Հայաստան գյուղատնտեսական տեխնիկա ներմուծողները կազատվեն ԱԱՀ-ի վճարումից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստան գյուղատնտեսական տեխնիկա, թունաքիմիկատներ եւ սերմեր ներմուծող ընկերությունները կազատվեն ավելացված արժեքի հարկի /ԱԱՀ/ վճարումից:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այսօր ՀՀ Ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «ԱԱՀ-ի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը:
ԱԱՀ չվճարող ընկերությունների ցանկում կընդգրկվեն նաեւ բերքահավաքի, հողի մշակման համար տեխնիկա, կաթի վերամշակման սարքեր ներմուծող ընկերությունները:
Նախքան գործող օրենքում փոփոխություններ մտցնելը Հայաստանում ԱԱՀ-ի վճարումից ազատվում էին միայն կարտոֆիլի սերմ ներմուծող ընկերությունները:

Agricultural equipment importers in Armenia to be exempted from VAT payment - Mediamax.am
Yerevan, June 22. /Mediamax/. Importers of agricultural equipment, pesticides and seeds to Armenia will be exempted from payment of value added tax (VAT).
Mediamax reports that Armenian parliament approved the draft law on making amendments to the law on “VAT” in first reading today.
The list of companies, which will not be paying VAT, will also include importers of harvest collection, land cultivation, milk processing equipment.
Before making the amendments to the current law only importers of potato seeds were exempted from VAT payment in Armenia.