Արմեն Աշոտյան. Կոռուպցիան կրթության ոլորտում նվազում է, սակայն դանդաղ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վերջին սոցիոլոգիական հարցումները վկայում են, որ կոռուպցիոն ռիսկերը դպրոցներում եւ բուհերում նվազում են, սակայն դանդաղ տեմպերով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր այս մասին ասել է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը՝ ներկայացնելով 2010-2012թթ. հակակոռուպցիոն ծրագրի իրականացումն եւ ընթացքը:
«Մենք անբավարար ենք համարում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազման ընթացքը: Նախատեսում ենք կտրուկ միջոցառումների իրականացում»,- ասել է նա` հավելելով, որ 2013-2014թթ. համար կմշակվի նոր հակակոռուպցիոն ծրագիր:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ այս տարվա 9 ամիսների ընթացքում իրականացված տեսչական ստուգումների արդյունքում կոռուպցիոն ռիսկերի գործով կրթության համակարգում 48 անձ ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության, 42-ը ստացել են նկատողություն եւ մեկ հոգի ազատվել է աշխատանքից:
Միաժամանակ, Արմեն Աշոտյանն ասել է, որ Մրցունակության համաշխարհային զեկույցում (ՄՀԶ) Հայաստանն իր դիրքերը կրթության ոլորտում բարելավել է 8 կետով: Այս տարվա տվյալները լավագույնն են վերջին 6 տարիների ընթացքում:

Ереван/Медиамакс/. Последние соцопросы показывают, что коррупционные риски в школах и вузах Армении сокращаются, но медленными темпами.
Как сообщает Медиамакс, об этом заявил сегодня министр образования и науки Армении Армен Ашотян, представляя выполнение антикоррупционной программы на 2010-2012гг.
«Мы считаем уменьшение коррупционных рисков недостаточным и планируем более решительные меры», - сказал министр, добавив, что для 2013-2014гг. будет разработана новая программа по борьбе с коррупцией в сфере образования.
Министр сообщил, что за 9 месяцев этого года в результате проверок в системе образования 48 человек были подвергнуты административной ответственности, 42 получили выговоры и один человек был уволен.
В то же время, отметил Армен Ашотян, во Всемирном докладе конкурентоспособности Армения на 8 пунктов улучшила свои позиции в образовательной сфере, и данные этого года являются лучшими за последние 6 лет.