Այվազյանը Գուտերեշի հետ խոսել է հայ գերիների խոշտանգման մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանն ու ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը քննարկել են թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում Արցախում ստեղծված մարդասիրական իրադրությունը եւ դրա հետեւանքները տարածաշրջանի համար։
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ այսօր կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում Արա Այվազյանն ու Անտոնիո Գուտերեշն անդրադարձել են ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին եւ դրա հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։
Նախարար Այվազյանն այդ առնչությամբ առանձնահատուկ ընդգծել է միջազգային կառույցների եւ, նախեւառաջ, ՄԱԿ համապատասխան մարմինների՝ տեղում ներգրավվածության կարեւորությունը։
ՀՀ արտգործնախարարը շեշտել է տեղահանված արցախահայության հայրենիք վերադարձի համար պայմանների ապահովմանը եւ վերջիններիս իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված քայլերի անհրաժեշտությունը։ Նա ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին համապարփակ տեղեկություն է տրամադրել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ խոշտանգումների ու բռնության այլ դրսեւորումների վերաբերյալ։
Երկուստեք առանձնահատուկ ընդգծվել է միջազգային մարդասիրական իրավունքի եւ մարդու իրավունքների նորմերի խստագույն պահպանումը, Արցախի պատմամշակութային ժառանագության նկատմամբ հարգալից վերաբերմունքը:

Айвазян обсудил с Гутерришем информацию о пытках армянских военнопленных - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян и Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш обсудили возникшую в результате турецко-азербайджанской агрессии гуманитарную ситуацию в Арцахе, а также ее последствия для региона.
Как сообщает пресс-служба МИД, в ходе сегодняшней телефонной беседы Ара Айвазян и Антонио Гутерриш затронули вопросы гуманитарного кризиса и мер, принятых для его решения.
В этой связи министр Айвазян особо подчеркнул важность вовлечения в решение вопросов международных структур и, в первую очередь, соответствующих органов ООН.
Министр иностранных дел Армении подчеркнул необходимость обеспечения условий для репатриации арцахских армян, покинувших места своего проживания, и шаги, предпринятые для защиты их прав. Он предоставил Генеральному секретарю ООН исчерпывающую информацию о пытках и других формах жестокого обращения с военнопленными и гражданскими лицами, находящимися под контролем Азербайджана.
Стороны подчеркнули строгое соблюдение норм международного гуманитарного права и прав человека, а также уважительное отношение к историческому и культурному наследию Арцаха.