Մեր կուրսը «Հայաստանակենտրոն» է, ասել է Մնացականյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր ասել է, որ Երեւանի վարած արտաքին քաղաքական կուրսը կարելի է բնութագրել որպես «Հայաստանակենտրոն»:
Նախարարն այդ մասին ասել է՝ ԵՊՀ Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում կարդացած դասախոսության ժամանակ։
Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական առաջնահերթությունները՝ անդրադառնալով Հայաստանի ներգրավվածությանն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում:
Ներկայացնելով արտաքին քաղաքական օրակարգի գլոբալ ուղղվածությունը՝ արտգործնախարարը նշել է, որ Հայաստանը նաեւ հանդիսանում է ցեղասպանության եւ մարդկության դեմ հանցագործության կանխարգելման օրակարգի առաջամարտիկներից մեկը:
Խոսելով հոկտեմբերին Երեւանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի մասին, նախարարը շեշտել է, որ Հայաստանի երրորդ Հանրապետության պատմության մեջ այս գագաթաժողովն աննախադեպ է, եւ հայկական կողմը հավատարիմ է այն բարձր մակարդակով կազմակերպելու հանձնառությանը։

Наш курс является «армяноцентричным», заявил глава МИД - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил сегодня, что вненеполитический курс страны можно назвать «армяноцентричным».
Выступая с лекцией перед студентами и преподавателями факультета международных отношений Ереванского государственного университета, министр представил основные приоритеты внешней политики Армении в контексте двустороних и многосторонних отношений.
Говоря о глобальных внешнеполитических вопросах, Зограб Мнацаканян подчеркнул, что Армения является одним из пионеров повестки предовтращения геноцидов и других преступлений против человечества.
Глава МИД коснулся также предстоящего в октябре в Ереване саммита Организации Франкофонии, отметив, что по своему масштабу он будет беспрецедентным в новейшей истории Армении, и армянская сторона полна решимости провести его на высоком уровне.