Լավ կրթությունը պետք է մատչելի լինի բոլորին, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «մեր խնդիրն է լավ կրթությունը դարձնել մատչելի բոլորի համար»:
Այս մասին նախագահն ասել է սեպտեմբերի 1-ի՝ Գիտելիքի օրվա առթիվ հղած իր ուղերձում:
«Ոչ մի երիտասարդ չպետք է կորցնի որակյալ կրթություն ստանալու հնարավորությունը ոչ վճարունակ լինելու պատճառով»,-ասել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում հետեւողականորեն կատարելագործվում է կրթական համակարգը:
«Մենք նաեւ գիտենք, որ թե՛ դպրոցներում, թե՛ բուհերում ունենք խնդիրներ, որոնք լուծման կարիք ունեն: Այդ խնդիրները վերաբերում են հատկապես կրթության մակարդակին, որից մենք գոհ չենք: Մենք գոհ չենք ոչ միայն այն պատճառով, որ կատարելությունը սահման չունի, այլեւ այն պատճառով, որ ժամանակակից աշխարհում զարգացման տեմպերը կտրուկ մեծացել են: Մենք պարտավոր ենք շարժվել աշխարհին համաքայլ: Մենք պարտավոր ենք նաեւ արագացնել կրթության զարգացման տեմպերը»,- ասել է նախագահը:

Хорошее образование должно быть доступно всем, заявил президент Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что «перед нами стоит задача сделать хорошее образование доступным для всех».
Президент сказал об этом 1 сентября в своем послании ко Дню знаний.
«Ни один молодой человек не должен быть лишен возможности получить качественное образование из-за неплатежеспособности», - сказал президент.
Серж Саргсян отметил, что система образования в Армении постепенно совершенствуется.
«Мы знаем, что и в школах, и в вузах у нас есть проблемы, требующие решения. Особенно эти проблемы касаются уровня образования, который нас не удовлетворяет. Не удовлетворяет не только потому, что у совершенства нет предела, но и по той причине, что темпы развития в современном мире резко выросли. Мы обязаны двигаться в ногу со временем»,- сказал президент.