Բոսնիա եւ Հերցեգովինան ցանկանում է զարգացնել կապերը Երեւանի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի արտաքին գործերի նախարար Իգոր Ցրնադակին:
Նախագահը նշել է, որ սա Բոսնիա եւ Հերցեգովինայից բարձրաստիճան առաջին այցն է Հայաստան եւ ընդգծել է, որ Հայաստանը կարեւորում է Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի հետ բարեկամության, փոխադարձ վստահության եւ գործընկերության վրա հիմնված հարաբերությունները:
Իգոր Ցրնադակը նշել է, որ կցանկանար, որպեսզի այս այցը դիտարկվի որպես հստակ քայլ եւ ուղերձ առ այն, որ իր երկիրը ցանկանում է զարգացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Նա շեշտել է, որ երկու երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ հարաբերություններն ու բարեկամական կապերը զարգացնելու համար չկա որեւէ խնդիր:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական առաքելության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Սերժ Սարգսյանը հյուրի խնդրանքով ներկայացրել է հայկական կողմի մոտեցումները:

Босния и Герцеговина желает развивать связи с Арменией - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня министра иностранных дел Боснии и Герцеговины Игоря Црнадака.
Президент отметил, что это первый визит на высоком уровне из Боснии и Герцеговины, и подчеркнул, что Армения придает важность отношениям с этой страной, основанным на дружбе, взаимном доверии и партнерстве.
Игорь Црнадак отметил, что хотел бы, чтобы этот визит расценивался как четкий шаг и послание о том, что его страна желает развивать отношения с Арменией. Он подчеркнул, что для развития  отношений и дружественных связей между двумя странами и народами нет каких-либо преград.
На встрече был затронут процесс мирного урегулирования карабахского конфликта в рамках посреднической миссии сопредседателей Минской группы ОБСЕ. По просьбе гостя Серж Саргсян представил подходы армянской стороны.