ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մասին չհիշեցին
Երեւան: Մեդիամաքս: Փետրվարի 21-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում կայացել է Եվրոպայում առկա հակամարտությունների խնդրին նվիրված բաց քննարկում, որի մասնակիցները, բացառությամբ Ադրբեջանի, Թուրքիայի եւ Ուզբեկստանի, չեն հիշատակել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը:
Քննարկումը նախաձեռնել էր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում նախագահող Ուկրաինան:
Քննարկմանը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը:
Նա ասել է, որ «սառեցված հակամարտություն» եզրույթը ապակողմնորոշող է, նկատելով, որ քանի դեռ խաղաղության համաձայնագրերը ստորագրված եւ իրագործված չեն, պահպանվում է բռնության վերսկսումը, ինչպես դա եղավ Լեռնային Ղարաբաղում 2016թ. ապրիլին:
«ՄԱԿ-ն ամբողջապես սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին եւ հակամարտության կողմերին կոչ է անում նվազեցնել լարվածությունը եւ լիարժեքորեն իրագործել հակամարտության կանխարգելմանն ուղղված համաձայնեցված միջոցները: Բոլոր կողմերին կոչ եմ անում ցուցաբերել ավելի
մեծ քաղաքական կամք՝ ոչ միայն հրադադարի ռեժիմը ամրապնդելու ու նախկինում ձեռք բերված պարտավորությունները կատարելու, այլեւ կայուն եւ համապարփակ բանակցային գործընթաց վերսկսելու  համար», - ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը:
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Նիքի Հեյլին ասել է, որ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ եմ մնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացին եւ Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոչ է արել պահպանել հրադադարը եւ վերսկսել բանակցությունները: ՄԱԿ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Մեթյու Ռայքրոֆտն էլ նկատել է, որ ԼՂ կարգավորումը շարունակում է դժվար հասանելի մնալ՝ անվստահության բարձ մակարդակի պատճառով:
Իր ելույթում ՄԱԿ-ում Հայաստանի դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ Եվրոպայում հակամարտությունների ի հայտ գալը պայմանավորված էր ոչ միայն աշխարհաքաղաքական, էթնիկական կամ տարածքային վեճերով, այլեւ ժողովուրդների ազատության եւ ինքնորոշման իրավունքը մերժելով: Նա հիշեցրել է, որ նորանկախ Ադրբեջանը 1990-ականների սկզբին պատերազմ եւ էթնիկական զտումներ սկսեց հայերի դեմ:
Զոհրաբ Մնացականյանը Ադրբեջանին կոչ է արել քաղաքական կամք դրսեւորել եւ առաջ մղել խաղաղ գործընթացը Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ առաջարկած սկզբունքների հիման վրա: Հայաստանի դեսպանը նաեւ երախտագիտություն է հայտնել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին եւ Անվտանգության խորհրդին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին աջակցելու համար, որը հանդիսանում է միակ միջազգայնորեն համաձայնեցված բանակցային ձեւաչափը ԼՂ խնդրի համար:
Հայաստանի ներկայացուցիչը նաեւ նշել է, որ քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվե էր անցկացվում՝ նոր Սահմանադրության վերաբերյալ մարդկանց կարծիքը արտահայտելու համար, Ադրբեջանի նախագահը Առաջին տիկնոջը նշանակեց երկրի առաջին փոխնախագահ: «Սրանք ժողովրդավարության տարբեր ընկալումներ են», - եզրափակել է Հայաստանի ներկայացուցիչը:

В Совбезе ООН обсудили конфликты, включая карабахский
Ереван /Медиамакс/. 21 февраля на заседании Совета безопасности ООН состоялось открытое обсуждение, посвященное существующим в Европе конфликтам.
Обсуждение инициировала председательствующая в Совбезе ООН Украина.
Генсек ООН Антониу Гутериш сказал, что термин «замороженный конфликт» является дезориентирующим, поскольку пока не подписаны и не реализованы мирные договоры, угроза возобновления насилия сохраняется, как это случилось в Нагорном Карабахе в апреле 2016 года.
«ООН полностью поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ и призывает стороны конфликта снизить напряженность и полноценно реализовать согласованные ранее средства. Я призываю все стороны проявить больше политической воли - не только для укрепления режима перемирия и выполнения достигнутых в прошлом договоренностей, но и для возобновления стабильного и всестороннего переговорного процесса», - сказал генсек ООН.
Посол США в ООН Никки Хейли сказала, что Соединенные Штаты привержены процессу, проходящему в рамках Минской группы ОБСЕ, и призвала Армению и Азербайджан поддерживать перемирие и возобновить переговоры. А посол Великобритании в ООН Мэттью Райкрофт отметил, что карабахское урегулирование продолжает оставаться труднодостижимым из-за высокого уровня недоверия.
В своем выступлении посол Армении в ООН Зограб Мнацаканян отметил, что возникновение конфликтов в Европе вызвано не только геополитическими, этническими или территориальными спорами, но и отрицанием права народов на свободу и самоопределение. Он напомнил, что получивший независимость Азербайджан в начале 1990-х начал войну и этнические чистки против армян.
Зограб Мнацаканян призвал Азербайджан проявить политическую волю и продолжить мирный процесс на основе предложенных Францией, Россией и США принципов. Посол Армении также выразил благодарность генсеку и Совбезу ООН за поддержку, оказываемую усилиям Минской группы ОБСЕ, которая является единственным международно утвержденным переговорным форматом по Карабахскому конфликту.
Представитель Армении отметил, что пока в Нагорном Карабахе проходил референдум, на котором жители выражали свое отношение к изменению Конституции, президент Азербайджана назначил свою супругу первым вице-президентом страны. «Это разные восприятия демократии», - заключил армянский представитель.