Երեւան: Մեդիամաքս: 2017թ. հունվարից դեսպան Ռիչարդ Հոգլանդը ժամանակավորապես կստանձնի ԱՄՆ համանախագահի պաշտոնը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում, այսօր հայտնել է Երեւանում ԱՄՆ դեսպանությունը:
Նա կփոխարինի Ջեյմս Ուորլիքին:
«Դեսպան Հոգլանդն ունի ավելի քան 30 տարվա դիվանագիտական գործունեության փորձ: Նա եղել է ԱՄՆ դեսպանը Տաջիկստանում 2003-2006թթ., ԱՄՆ դեսպանը Ղազախստանում 2008-2011թթ. եւ ԱՄՆ փոխդեսպանը Պակիստանում 2011-13թթ.: Վերջին շրջանում դեսպան Հոգլանդը ղեկավարում էր Սիրիայում բռնությունների դադարեցման ռուս-ամերիկյան համաձայնության հետ կապված ռազմական համակարգման աշխատանքները եւ զբաղեցնում էր Հարավային ու Կենտրոնական Ասիայի հարցերով ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի առաջին տեղակալի պաշտոնը: Մինչ վերոհիշյալ նշանակումները դեսպան Հոգլանդը ղեկավարել է Եվրոպայի ու Եվրասիայի վարչության Կովկասի ու Կենտրոնական Ասիայի հարցերով գրասենյակը եւ եղել է Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպանատան մամլո խոսնակը:
Դեսպան Հոգլանդի մեծ ու երկարամյա դիվանագիտական փորձը էական նշանակություն կունենա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման տեւական ու խաղաղ կարգավորման շուրջ կողմերի հետ Միացյալ Նահանգների աշխատանքներում: Միացյալ Նահանգները շարունակում է կոչ անել կողմերին հետամուտ լինել հրադադարի պահպանման իրենց հանձնառությանը, իրականացնել Վիենայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնությունները եւ հորդորում վերադառնալ կարգավորման շուրջ բանակցություններին, որից կշահեն բոլոր կողմերը:
Դեսպան Ուորլիքին այս պաշտոնում հիմնական փոխարինողի մասին կհայտարարվի ավելի ուշ», - ասված է ԱՄՆ դեսպանության հաղորդագրության մեջ:

Richard Hoagland becomes interim U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group
Yerevan /Mediamax/. Ambassador Richard Hoagland will assume the position of U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group on an interim basis starting in January 2017.
U.S. Embassy in Yerevan informed this today.
Richard Hoagland replaces James Warlick, who will step down on December 31.
“Ambassador Hoagland brings over 30 years of diplomatic experience to the position.  He served as U.S. Ambassador to Tajikistan from 2003 to 2006, U.S. Ambassador to Kazakhstan from 2008 to 2011, and as Deputy Ambassador to Pakistan from 2011 to 2013.  Ambassador Hoagland most recently led U.S.-Russian military coordination for the Cessation of Hostilities in Syria and served as Principal Deputy Assistant Secretary in the Bureau of South and Central Asian Affairs at the State Department in Washington.  Prior to these assignments, Ambassador Hoagland led the Office of Caucasus and Central Asian Affairs in the Bureau of Europe and Eurasian Affairs and was Press Spokesman for the U.S. Embassy in Moscow.
Ambassador Hoagland’s extensive diplomatic experience will be critical as the United States works with the sides toward a lasting and peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict.  The United States continues to call on the parties to maintain their commitment to the ceasefire and to implement agreements reached at the Vienna and St. Petersburg summits, and urges a return to negotiations on a settlement, which would benefit all sides.
The permanent replacement for Ambassador Warlick will be announced at a future date”, U.S. Embassy said.