Մնացականյանը Լավրովի հրավերով կմեկնի Մոսկվա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:
ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ նախարարները վերահաստատել են Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դաշնակցային հարաբերությունների առավել ընդլայնման եւ խորացման շարունակականության ուղղությամբ շահագրգռվածությունը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կարեւորվել է մայիսի 14-ին Սոչիում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջեւ կայացած բովանդակային երկխոսությունը։
Հայ-ռուսաստանյան օրակարգի առավել հանգամանալից քննարկման, հարաբերություններն առաջ մղելու նպատակով Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է մոտ ապագայում Մոսկվա այցելելու Սերգեյ Լավրովի հրավերը։
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։ Նա ընդգծել է, որ գործընթացի հաջողության համար կարեւոր է խաղաղությանը միտված մթնոլորտի առկայությունը։

Yerevan /Mediamax/. Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan had a telephone conversation today with Minister of Foreign Affairs of Russia Sergey Lavrov.
According to Armenian MFA, the Ministers reiterated the interest in expanding and deepening the allied relations between Armenia and Russia,
The sides attached importance to the constructive dialogue between Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and President of Russia Vladimir Putin, held on May 14 in Sochi.
Zohrab Mnatsakanyan accepted Sergey Lavrov’s invitation to visit Russia in the near future to discuss Armenian-Russian agenda more comprehensively and advance the relations.
Touching upon NK issue, Armenian FM reiterated Armenia’s commitment to exclusively peaceful settlement within the frames of OSCE Minsk Group. He emphasized that the peaceful atmosphere is essential to succeed in this process.