Երեւան: Մեդիամաքս: Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը բարձրացրել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի շուրջ ստեղված իրավիճակը, որին Հայաստանում մեղադրանք է ներկայացվել:
«Քննարկվելիք թեմաներից է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցը, որը մեզ համար խնդիր է դարձել»,- ասել է Նուրսուլթան Նազարբաեւը հուլիսի 12-ին Ակտաու քաղաքում կայացած հանդիպմանը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ եւ ԵԱՏՄ շրջանակներում ավելի լայն հարաբերություններին, այստեղ շատ մեծ է օրակարգը, շատ ծրագրեր կան: Կան նաեւ խնդրահարույց հարցեր, ինչպես այն, որը դուք հիշատակեցիք»,- նշել է Վլադիմիր Պուտինը:
Հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հատուկ քննչական ծառայությունը մեղադրանք է առաջադրել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին՝ 2008 թվականին սահմանադրական կարգը տապալելու համար:

Назарбаев и Путин обсудили ситуацию вокруг генсека ОДКБ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев на встрече с президентом России Владимиром Путиным поднял вопрос о ситуации вокруг генсека Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Юрия Хачатурова, которому в Армении предъявлено обвинение.
«Из всех тем, которые надо обсудить, это вопрос генсека ОДКБ, который стал для нас проблемой», - сказал Нурсултан Назарбаев на встрече в Актау 12 августа, сообщает ТАСС.
«Что касается более широких отношений в рамках ОДКБ, в рамках ЕврАзЭс, здесь очень большая повестка дня, большие программы. Есть и вопросы проблемного характера, как те, о которых вы сейчас сказали», - отметил Владимир Путин.
26 июля Специальная следственная служба Армении предъявила обвинение генсеку ОДКБ Юрию Хачатурову в свержении конституционного строя в 2008 году.