Վերոնիկա Զոնաբենդն ու Ալիս Պետրոսյանը
«Եթե ուզում եք աշխարհը ավելի լավը դարձնել, պետք է պատրաստ լինեք դժվար որոշումների, պատասխանատվություն ստանձնեք դրանց համար, չվախենաք բախվել անհաջողությունների եւ կարողանաք վերականգնվել դրանցից հետո»:
Ռուբեն Վարդանյանի այս խոսքերն է մեջբերել Հայ կրթական հիմնարկության (Armenian Educational Foundation) նվիրատու, կրթության հարցերով միջազգային խորհրդատու Ալիս Պետրոսյանը՝ Լոս Անջելեսում կայացած Հայ կրթական հիմնարկության 75 -ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ:
Նա Ռուբեն Վարդանյանի տիկնոջը՝ Վերոնիկա Զոնաբենդին է հանձնել Հայ կրթական հիմնարկության Educational Visionaries Award մրցանակը:
«Ռուբեն Վարդանյանն ու Վերոնիկա Զոնաբենդն իրենց կյանքը նվիրել  են աշխարհն ավելի լավը դարձնելու գործին: Ցավով պետք է նշեմ, որ սեպտեմբերը նշանավորվում է Ռուբենի Վարդանյանի անարդար բանտարկությամբ՝ նա արդեն երկու տարի Ադրբեջանի բռնապետ Ալիեւի կողմից պահվում է Բաքվի բանտում:
Աղոթում ենք, որ Ռուբենը շուտ ազատ արձակվի»,-ասել է Ալիս Պետրոսյանը:
Վերոնիկա Զոնաբենդն ասել է, որ թեեւ ծնվել է ռուս-հրեական ընտանիքում, «ինքս ինձ իմ ընտրությամբ հայ եմ համարում (Armenian by choice)»:
«Հայաստանում փոփոխության հասնելու Ռուբենի կիրքն ու սերը ոգեշնչեցին ինձ նույնը անել: Աշխարհը մեծ փոփոխություններ է ապրում, եւ այն համակարգերը, որոնց ապավինում էինք ժամանակին, փլուզվում են: Ռուբենն ու ես աշխարհի այն մասից ենք, որտեղ կայունությունը միշտ էլ հազվագյուտ է եղել, ուստի մեր սերունդը նման պահեր ապրել է նաեւ անցյալում: Բայց մենք հստակ գիտենք, որ կրթությունը անհատական հզորացման խթան է: Ես օդատիեզերական ճարտարագիտություն եմ ուսանել, իսկ Ռուբենը՝ տնտեսագիտություն, եւ երկուսիս կիրքը կրթության գործած ազդեցությունն է: Մեր ծնողներից սովորել ենք կրթության իսկական արժեքը եւ գիտենք, որ այն միակ ունեցվածքն է, որը ոչ ոք երբեք չի կարող մեզանից խլել:
Լուսանկարը` Armenian Educational Foundation
Թեեւ հայերը երկար ժամանակ է ցրված են ամբողջ աշխարհում, միասնության եւ գիտելիքների փոխանցման միջոցով՝ մի սերնդից մյուսին, մենք մնում ենք միմյանց կապված: Կրթությունն ու ընդհանուր արժեքները անտեսանելի թելեր են, որոնք մեզ միացնում են՝ անկախ նրանից, թե որքան հեռու ենք ապրում:
Այսօր մենք կրկին կանգնած ենք նոր դարաշրջանի շեմին: Բայց անփոփոխ է մնում մարդկային արժեքների եւ միավորող կապերի կարեւորության մեր ըմբռնումը: Հայկական կրթական հիմնադրամի 75-ամյակը վկայում է, որ մեր ժողովուրդը կարեւորում է կրթությանը՝ որպես ապագայի գրավական:
Ինչ էլ անեք կյանքում, պետք է դա անեք սրտով ու սիրով: Թեեւ Ռուբենն այսօր դաժան ու անարդար հանգամանքների բերումով զրկված է ազատությունից, նա անշեղորեն հավատում է ավելի լավ աշխարհին: Աշխարհի, որը կառուցված է գիտելիքի, կրթության եւ համայնքի ուժի վրա»:

Вероника Зонабенд и Алис Петросян
«Если хочешь сделать мир лучше, нужно быть готовым принимать сложные решения, брать на себя ответственность за них, не бояться неудач и уметь восстанавливаться после них».
Эти слова Рубена Варданяна процитировала донор Армянского образовательного фонда (Armenian Educational Foundation-AEF) и международный консультант в cфере образования Алис Петросян, выступая на мероприятии в Лос-Анджелесе, посвященном 75-летию AEF.
Она вручила супруге Рубена Варданяна Веронике Зонабенд премию Educational Visionaries Award  Армянского образовательного фонда.
«Рубен Варданян и Вероника Зонабенд посвятили свою жизнь тому, чтобы делать мир лучше. С болью в сердце констатирую, что Рубен Варданян уже два года находится в бакинской тюрьме. Мы молимся о его скорейшем освобождении», - сказала Алис Петросян.
Вероника Зонабенд заявила, что, хоть и родилась в русско-еврейской семье, «считаю себя армянкой по собственному выбору (Armenian by choice)».
«Страсть и любовь Рубена к достижению перемен в Армении вдохновили меня разделить с ним этот путь. Мир переживает сегодня глубокие перемены, и системы, на которые мы когда-то полагались, рушатся. Мы с Рубеном родом из региона, где стабильность всегда была редкостью, и наше поколение переживало похожие потрясения и в прошлом. Но мы точно знаем, что образование - это катализатор личностного роста. От наших родителей мы узнали истинную ценность образования и знаем, что это единственное, что никто и никогда не сможет у нас отнять.
Фото: Armenian Educational Foundation
Хотя армяне издавна разбросаны по всему миру, благодаря единству и передаче знаний из поколения в поколение мы сохраняем связи. Образование и общие ценности - невидимые нити, связывающие нас.
Сегодня мы вновь стоим на пороге новой эпохи. Но наше понимание важности человеческих ценностей и объединяющих уз остаётся неизменным. 75-летие Армянского образовательного фонда свидетельствует о том, что наш народ считает образование залогом лучшего будущего.
Чем бы вы ни занимались в жизни, это надо делать это с душой и любовью. Хотя Рубен сегодня лишён свободы в силу жестоких и несправедливых обстоятельств, он твёрдо верит в лучший мир».