ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպանը խոսել է «Հայոց ցեղասպանության ժխտման մասին»
Սամանտա Պաուէրն այդ մասին ասել է՝ նոյեմբերի 30-ին Վաշինգտոնի Հոլոքոստի թանգարանում ունեցած ելույթում՝ նվիրված Էլի Վիզելի հիշատակին:
Խոսելով Էլի Վիզելի կյանքի մասին, դիվանագետն ասել է.
«Աշխարհում դեռ շատ անարդարություն կար: Հայերի դեմ գործված ցեղասպանության մերժումը, նրա կյանքի ընթացքում տեղի ունեցած սարսափները՝ Պոլ Պոտի ռեժիմը, Բոսնիան, Ռուանդան, Դարֆուրը, Սիրիան: Նա ապրում եւ տեսնում էր, թե ինչպես են ավելի մեծ թվով մարդիկ անասելի հանցագործությունների ականատեսը դառնում, սակայն լայնորեն տարածված էր մնում նաեւ անտարբերությունը», - ասել է Սամանտա Պաուէրը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ այս տարի կյանքից հեռացած Էլի Վիզելը Հայոց Ցեղասպանության վերապրողների անունից շնորհվող «Ավրորա» մրցանակի համանախագահն էր:
1986թ. Էլի Վիզելը Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան քառասուն օրը» վեպի համար ներածական մաս էր գրել, որում 1915թ. դեպքերն անվանել էր «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»: Իսկ 2000թ. Վիզելը Հոլոքոստի 125 հետազոտողների հետ միասին ստորագրել է հայտարարություն, որում ասվում էր, որ Հայոց ցեղասպանությունն անհերքելի պատմական փաստ է:

U.S. Ambassador to UN spoke about “Genocide denial against the Armenians”
Yerevan /Mediamax/. Ambassador Samantha Power, U.S. Permanent Representative to the United Nations, spoke about "Genocide denial against the Armenians”.
Samantha Power spoke about this on November 30 when delivering “The Inexorable Joyfulness of Elie Wiesel” remarks at the U.S. Holocaust Museum Memorial Tribute.
“Injustice was still all around. Genocide denial against the Armenians, the horrors of his lifetime - Pol Pot, Bosnia, Rwanda, Darfur, Syria, in his later years. He lived to see more and more people bear witness to unspeakable atrocities, but he also saw indifference remained too widespread”, U.S. Ambasador said.
Mediamax notes that Elie Wiesel, who passed away this year, was the Co-Chair of the Aurora Prize for Awakening Humanity that is presented annually on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors.
U.S. Administration does not recognize the mass killings of Armenians in Ottoman Turkey in 1915-1923 as “Genocide”. U.S. Ambassador to Armenia John Evans lost his job because he called the mass killings a “Genocide”.