreign Minister Ara Ayvazyan and UN Secretary General Antonio Guterres have discussed the humanitarian situation in Artsakh, which resulted from the f Turkish-Azerbaijani aggression, and its consequences for the region.
During a telephone conversation today, Ara Ayvazyan and Antonio Guterres have spoken about the humanitarian crisis and the steps taken to address it, said Armenian MFA.
In this regard, Foreign Minister Ayvazyan has underlined the importance of involvement of international organizations and primarily, relevant UN bodies on the ground.
He has also stressed the need to ensure the conditions for repatriation of the displaced Artsakh Armenians and the efforts required to protect their rights. Ara Ayvazyan has provided comprehensive information to the UN Secretary General on torture and other ill-treatment of POWs and civilians in Azerbaijani custody.
Both parties have highlighted strict observance of international humanitarian law and human rights norms, as wellas respectful attitude towards the historical and cultural heritage of Artsakh.