Հայ աշակերտները Լիտվայում կայացած մրցույթի լավագույն եռյակում են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Լիտվայի Կլայպեդա քաղաքի LCC միջազգային համալսարանում կայացած անգլերեն լեզվի հռետորական արվեստին նվիրված ամենամյա մրցույթի եզրափակչում հայաստանցի երկու աշակերտները զբաղեցրել են երկրորդ եւ երրորդ հորիզոնականները:
Ինչպես Մեդիամաքսին հայտնել են Հայաստանում Լիտվայի դեսպանատնից, երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի «Հերացի» ավագ դպրոցի սան Բաղդասար Գրիգորյանը: Նա Լիտվայում անգլերեն լեզվի ամառային անվճար դասընթացի մասնակցության հնարավորություն է ստացել:
Երրորդ տեղը զբաղեցրել է Արարատի թիվ 3 միջնակարգ դպրոցի աշակերտ Նիկոլայ Նասոնովը:
Մրցույթում հաղթել է լատվիացի աշակերտը, որը հնարավորություն է ստացել մեկ կիսամյակ անվճար սովորելու LCC համալսարանում:
Հայաստանն այս տարի մրցույթին մասնակցում էր առաջին անգամ:
Մրցույթի հայաստանյան փուլը կայացել էր փետրվարի 24-ին, մասնակցել էր ավագ դպրոցի 42 աշակերտ:
Մեդիամաքսի հետ զրույցում LCC համալսարանի ռեկտոր Մառլեն Ուոլը նշել էր, որ սա LCC-ի՝ Հայաստանի հետ համագործակցության առաջին քայլն է:
«Կարծում եմ՝ Հայաստանի հետ երկարաժամկետ հարաբերությունների կառուցման ընթացքում կարող ենք մտածել Հայաստանի լավագույն դպրոցականների համար հատուկ կրթաթոշակներ ստեղծելու մասին, որպեսզի նրանք շարունակեն կրթությունը մեր համալսարանում: Ակնկալում ենք նաեւ ավելի շատ հայերի տեսնել մեր համալսարանում»,- ասել էր Մառլեն Ուոլը:

Armenian pupils make on top 3 in Lithuania contest - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Two Armenian pupils took the second and third places in the final stage of the English Public Speaking Competition organized by LCC International University in Klaipeda, Lithuania.
Lithuanian Embassy in Armenia informed Mediamax that the second place is occupied by Baghdasar Grigoryan from YSMU High School “Heratsi”, Yerevan. He is granted a free-of-charge English summer course in Lithuania.
The third place is occupied by Nikolay Nasonov from Secondary School No3, Ararat.
The winner of the contest is a Lithuanian pupil, who was granted a free semester at LCC University.
Armenia took part in the competition for the first time this year.
The national stage of the contest was held on February 24 and involved 42 high school students.
LCC President Dr. Marlene Wall told Mediamax that this is the first step of cooperation between Armenia and the University.
“I think as we move to a long term relationship with Armenia we would be very glad to be developing scholarships that are specific to top academic students in the country that fit our criteria. We look forward to having more Armenians on our campus,” Marlene Wall said.