Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիան խորապես ցնցված է օգոստոսի 8-ին Ադրբեջանում գերության մեջ Հայաստանի քաղաքացի Կարեն Պետրոսյանի մահվան մասին տեղեկություններով:
Այդ մասին, պատասխանելով լրագրողի հարցին, հայտարարել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ խոսնակ Ռոմեն Նադալը:
«Ֆրանսիան ցավակցում է Կարեն Պետրոսյանի ընտանիքին: Կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին արագորեն վերադարձնել նրա մարմինը եւ ամբողջապես լույս սփռել նրա մահվան հանգամանքների վրա»,- ասել է Ռոմեն Նադալը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ, ըստ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության, Կարեն Պետրոսյանը «անսպասելի մահացել էր անհայտ պատճառով»: Իր մտահոգությունը Կարեն Պետրոսյանի մահվան կապակցությամբ ավելի վաղ հայտնել էր նաեւ ԱՄՆ պետդեպարտամենտը:

Ереван/Медиамакс/. Франция глубоко потрясена сообщениями в связи с гибелью 8-го августа в азербайджанском плену гражданина Армении Карена Петросяна.
Об этом, отвечая на вопрос журналиста, заявил пресс-секретарь МИД Франции Ромен Надал.
«Франция соболезнует семье Карена Петросяна. Мы призываем власти Азербайджана незамедлительно вернуть его тело и всецело пролить свет на обстоятельства его смерти», - сказал Ромен Надал.
Медиамакс напоминает, что, согласно заявлению МО Азербайджана, по предварительной версии, причиной смерти Петросяна стала якобы острая сердечно-легочная недостаточность. Свою обеспокоенность в связи со смертью Карена Петросяна выразил также Госдепартамент США.