Արմեն Աշոտյան. Կոռուպցիան կրթության ոլորտում նվազում է, սակայն դանդաղ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վերջին սոցիոլոգիական հարցումները վկայում են, որ կոռուպցիոն ռիսկերը դպրոցներում եւ բուհերում նվազում են, սակայն դանդաղ տեմպերով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր այս մասին ասել է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը՝ ներկայացնելով 2010-2012թթ. հակակոռուպցիոն ծրագրի իրականացումն եւ ընթացքը:
«Մենք անբավարար ենք համարում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազման ընթացքը: Նախատեսում ենք կտրուկ միջոցառումների իրականացում»,- ասել է նա` հավելելով, որ 2013-2014թթ. համար կմշակվի նոր հակակոռուպցիոն ծրագիր:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ այս տարվա 9 ամիսների ընթացքում իրականացված տեսչական ստուգումների արդյունքում կոռուպցիոն ռիսկերի գործով կրթության համակարգում 48 անձ ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության, 42-ը ստացել են նկատողություն եւ մեկ հոգի ազատվել է աշխատանքից:
Միաժամանակ, Արմեն Աշոտյանն ասել է, որ Մրցունակության համաշխարհային զեկույցում (ՄՀԶ) Հայաստանն իր դիրքերը կրթության ոլորտում բարելավել է 8 կետով: Այս տարվա տվյալները լավագույնն են վերջին 6 տարիների ընթացքում:

Armen Ashotyan: Corruption in education sphere is reducing yet at low rates
Yerevan/Mediamax/. The latest polls show that the corruption risks in schools and universities of Armenia are reducing yet at low rates.
Armenian Minister of Education and Science Armen Ashotyan stated today presenting the performance of anti-corruption program for 2010-2012, Mediamax reports.
"We think decrease in corruption risks is not enough and we're going to take up more decisive steps", said the Minister adding that a new program for combating corruption in education sphere in 2013-2014 will  be worked out.
The Minister said that over the 9 months of 2012, 48 people were subjected to administrative liability, 42 people were rebuked and 1 was fired as a result of inspections in the education sphere.
At the same time, Armen Ashotyan noted that Armenia improved its positions by 8 points in the education sphere in the Global Competitiveness Report, and this year's results were the best of  the past 6 years.