«Ստեղծարար Միտք»-ը (Creative Spark) Բրիտանական խորհրդի կողմից իրականացվող ծրագիր է, որի նպատակը ստեղծարար ձեռնարկատիրական կրթության զարգացումն է։
Հայաստանում դրամաշնորհ ստացած կազմակերպություններն են՝
- Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST)
- ՀԱՊՀ՝ Ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաները
- Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը (ՀԱՀ)
- Երեւանի Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանը (ԵՊԼՀ)
- Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան
- Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը
- Սիմոնյան կրթական հիմնադրամը (Թումո)
Մեդիամաքսը Բրիտանական խորհրդի հետ համատեղ ներկայացնում է «Ստեղծարար Միտք» ծրագրի իրականացման ընթացքը։
Առաջին պատմությունը Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանից է։
Ի՞նչ է պետք բիզնես սկսելու համար
Այս հարցն արդեն մի քանի շաբաթ հնչում է մանկավարժականի լսարաններից մեկում։ Ոչ թե պատասխանը չեն գտնում, այլ կրկնում են, որ չմոռանան։ Օտար լեզուներ ու մանկավարժություն սովորող ուսանողների ականջների ու աչքերի համար այս ու նմանատիպ՝ բիզնես հարցադրումներն անսովոր էին միայն առաջին օրը։ Հետո դարձան ոչ միայն սպասված, այլեւ պահանջված։ Այն քննարկում են շաբաթը 3 օր՝ 15 ուսանողից բաղկացած խմբերով։
Արմինե Իսպիրյանը (մեջտեղում)Լուսանկարը` Մեդիամաքս
«Երբ առաջին անգամ լսեցի նման դասընթացի մասին, որոշեցի մասնակցել, չնայած միեւնույն ժամանակ ինքս ինձ հարց էի տալիս, թե ինձ ինչ կտա այս այն, եթե ես օտար լեզուներ եմ սովորում ու պատրաստվում եմ ուսուցիչ դառնալ»,-պատմում է համալսարանի ուսանողուհի Արմինե Իսպիրյանը։
Օտար լեզուներ ուսումնասիրող ու Միշել Օբամայով հիացող Արմինեն ասում է, որ հենց դասընթացի առաջին օրն է ինքն իր համար պարզել, որ այն ամենը, ինչ կսովորի այս դասերի ընթացքում, կիրառելու է կյանքում։
«Այստեղ, օրինակ, սովորեցնում են մի բան, որ առաջին հայացքից կարող է թվալ, թե միայն գործարարությամբ զբաղվողներին կարող է հետաքրքրել։ Բայց իրականում այն վերաբերում է ցանկացած մարդու։ Օրինակ, այստեղ ես սովորել եմ թիմային աշխատանք, հասկացել եմ, որ չափազանց կարեւոր է թիմի հետ գաղափարով կիսվելն ու նրանց վստահելը»։
Սովորում ենք վստահել, նույնիսկ եթե դեռ բիզնես չունենք
Օրվա դասին ներկա է 15 ուսանող։ Եկել են սեփական ցանկությամբ։ Մասնակցությունը բաց է բոլոր նրանց համար, ովքեր հետաքրքրվում են ձեռներեցությամբ։ Դասընթացավարները երեք դասախոսներ են, երեքն էլ օտար լեզուների մասնագետներ, դասն անգլերենով է։
Ձեռներեցության գիտելիքները մատուցելուց առաջ իրենք եւս դասընթացների են մասնակցել՝ սովորել են առարկան սովորեցնելու նրբությունները։ Դասընթացը վարելու համար վերապատրաստվել են երեք շաբաթ՝ հունվարի 8-ից 13-ը, եւ այն, ինչ սովորել են այդ հինգ օրում, ծայրից ծայր նորություն է եղել։
Լիանա ԹորոսյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Անկեղծ ասած, շատ արտասովոր ծրագիր է։ Երբ պարզ դարձավ, որ մասնակցում ենք, առաջին միտքը, որ եկավ հետեւյալն էր․«Բայց մենք անգլերենի ուսուցիչներ ենք, ձեռնարկատիրությունը հեռու է մեր բնագավառից»։ Իսկ հիմա զգում ենք, թե ինչ լավ է, որ մասնակցում ենք ու այդքան նոր բան ենք սովորել»,-ասում է մանկավարժական համալսարանի ռոմանագերմանական լեզուների ամբիոնի դասախոս Լիանա Թորոսյանը։
«Սկզբում թվում էր, որ ձեռներեցությունը եւ լեզվական բուհը, որտեղ ուսանողը ուսումնասիրում է լեզու, իրար հետ ոչ մի առնչություն չի կարող ունենալ։ Բայց ընթացքում պարզ դարձավ, որ գաղափարը ոչ թե ձեռներեցության հետ կապված խորը գիտելիքներ փոխանցելն է ուսանողներին, այլ նրանց օգնելը, որպեսզի ձեւավորեն անհրաժեշտ հմտություններ։ Մեր լեզուներ ուսումնասիրող ուսանողների մեջ կան պայծառ մտքեր, որոնք կարող են շատ մոտ ապագայում եղանակ ստեղծել նաեւ այդ ոլորտում»,- բացատրում է դասախոս-դասընթացավար Սուսաննա Դավթյանը ու հավելում, որ գաղափարն իսկապես աշխատող է։
Սուսաննա ԴավթյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Այսօրվա ուսանողին պետք են այս գիտելիքները
Դասընթացավարներից Նուշիկ Հայրապետյանը պատմում է, որ սա նման է հաջողված փորձի, երբ սկսելուց առաջ ուղղակի չգիտես, ի՞նչ է ստացվելու այդ ամենի արդյունքում, բայց ի վերջո, լավ բան է ստացվում։
«Ու ստացվեց այն, որ դասընթացին մասնակցող երեխաները գիտեն, օրինակ, թե ինչպես գնան աշխատանքային հարցազրույցի կամ ինչպես կյանքի կոչեն իրենց գաղափարը: Սա այսօրվա ուսանողին անհրաժեշտ ամենակարեւոր գիտելիքներից է»,- պատմում է Նուշիկ Հայրապետյանը։
Զրույցին հետեւում է ուսանողներից Ավետ Վարդանյանը։ Օտար լեզուներ ուսումնասիրող 19-ամյա ուսանողը մտածում է սեփական բիզնեսն ունենալու մասին։ Փակագծեր չի բացում, բայց ասում է, որ այն լինելու է դիզայնի ու գովազդի համադրությամբ նախագիծ։
Ավետ ՎարդանյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Այս դասերի շնորհիվ եմ սկսել եմ շատ լայն մտածել։ Դարձել եմ ավելի ստեղծագործ, ու սկսել եմ հետաքրքվել ձեռներեցությամբ, մի բան, որ նախկինում երբեք չեմ արել։ Սկսել եմ Lego-ի պես հավաքել իմ գաղափարները, ու վստահ եմ, որ վերջում շատ լավ բան եմ ստանալու»,-ոգեւորված պատմում է Ավետը։
Ավետի միտքը շարունակում է մեկ այլ ուսանող՝ Իսկուհին, ասելով, որ ամենակարեւորն ինչ ինքն ու խմբի մյուս անդամները սովորում են այս օրերին՝ թիմային աշխատանքի հմտությունն է.
«Թիմային աշխատանքի հմտության գիտելիքները մեզ համար թիրախային էր։ Ու նաեւ այստեղ մենք սովորել ենք խոսել մեր ստարտափ գաղափարների մասին, վստահել, եթե իսկապես ուզում ենք հաջողության հասնել»,- ասում է անգլերենի եւ գրականության ֆակուլտետի չորրորդ կուրսի ուսանողուհի Իսկուհի Հովնանյանը։
«Ստեղծարար Միտքը» (Creative Spark) հնգամյա նախաձեռնություն է, որը նպատակ ունի նպաստել ստեղծարար ձեռնարկատիրական կրթության զարգացմանը՝ աջակցելով այս ոլորտում Միացյալ Թագավորության եւ ծրագրի մասնակից յոթ երկրների, ներառյալ Հայաստանի ուսումնական հաստատությունների միջեւ միջազգային համագործակցության ձեւավորմանը: Ծրագիրն իրականացվում է Բրիտանական խորհրդի կողմից Ղազախստանում, Ուզբեկստանում, Ղրղզստանում, Ադրբեջանում, Հայաստանում, Վրաստանում եւ Ուկրաինայում:
«Ստեղծարար Միտք» նախագծին նվիրված հրապարակումների շարքն իրականացվում է Բրիտանական խորհրդի աջակցությամբ: ![]()

Creative Spark is a British Council programme aimed at developing enterprise education.
Several higher education institutions and creative organizations from Armenia have joined the programme this year. The Creative Spark grant winners are as follows:
- Foundation for Armenian Science and Technology,
- Armenian National Engineering Laboratories at NPUA,
- American University of Armenia,
- V. Brusov University of Languages and Social Sciences,
- State Academy of Fine Arts,
- National Polytechnic University of Armenia (NPUA),
- Simonian Educational Foundation (TUMO Studios).
Mediamax will provide updates on the implementation of the programme in cooperation with the British Council.
Our first story comes from Khachatur Abovyan Armenian State Pedagogical University
What is required to start a business?
This question has been asked multiple times over the last few weeks in Abovyan Pedagogical University, which received the grant jointly with Brusov University. It isn’t that the students are struggling to come up with an answer. They just repeat the question to stay focused on it. For the linguistics and pedagogy students this way to present the question was unfamiliar only in the beginning. Gradually, it grew expected and even popular. They discuss it three days a week in their group of 15 students.
Armine Ispiryan (in the middle)Photo: Mediamax
“When I heard about this course for the first time, I decided to attend, although I was asking myself: what is the point, if I’m studying foreign languages and preparing to become a teacher?” said Armine Ispiryan, a student at Abovyan State Pedagogical University.
A Michelle Obama fan as well, Armine highlighted that she realized something important during the very first class: everything she learned she would use later in life.
“We are taught things that on the surface might interest only entrepreneurs. Actually, these things concern us all. For instance, I learned team work during this course. I learned that it is extremely important to share your ideas with your teammates and to trust them,” said Armine.
We are learning to trust our team
There are 15 students in the class. All of them signed up voluntarily. The course accepts anyone interested in entrepreneurship. The instructors are three teachers, all specializing in foreign languages. They conduct the classes in English.
The instructors too attended courses before teaching the entrepreneurial skills. The retraining lasted from the 8th to the 13th of January, and what the teachers learned in those 5 days was completely new to them.
Liana TorosyanPhoto: Mediamax
“To be honest, this is a very unusual course. When we found out we would be teaching it, my first thought was: “But we are English teachers, we have nothing to do with business!” Now I can tell it was really great to take the retraining and learn so many new things,” said Liana Torosyan, a professor with the Romance and Germanic Languages department.
“At first it seemed that enterprise and a linguistics university can have nothing in common, but it became clear in the process that the idea was not to teach specific business knowledge, but to help students obtain some basic skills. We have bright minds in the university, who can set the tone in their respective fields in the near future,” added Susanna Davtyan, another instructor. She believes that the idea is working.
These are the tools students need today
Instructor Nushik Hayrapetyan considers the course a successful experiment, because they had no idea what would come of it when they were starting, but in the end, it was a success.
“Now the students from our course have valuable skills. For instance, they know how to prepare for a job interview or implement their ideas in practice. These are the most relevant tools for students today,” said Nushik Hayrapetyan.
Avet Vardanyan is one of the attendees. The 19-year-old student is thinking of starting a business. He decided not to disclose any details, but he did mention that his enterprise would combine design and advertising.
Avet VardanyanPhoto: Mediamax
“This course has broadened my mind. I’ve become more creative, and although I was never interested in entrepreneurship, I am now. I am putting together ideas like Lego pieces and I’m certain the result will be good,” Avet noted excitedly.
4th course student Iskuhi Hovnanyan carried on his thought, saying that the most important thing she learned during the course was team work.
“Obtaining the skills of team work was our target. We also learned to talk about our ideas for a startup and to trust our teammates, if we want to succeed,” said Iskuhi, who studies English language and literature.