Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 1-ին «Այբ» դպրոցն իր դռները կբացի 69 աշակերտների համար:
«Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանն այսօր Մեդիամաքս-ին ասել է, որ դպրոցում կլինեն երեք 10-րդ եւ մեկ 11-րդ դասարաններ:
«Այբ» կրթական հիմնադրամից կրթաթոշակներ կստանան աշակերտների 72%-ը, որոնցից 63%-ի ուսումը ամբողջությամբ կֆինանսավորվի «Այբ» հիմնադրամի միջոցներով: Տարեկան ուսման վարձը համարժեք է $ 6.000-ին:
«Դպրոցի հիմնական նպատակն է, որ ավարտելուց հետո երեխան կարողանա գիտակցված ընտրություն կատարել իր հետագա մասնագիտության հարցում: Եթե երեխան որոշել է դառնալ լրագրող, ապա պետք է ծանոթանա այդ մասնագիտության առանձնահատկություններին արդեն դպրոցում: Ընդհանուր առմամբ, երեխաները պետք է կրեդիտներ հավաքեն 4 հիմնական ուղղություններից: Անշուշտ, առաջինը հիմնական առարկաներն են` մաթեմատիկա, հայոց լեզու, անգլերեն; Երկրորդը` արվեստն է, քանի որ կայացած անձնավորություն լինելու համար գեղեցիկին հաղորդ լինելը պարտադիր է. բոլոր երեխաները ներգրավված կլինեն արվեստի տարբեր խմբակներում: Երրորդը` սպորտն է, չորրորդը` հասարակական ակտիվությունը, որի շրջանակներում երեխաները կփորձեն օգտակար լինել հասարակությանը եւ իրենք կորոշեն` թե ինչպես»,- Մեդիամաքս-ին ասել է Դավիթ Սահակյանը:
«Այբ»-ի տնօրենն ընդգծել է, որ «Այբ»-ը հայկական դպրոց է, եւ իրենց նպատակն է ողջ աշխարհում ստեղծել հայկական դպրոցի բրենդ:
«Մեր տեսլականն է բացել հայկական դպրոցների ցանց ողջ աշխարհում: «Այբ» դպրոցում ուսուցումը տարվելու է հայերենով, իսկ անգլերենը լինելու է մեր երկրորդ աշխատանքային լեզուն»,-ասել է նա:

Фото: Образовательный фонд «Айб»
Исполнительный директор образовательного фонда «Айб» Давид Саакян сказал сегодня в беседе с Медиамакс, что в школе будут действовать три X класса и один XI класс.
72% учеников получат стипендии от фонда «Айб», а обучение 63% учеников из этих 72% будет полностью профинансировано за счет фонда «Айб».
Ежегодная оплата за обучение в школе составляет $‌ 6000.
«Основная цель школы в том, чтобы после ее окончания школы ребенок смог осознанно сделать выбор в вопросе своей будущей специальности. Если ребенок хочет стать журналистом, его надо знакомить с особенностями этой профессии уже со школьной скамьи. В общей сложности, дети должны набрать кредиты по 4-м основным направлениям. В первую очередь, это основные предметы - математика, армянский и английский языки. Во-вторых, это искусство, так как для состоявшейся личности общение с прекрасным обязательно. Все дети будут задействованы в различных кружках. На третьем месте - спорт, на четвертом - общественная активность, дети попробуют быть полезными обществу, они сами решат - как»,- сказал Давид Саакян.
Директор фонда отметил, что «Айб» является армянской школой, и их цель - создать во всем мире бренд армянской школы.
«Наше видение заключается в том, чтобы открыть сеть армянских школ во всем мире. В школе «Айб» детей будут обучать на армянском языке, а английский будет нашим вторым рабочим языком»,- сказал Давид Саакян.