Երեւան: Մեդիամաքս: Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը բարձրացրել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի շուրջ ստեղված իրավիճակը, որին Հայաստանում մեղադրանք է ներկայացվել:
«Քննարկվելիք թեմաներից է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցը, որը մեզ համար խնդիր է դարձել»,- ասել է Նուրսուլթան Նազարբաեւը հուլիսի 12-ին Ակտաու քաղաքում կայացած հանդիպմանը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ եւ ԵԱՏՄ շրջանակներում ավելի լայն հարաբերություններին, այստեղ շատ մեծ է օրակարգը, շատ ծրագրեր կան: Կան նաեւ խնդրահարույց հարցեր, ինչպես այն, որը դուք հիշատակեցիք»,- նշել է Վլադիմիր Պուտինը:
Հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հատուկ քննչական ծառայությունը մեղադրանք է առաջադրել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին՝ 2008 թվականին սահմանադրական կարգը տապալելու համար:

Nazarbayev and Putin discuss the “problem” of CSTO Secretary General - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev raised the issue involving CSTO Secretary General Yuri Khachaturov at the meeting with Russian President Vladimir Putin on August 12.
Khachaturov is currently under investigation in Armenia.
“Among the topics that we need to discuss, the issue involving Secretary General of the Collective Security Treaty organization is a problem,” Nazarbayev said at the meeting in Aktau, TASS reports.
“As for the broader topic of relations in the framework of CSTO and EAEU, the agenda and the programs are wide-ranged. There are some problems as well, like the one you have mentioned,” said Putin.
On July 26, the Special Investigation Service of Armenia charged Yuri Khachaturov with overthrowing constitutional order in 2008.