«Թուրքիան անվտանգության սպառնալիք է Հայաստանի համար» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ «Հայաստանի համար Թուրքիան հանդիսանում է անվտանգության սպառնալիք»:
«Արդեն 27 տարի է՝ Թուրքիան մերժում է Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել եւ շարունակում է Հայաստանի շրջափակման քաղաքականությունը, որն ուղեկցվում է արդարության ժխտողականությամբ. սա անվտանգության սպառնալիք է մեզ համար», - ասել է նախարարը՝ հուլիսի 11-ին ելույթ ունենալով Բաթումիի միջազգային համաժողովում՝ նվիրված Արեւելյան գործընկերության 10-ամյակին։
Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ 2018 թվականը կարեւոր առաջընթացի տարի էր, որը վերաբերում էր բացառապես Հայաստանին եւ որեւէ առնչություն չուներ աշխարհաքաղաքականության հետ. իրողություն, որը հեշտ չէր գործընկերներին ներկայացնելու առումով:
«Մենք շատ համբերատար անդրադառնում էինք այս հարցին. Հայաստանում տեղի ունեցածն աշխարհաքաղաքական զարգացում չէ: Պետք չէ փորձել ինչ-որ արտաքին ենթատեքստ փնտրել Հայաստանի ներքին քաղաքական գործընթացներում, քանի որ դրանք պարզապես չկան», - ասել է ԱԳՆ ղեկավարը:

Мнацаканян: Турция является угрозой безопасности для Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил, что «Турция является угрозой безопасности для Армении».
«Уже 27 лет Турция отказывается устанавливать дипломатические отношения с Арменией и продолжает политику блокады, которая сопровождается отрицанием справедливости: это является угрозой безопасности для нас»,- сказал министр 11 июля, выступая на международной конференции в Батуми, посвященной 10-летию Восточного партнерства.
Зограб Мнацаканян сообщил, что 2018 год был важным годом прогресса, который не имеет никакого отношения к геополитике и обусловлен исключительно внутренними процессами в Армении: факт, который нелегко было представить коллегам.
«Мы очень терпеливо затрагивали этот вопрос. То, что произошло в Армении, не является геополитическим процессом. Не следует пытаться придавать внешний подтекст внутриполитическим процессам в Армении, так как его просто нет»,- отметил глава МИД.