Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) հոկտեմբերի 15-ին կհրապարակի Հայոց ցեղասպանության ժխտման վերաբերյալ «Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով վճիռը:
Հայաստանը 2014թ. օգոստոսից այս գործում ներգրավված է որպես երրորդ կողմ: Հայաստանի շահերը ՄԻԵԴ-ում պաշտպանում է փաստաբան Ամալ Քլունին:
2007թ. մարտին թուրք ազգայնական Դողու Փերինչեքը դարձավ առաջին մարդը, ով Շվեյցարիայում դատապարտվեց Ցեղասպանության ժխտման համար: Նա Հայոց ցեղասպանությունն անվանում էր «միջազգային սուտ», ինչի համար «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիան նրան դատի տվեց ռասսայական խտրականության հոդվածով:
«Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով որպես երրորդ կողմ ներգրավված է նաեւ Թուրքիան:
2014թ. մարտին Մեդիամաքսը հանգամանորեն անդրադարձել էր «Փերինչեք v. Շվեյցարիա» գործին եւ դրա հնարավոր հետեւանքներին Հայաստանի համար:

ECHR to deliver Perincek judgment on October 15 - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The European Court of Human Rights will be delivering the judgment in the case of Perincek v. Switzerland on October 15.
Since August 2014, Armenia has been involved as a third party in the case, and barrister Amal Clooney was supporting Armenia’s interests at the ECHR.
In March 2007, Turkish nationalist Dogu Perincek was the first to be found guilty of Armenian Genocide denial in Switzerland. He used to describe Armenian Genocide an “international lie” and the Switzerland-Armenia Association filed a criminal complaint against him accusing of racial discrimination.
Turkey is also a third party in the case.
In March 2014, Mediamax thoroughly wrote about “Perincek v Switzerland” case and its possible ramifications for Armenia.