Կանադայի ԱԳ նախարար. «Շարունակում ենք աջակցել հայ ժողովրդին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպանը հայտարարել է, որ աշխատում են միջազգային գործընկերների հետ` ուսումնասիրելու Լեռնային Ղարաբաղում կնքված զինադադարի պայմաններն ու հետեւանքները:
«Մենք ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունները խստորեն կհարգվեն եւ ռազմական գործողությունները վերջնականապես կդադարեն առանց հապաղելու: Ինչպես նախկինում նշել ենք՝ Թուրքիան պետք է հակամարտությունից դուրս մնա»,- ասել է նա:
Կանադայի արտգործնախարարը հայտնել է, որ պարբերաբար կապի մեջ է եղել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի հետ`«հասկանալու համար, թե ինչպես կարող է Կանադան շարունակել այս ամենադժվար ժամանակահատվածում աջակցել հայ ժողովրդին, որի հետ ունենք ուժեղ մարդկային կապեր եւ ընդհանուր արժեքներ»:
«Բոլոր կողմերը պետք է բանակցեն, որպեսզի հասնեն կայուն եւ խաղաղ կարգավորմանը՝ հայտարարված հրադադարի սահմաններից դուրս ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործընթացի շրջանակում»,- ասել է նա:

Глава МИД Канады: «Продолжаем поддерживать армянский народ» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Канады Франсуа-Филипп Шампань заявил, что вместе с международными партнерами они работают над изучением условий и последствий прекращения огня в Нагорном Карабахе.
«Мы ожидаем, что обязательства, взятые Азербайджаном, будут строго соблюдаться, и боевые действия прекратятся без промедления. Как мы уже говорили ранее, Турция не должна вмешиваться в конфликт», - сказал он.
Министр иностранных дел Канады сказал, что он поддерживал регулярные контакты с главой МИД Армении, «чтобы понять, как Канада в этот сложнейший период может продолжить поддерживать армянский народ, с которым у нас крепкие человеческие связи и общие ценности».
«Все стороны должны вести переговоры о прочном и мирном урегулировании отдельно от объявленного режима прекращения огня и в рамках процесса сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - сказал он.