Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) հոկտեմբերի 15-ին կհրապարակի Հայոց ցեղասպանության ժխտման վերաբերյալ «Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով վճիռը:
Հայաստանը 2014թ. օգոստոսից այս գործում ներգրավված է որպես երրորդ կողմ: Հայաստանի շահերը ՄԻԵԴ-ում պաշտպանում է փաստաբան Ամալ Քլունին:
2007թ. մարտին թուրք ազգայնական Դողու Փերինչեքը դարձավ առաջին մարդը, ով Շվեյցարիայում դատապարտվեց Ցեղասպանության ժխտման համար: Նա Հայոց ցեղասպանությունն անվանում էր «միջազգային սուտ», ինչի համար «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիան նրան դատի տվեց ռասսայական խտրականության հոդվածով:
«Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով որպես երրորդ կողմ ներգրավված է նաեւ Թուրքիան:
2014թ. մարտին Մեդիամաքսը հանգամանորեն անդրադարձել էր «Փերինչեք v. Շվեյցարիա» գործին եւ դրա հնարավոր հետեւանքներին Հայաստանի համար:

Решение ЕСПЧ по делу Перинчека будет объявлено 15 октября - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 15 октября объявит решение по делу «Догу Перинчек против Швейцарии», которое связано с отрицанием Геноцида армян.
С августа 2014 года Армения привлечена к делу в качестве третьей стороны. Интересы Армении в ЕСПЧ защищает адвокат Амаль Клуни.
В марте 2007 года турецкий националист Догу Перинчек стал первым, кто был осужден в Швейцарии за отрицание Геноцида армян. Он назвал Геноцид армян «международной ложью», за что ассоциация «Швейцария-Армения» подала на него в суд, обвинив в расовой дискриминации.
В качестве третьей стороны по делу «Перинчек против Швейцарии» к делу привлечена также Турция.
В марте 2014 года Медиамакс подробно рассмотрел процесс «Перинчек против Швейцарии», а также его возможные последствия для Армении.