Մնացականյանը Լավրովի հրավերով կմեկնի Մոսկվա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:
ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ նախարարները վերահաստատել են Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դաշնակցային հարաբերությունների առավել ընդլայնման եւ խորացման շարունակականության ուղղությամբ շահագրգռվածությունը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կարեւորվել է մայիսի 14-ին Սոչիում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջեւ կայացած բովանդակային երկխոսությունը։
Հայ-ռուսաստանյան օրակարգի առավել հանգամանալից քննարկման, հարաբերություններն առաջ մղելու նպատակով Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է մոտ ապագայում Մոսկվա այցելելու Սերգեյ Լավրովի հրավերը։
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։ Նա ընդգծել է, որ գործընթացի հաջողության համար կարեւոր է խաղաղությանը միտված մթնոլորտի առկայությունը։

Глава МИД Армении посетит Москву по приглашению Лаврова - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр инстранных дел Армении Зограб Мнацаканян провел сегодня телефонную беседу с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
Согласно сообщению МИД Армении, министры подтвердили заинтересованность в максимальном расширении союзнических отношений между Арменией и Россией.
Стороны подчеркнули важность состоявшегося 14 мая в Сочи содержательного диалога между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом России Владимиром Путиным.
Для более детального обсуждения армяно-российской повестки Зограб Мнацаканян принял предложение Сергея Лаврова в ближайшем будущем посетить Москву.
Говоря о карабахском конфликте, Зограб Мнацаканян подтвердил приверженность Армении исключительно мирному урегулированию конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.