Ներդրողները հետաքրքրված են Դիլիջանի կրթական կլաստերի ծրագրով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն այսօր ասել է, որ Դիլիջանում կրթական նոր կլաստերի հիմնադրումը կլաստերների ձեւավորման առաջին լուրջ փորձն է, որը կարող է օրինակելի նախադեպ դառնալ նախատեսվող համալսարանական ցանցերի ստեղծման համար:
Այս մասին նախարարն ասել է Դիլիջանում կրթական կլաստեր ստեղծելու միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպմանը:
«Մեր խնդիրն է այս փուլում գործընթացը ճիշտ հունի դնել, մշակել կոնկրետ մեթոդաբանություն, ապահովել իրավական դաշտը, այնուհետեւ անցնել ծրագրի փորձնական մասի կազմակերպմանը»,- նշել է Լեւոն Մկրտչյանը` ընդգծելով, որ այն կլինի բաց հարթակ` կրթական նորագույն գաղափարների եւ նախաձեռնությունների համար, եւ կրթության ոլորտում ներդրում անել ցանկացողները կարող են մասնակցել դրան` նպաստելով կրթական համակարգի զարգացմանը:
UWC Dilijan քոլեջի կառավարիչների խորհրդի նախագահ, IDeA-ի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդն էլ նշել է, որ արդեն այս ծրագրով որոշակի ներդրողների եւ բարերարների կողմից մեծ հետաքրքրություն կա, եւ ներկայում հիմնադրամի ներկայացուցիչներն աշխատում են նախագծի հիմնական մոտեցումների հստակեցման ուղղությամբ:

Инвесторы заинтересованы проектом образовательного кластера в Дилижане - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/.  Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян сказал сегодня, что создание нового образовательного кластера в Дилижане является первой серьезной попыткой формирования кластеров, которая может стать образцовым прецедентом для запланированного создания университетских сетей.
Министр сказал об этом на очередной встрече межведомственной рабочей группы по созданию образовательного кластера в Дилижане.
«Наша задача на данном этапе – направить процесс в правильное русло, разработать конкретную методику, обеспечить правовое поле и перейти к организации практической части программы», - отметил Левон Мкртчян. Он подчеркнул, что это будет открытая платформа для новейших образовательных идей и инициатив, и инвестировать в нее смогут все желающие.
Председатель Совета управляющих колледжа UWC Dilijan, соучредитель фонда IDeA Вероника Зонабенд отметила, что некоторые инвесторы и доноры уже проявляют серьезный интерес к проекту.