Կանադայի ԱԳ նախարար. «Շարունակում ենք աջակցել հայ ժողովրդին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպանը հայտարարել է, որ աշխատում են միջազգային գործընկերների հետ` ուսումնասիրելու Լեռնային Ղարաբաղում կնքված զինադադարի պայմաններն ու հետեւանքները:
«Մենք ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունները խստորեն կհարգվեն եւ ռազմական գործողությունները վերջնականապես կդադարեն առանց հապաղելու: Ինչպես նախկինում նշել ենք՝ Թուրքիան պետք է հակամարտությունից դուրս մնա»,- ասել է նա:
Կանադայի արտգործնախարարը հայտնել է, որ պարբերաբար կապի մեջ է եղել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի հետ`«հասկանալու համար, թե ինչպես կարող է Կանադան շարունակել այս ամենադժվար ժամանակահատվածում աջակցել հայ ժողովրդին, որի հետ ունենք ուժեղ մարդկային կապեր եւ ընդհանուր արժեքներ»:
«Բոլոր կողմերը պետք է բանակցեն, որպեսզի հասնեն կայուն եւ խաղաղ կարգավորմանը՝ հայտարարված հրադադարի սահմաններից դուրս ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործընթացի շրջանակում»,- ասել է նա:

Canadian FM: “We continue to support the Armenian people” - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax. Canadian Foreign Minister François-Philippe Champagne made a statement on the ongoing situation in Nagorno-Karabakh.
“We have taken note of the establishment of a ceasefire in Nagorno-Karabakh. We are working with our international partners to examine the terms and implications of this latest development.
We expect the commitments made by Azerbaijan to be strictly respected and the hostilities to cease permanently without delay. As we mentioned before, Turkey must remain outside of the conflict.
I have been in regular contact with the Armenian Foreign Minister to see how Canada can continue to support the Armenian people during this most difficult time and with whom we share strong people to people ties and values.
All parties must negotiate to achieve a permanent and peaceful settlement, beyond the ceasefire announced and through the OSCE Minsk Group Co-Chairs process."