ԵՄ երկրների հետ վիզաների ազատականացման ժամկետ չի նշվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցն ասել է, որ ԵՄ անդամ երկրների հետ վիզաների ազատականացման երկխոսությունը խթանելու նպատակով ստեղծվել է միջգերատեսչական պատվիրակություն՝ փոխոստիկանապետ Հովհաննես Քոչարյանի գլխավորությամբ։
«Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են տարբեր պաշտոնյաներ։ Այն թիրախավորված այցեր է իրականացնում դեպի ԵՄ անդամ երկրներ։ Դրանք նպատակ ունեն ժամկետային առումով արագացնել բանակցությունների մեկնարկը»,- «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթի հետ զրույցում տեղեկացրել է փոխնախարարը։
Հայկական պատվիրակությունն այցեր է կատարել Գերմանիա, Ավստրիա, իսկ առաջիկայում ծրագրում է լինել Բելգիայում, Նիդեռլանդներում, Լյուքսեմբուրգում, ինչպես նաեւ սկանդինավյան երկրներում։
«Այս պահին չեմ կարող նախանշել ոչ մի ժամկետ ԵՄ-ի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացված ռեժիմի սահմանման համար, քանի որ դեռեւս չեն մեկնարկել բանակցությունները, ինչի համար նախ անհրաժեշտ է ԵՄ անդամ բոլոր 28 երկրների համաձայնությունը»,- նշել է Ավետ Ադոնցը։
Միաժամանակ, փոխնախարարն ընդգծել է, որ «եթե մենք ուզում ենք եվրոպական ցանկացած երկիր մուտք գործել ազատ եւ առանց երկարատեւ քաշքշուկների, ապա պետք է կարգապահ լինենք ինքներս մեր հանդեպ եւ չխախտենք վերադարձի ժամկետը»։

Сроки либерализации визового режима с ЕС пока неизвестны - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Замминистра иностранных дел Армении Авет Адонц сообщил, что создана межведомственная делегация для стимулирования диалога о либерализации визового режима со странами Евросоюза.
«Делегация осуществляет целевые визиты в страны ЕС, целью которых является ускорение сроков начала переговоров»,- заявил замминистра в интервью газете «Айастани Анрапетутюн».
Армянская делегация, которую возглавляет заместитель начальника Полиции Оганес Кочарян, уже посетила Германию и Австрию, а в ближайшее время планирует посетить Бельгию, Нидерланды, Люксембург и страны Скандинавии.
Безвизовый режим с ЕС в 4 пунктах
«Сроки либерализации визового режима с Евросоюзом не установлены, так как переговоры еще не начались. Для начала переговоров необходимо согласие всех 28 стран-членов ЕС»,- отметил Авет Адонц.
Замминистра подчеркнул, что «если мы хотим свободно въезжать в любую европейскую страну без долгой бюрократии, то должны быть дисциплинированными и не нарушать сроки и условия пребывания».