«Արմավիա»-ն զրկվե՞լ է մեկ ինքնաթիռից - Mediamax.am
Երեւան, Մեդիամաքս: International Lease Finance (ILFC) լիզինգային ընկերությունը որոշել է դադարեցնել «Արմավիա»-ին նոր ինքնաթիռների մատակարարումը եւ հետ վերցնել 2009թ. տրամադրված Airbus А319 ինքնաթիռներից մեկը, որը պետք է «Արմավիա»-ի կողմից շահագործվեր մինչեւ 2018թ.:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այդ մասին հաղորդում է ռուսական Ato.ru ավիացիոն պորտալը:
Պորտալը նշում է, որ ներկայումս ՀՀ ազգային փոխադրողի պարկում առկա է CIT Group-ից լիզինգով վերցրած չորս ինքնաթիռ (երկու А319 եւ երկու А320) եւ մեկ А320, որը «Արմավիա»-ն լիզինգով ձեռք է բերել AWAS-ից:
«Բացի Airbus ինքնաթիռներից, ավիափոխադրողը շահագործում է նաեւ Bombardier CRJ200 եւ ЯК-42 VIP, իսկ պատվերների պորտֆելում կան ռուսական արտադրության Sukhoi Superjet 100 երկու ինքնաթիռներ, որոնք պետք է տրամադրվեն 2011թ. ապրիլին»,- նշում է Ato.ru-ն:
«Արմավիա» ընկերությունում Մեդիամաքսին ասել են, որ International Lease Finance-ի հետ իրենց հարաբերությունները կմեկնաբանեն այսօրվա ընթացքում:

Has “Armavia” lost one aircraft?
Yerevan/Mediamax/. International Lease Finance Company (ILFC) decided to suspend the deliveries of new aircrafts to "Armavia” and bring back one of Airbus A319 aircrafts, which was delivered in 2009 and had to be exploited by "Armavia” by 2018, Russian aviation Ato.ru portal reported.
According to the portal, today the Armenian national carrier has 4 aircrafts leased from CIT Group (two A319 and two A320), and one A320, which “Armavia” leases from AWAS.
“Besides Airbuses, the carrier also exploits Bombardier CRJ200 and YAK-42 VIP, and there are two Russian Sukhoi Superjet 100 aircrafts that should be delivered in April 2011,” Ato.ru reports.
As Mediamax was told in “Armavia”, they are going to comment on their relationship with International Lease Finance later in the day.