Տաթեւիկ Հովհաննիսյանը
Նույն հետաքրքրություններն ունեցող Լուսինեն ու Մանեն նախկին գործընկերներից վերածվել են նոր ընկերության համահիմնադիրների։ Կայուն ճարտարապետության եւ այդ ոլորտում խորհրդատվության վրա կենտրոնացած ստարտափը դեռ առաջին քայլերն է փորձում անել, բայց աղջիկները վճռական են ապագա հաջողության հարցում։
Գաղափարը ստարտափի վերածելու վճռականությունը
Լուսինե Ղուշչյանը ճարտարապետ է, Մինեսոտտայի (ԱՄՆ) համալսարանում ուսումը վերջերս է ավարտել եւ վերադարձել Հայաստան: Մանե Սարոյանը Ֆրանսիական համալսարանում մենեջերի մասնագիտություն է ստացել, իսկ Լիհայի համալսարանում՝ բիզնես եւ առաջնորդության դասընթացների մասնակցել։
«Մինչ իմ Հայաստան վերադառնալը Մանեի հետ որոշել էինք, որ պետք է հիմնենք ստարտափ, որը կզբաղվի կայուն նախագծմամբ ու շենքերի էներգաարդյունավետության ոլորտի խորհրդատվությամբ»,- ասում է Լուսինեն, ով մասնակցում է «Ստեղծագործ միտք» նախագծով իրականացվող՝ Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) «Սկսնակ կին ձեռներեցների ծրագրին»։
Լուսինե Ղուշչյանը եւ Մանե Սարոյանը Լուսինե Ղուշչյանը եւ Մանե Սարոյանը
Թեեւ ստարտափի անունը դեռ չեն որոշել, բայց ունեն կարգախոս՝ «Կայուն ապագայի համար»։
«Մենք նպատակ ունենք առկա շենքերի էներգասպառումը կրճատել մոտ 70 տոկոսով եւ նախագծել 0-ին մոտ էներգիա օգտագործող շինություններ։ Նաեւ խորհրդատվություն ենք մատուցելու թե՛ բնակիչներին, թե՛ շենքերի նախագծմամբ ու կառուցմամբ զբաղվող ընկերություններին՝ ինչպես հաշվարկել, որպեսզի կառույցները մաքսիմալ էներգախնայող լինեն»,- ասում են ստարտափի համահիմնադիրները։
Ստարտափն արդեն ունի 0 էներգիա օգտագործող շինության հաշվարկ։
«Կան մարդիկ, ովքեր 1988 թվականի երկրաշարժից հետո դեռ բնակվում են տնակներում: Նրանց համար ունենք մատչելի պայմաններով էներգաարդյունավետ փոքր տնակներ կառուցելու հաշվարկներ»,- ասում է Լուսինեն՝ նշելով, որ իրենց գաղափարն ի սկզբանե սոցիալական ուղղվածության էր։
Լուսինե Ղուշչյանը Լուսինե Ղուշչյանը
Կանանց թիրախավորելու անհրաժեշտությունը
Սկսնակ կին ձեռներեցների ծրագրի համակարգող Տաթեւիկ Հովհաննիսյանը նկատում է, որ Բրիտանական խորհրդի ծրագիրն ուղղված է ձեռներեցության զարգացմանն ու ամբողջությամբ համընկնում FAST-ի Startup Studio-ի գործունեությանը:
«Startup studio-ն նպատակ ունի ոչ միայն օգնել ակտիվ ձեռներեցներին, այլեւ զարգացնել ձեռներեցությունը Հայաստանում: Ծրագիրն ամբողջությամբ համապատասխանում էր մեր հիմնական նպատակներին»,- ասում է Տաթեւիկը:
FAST-ի ինովացիաների գծով փոխնախագահ, ծրագրի ղեկավար Դեյվիդ Բեքեթն ասում է, որ ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում, կանանց շատ հնարավորություններ չեն տալիս, չեն սովորեցնում, որ ձեռնարկատիրությունն իրենց համար է։
Դեյվիդ Բեքեթը Դեյվիդ Բեքեթը
«Տնտեսության շարժիչ ուժն իրականում կանայք են, եւ նրանք կազմում են աշխատուժի ավելի քան 50 տոկոսը։ Ծառայությունների, այժմ նաեւ՝ ՏՏ ոլորտներում կանայք բավական շատ պաշտոններ են զբաղեցնում։ Այն ոլորտը, որտեղ կանայք դեռեւս հետ են մնում կամ առաջ չեն մղվում, ձեռներեցությունն է։ Հասկացանք, որ կարեւոր ծրագիր կլինի, եթե կենտրոնանանք կանանց վրա, որոնք մտածում են ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու մասին եւ դրա վաղ փուլում են։ Հույս ունենք, որ շատ կանանց կխրախուսենք զբաղվել ձեռնարկատիրությամբ եւ աստիճանաբար կհասնենք մի փուլի, որ ձեռնարկատիրության մեջ ներգրավված կլինի կանանց առնվազն 50 տոկոսը։ Այդ դեպքում արդյունքները նկատելի կլինեն ողջ տնտեսության վրա»,- ասում է Դեյվիդ Բեքեթը։
Կին ձեռներեցների առջեւ ճանապարհ բացելու գործիքները
Սկսնակ կին ձեռներեցների ծրագրին մասնակցության 110 հայտ է ստացվել, որոնցից ընտրվել է 55 մասնակից Երեւանից, 12-ը՝ մարզերից։
Տաթեւիկ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ ծրագիրը նպատակ ունի դառնալ մարզային, եւ սա մարզերի ներգրավման առաջին փորձն է: «Հետագայում, երբ ծրագիրը շարունակական դարձնենք, մարզերի համար նույնպես կունենանք առանձին ծրագրեր»:
Դասընթացավարները հիմնականում հաջողակ կին ձեռներեցներն են։ Մինչ սկսնակ կին ձեռներեցների ծրագրի դասընթացների մեկնարկը՝ FAST-ում երեք պարապմունք են անցկացրել։ Քանի որ հիմնադրամի հիմնական ուղղություններից է տվյալագիտությունը, պարապմունքների հիմնական թեման էլ դա է ընտրվել։
Տաթեւիկ Հովհաննիսյանը Տաթեւիկ Հովհաննիսյանը
«Ծրագիրն այնպես ենք կառուցել, որ ընթացքում մասնակիցներն իրենց գաղափարներն իրար պատմելով ձեւավորում են խմբեր: Ոմանք փոխում են իրենց գաղափարը, հրաժարվում են, միանում ուրիշ խմբի։ Կան մասնակիցներ, որոնք սեփական գաղափարներ չունեին, բայց ունեին ցանկություն ու դասընթացի ընթացքում գաղափարներ են ծնվում։ Ապրիլի վերջին ձեւավորված խմբերը կներկայացնեն իրենց նախագծերը»,- ասում է Տաթեւիկ Հովհաննիսյանը:
Ծրագրի համակարգողն ավելացնում է, որ այս ծրագրի ավարտից հետո էլ Startup studio-ում կարող են շարունակել ճանապարհն այն մասնակիցների հետ, ովքեր լավ գաղափարներ կունենան եւ դրանք կկարողանան ներկայացնել ներդրողներին ու ապահովել ծրագրի շարունակականությունը։

Tatevik Hovhannisyan
United by the same interests, former colleagues Lusine and Mane co-founded a startup focusing on sustainable architecture and related consultation. It is just making its first steps, but the co-founders are certain of success.
The determination to turn idea into startup
Lusine Ghushchyan is an architect, alumnus of the University of Minnesota. She moved to Armenia after graduation. Mane Saroyan studied management at the French University of Armenia and attended business and leadership courses in Lehigh University.
“Before I returned to Armenia, Mane and I decided to create a startup that would provide sustainable design and consultation on energy efficiency in buildings,” said Lusine, who is involved in the Aspiring Female Entrepreneurs programme of the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST), which is implemented in the scope of the British Council’s Creative Spark programme.
Lusine Ghushchyan and Mane Saroyan Lusine Ghushchyan and Mane Saroyan
Although the women have yet to choose a name for their startup, they’ve got a slogan: “For Sustainable Future”.
“We have an objective of reducing energy consumption in buildings by around 70% and design buildings with almost zero energy consumption. We will also provide consultation to the residents as well as the companies designing and constructing the buildings. We will tell how to calculate everything to make the buildings as energy efficient as possible,” Mane and Lusine explained.
Their startup already has one such estimation of a building with zero energy consumption.
“Some people are still living in old metal containers they were given after the earthquake of 1988 destroyed their homes. We make estimates of small, energy efficient houses that can be built for them on convenient conditions,” added Lusine, noting that their idea always had social focus.
Lusine Ghushchyan Lusine Ghushchyan
The need to focus on women
Project manager of the Aspiring Female Entrepreneurs programme Tatevik Hovhannisyan said that the British Council’s programme is aimed at development of entrepreneurship and is completely in line with the activity of FAST Startup Studio.
“The goal of Startup Studio is to not only help active entrepreneurs, but also develop entrepreneurship in Armenia. Creative Spark is entirely in line with our main objectives,” explained Tatevik.
FAST Vice President of Innovation, head of the programme David Bequette noted that in Armenia, as everywhere in the world, women aren’t given sufficient opportunities or taught that they could be entrepreneurs.
David Bequette David Bequette
“Women are actually the engine of economy and they make over 50% of the population of our planet. Women hold quite a lot of positions of power in the service and IT industries. Business is the area where women are lagging behind or not moving forward. We knew this would be an important program if we focused on women who think of starting a business and those whose startup is in an early stage of development. We hope to encourage many women to become entrepreneurs and gradually reach the point when at least 50% of women are involved in business. It that case, the results will positively impact the entire economy,” said David Bequette.
How to open the way for female entrepreneurs
Aspiring Female Entrepreneurs programme had received 110 applications. The organizers selected 55 participants from Yerevan and 12 marzes.
According to Tatevik Hovhannisyan, they plan to expand the programme to marzes and this is the first phase of engaging them. “In the future, when the programme is regular, we will have programs for the marzes as well,” she said.
The trainers are mostly successful women entrepreneurs. Before the programme courses began, FAST held three trainings for them. One of the foundation’s areas of focus is data science, so it became the main theme of the trainings.
Tatevik Hovhannisyan Tatevik Hovhannisyan
“The way we constructed the programme, participants will discuss their ideas with others and form groups. Some try their own ideas separately but later join a group. Some participants come without ideas but with a desire to do business, and they come up with ideas during the courses. At the end of April the groups will submit their projects,” said Tatevik Hovhannisyan.
She added that after the programme concludes, the participants who prepare the best project and pitch to investors successfully will be able to continue working at Startup Studio. She believes it will secure the continuous nature of the programme.