«Թուրքիան անվտանգության սպառնալիք է Հայաստանի համար» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ «Հայաստանի համար Թուրքիան հանդիսանում է անվտանգության սպառնալիք»:
«Արդեն 27 տարի է՝ Թուրքիան մերժում է Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել եւ շարունակում է Հայաստանի շրջափակման քաղաքականությունը, որն ուղեկցվում է արդարության ժխտողականությամբ. սա անվտանգության սպառնալիք է մեզ համար», - ասել է նախարարը՝ հուլիսի 11-ին ելույթ ունենալով Բաթումիի միջազգային համաժողովում՝ նվիրված Արեւելյան գործընկերության 10-ամյակին։
Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ 2018 թվականը կարեւոր առաջընթացի տարի էր, որը վերաբերում էր բացառապես Հայաստանին եւ որեւէ առնչություն չուներ աշխարհաքաղաքականության հետ. իրողություն, որը հեշտ չէր գործընկերներին ներկայացնելու առումով:
«Մենք շատ համբերատար անդրադառնում էինք այս հարցին. Հայաստանում տեղի ունեցածն աշխարհաքաղաքական զարգացում չէ: Պետք չէ փորձել ինչ-որ արտաքին ենթատեքստ փնտրել Հայաստանի ներքին քաղաքական գործընթացներում, քանի որ դրանք պարզապես չկան», - ասել է ԱԳՆ ղեկավարը:

Turkey is a security threat to Armenia, says Armenian FM - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan has stated that "Turkey is a security threat to Armenia”.
“My security concern is Turkey. This is where that security threat comes to Armenia. 27 years of blockade, 27 years of denied justice, denied relations, is creating a serious security threat to us,” Mnatsakanyan said, while speaking at the 16th Batumi International Conference dedicated to the Eastern Partnership.
He also stated that 2018 was a year of important progress for Armenia, which concerned solely Armenia and had no geopolitical connections. Mnatsakanyan noted that the situation was not easy to introduce to partners.
“So we have been quietly and patiently explaining this to our partners, who have doubts about whether democracy is a geopolitical tool. No one should search for foreign subtext in Armenia’s domestic political affairs, because they won’t find any. Last year I asked this question to my friends in Europe: “Are we not sufficiently democratic to you because we are not sufficiently anti-Russian?”. This is not how we want to think. This is not how we think,” said Zohrab Mnatsakanyan.