Պուտինն ու Փաշինյանը շարունակում են կանոնավոր շփումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կանոնավոր հեռախոսային կապ է պահպանում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, այսօր հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Այս երկխոսությունը կշարունակվի», - ասել է Պեսկովը:
Նա նշել է, որ ներկայում խոսք չի գնում Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպում անցկացնելու մասին:
Միևնույն ժամանակ, Պեսկովը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը կարգավորելու համար ռուսական կողմը «երկխոսություն է վարում տարբեր մակարդակներով»:
Հոկտեմբերի 7-ին «Մոսկվա.Կրեմլ.Պուտին» ծրագրին տված բացառիկ հարցազրույցում Ռուսաստանի նախագահը հիշեցրել էր, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է, և այս համաձայնագրի շրջանակներում Ռուսաստանը որոշակի պարտավորություններ ունի Հայաստանի նկատմամբ:
«Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի կողմից այս պայմանագրի շրջանակներում իր պայմանագրային պարտավորությունների կատարմանը, մենք միշտ կատարել ենք,  կատարում ենք եւ շարունակելու ենք կատարել մեր պարտավորությունները», - ասել  էր Պուտինը: Ռուսաստանի նախագահնը հայտնել էր, որ «մշտական կապի մեջ է» Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, «եւ Հայաստանի ղեկավարությունը որեւէ հարց չունի Ռուսաստանի՝ իր դաշնակցային պարտավորությունների կատարման որակի վերաբերյալ»:

Путин и Пашинян продолжат регулярные контакты - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин поддерживает регулярные телефонные контакты с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, сказал сегодня пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков.
«Этот диалог будет продолжаться», - сказал Песков
Он также отметил, что в настоящее время не идет речи о возможности проведения трехсторонней встречи руководителей России, Армении и Азербайджана.
Вместе с тем, отметил Песков, для урегулирования ситуации в Нагорном Карабахе «ведет диалог на самых разных уровнях».
7 октября в интервью программе «Москва. Кремль. Путин» президент России напомнил, что Армения является членом ОДКБ, и в рамках этого договора у России перед Арменией есть определенные обязательства.
«Что касается исполнения Россией своих договорных обязательств в рамках этого договора, то мы всегда исполняли, исполняем и будем исполнять свои обязательства», – сказал Путин. Президент РФ сообщил, что находится в «постоянном живом рабочем контакте» с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, «и никаких вопросов у руководства Армении по поводу качества исполнения Россией своих союзнических обязательств не возникает».