Հայաստան գյուղատնտեսական տեխնիկա ներմուծողները կազատվեն ԱԱՀ-ի վճարումից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստան գյուղատնտեսական տեխնիկա, թունաքիմիկատներ եւ սերմեր ներմուծող ընկերությունները կազատվեն ավելացված արժեքի հարկի /ԱԱՀ/ վճարումից:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այսօր ՀՀ Ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «ԱԱՀ-ի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը:
ԱԱՀ չվճարող ընկերությունների ցանկում կընդգրկվեն նաեւ բերքահավաքի, հողի մշակման համար տեխնիկա, կաթի վերամշակման սարքեր ներմուծող ընկերությունները:
Նախքան գործող օրենքում փոփոխություններ մտցնելը Հայաստանում ԱԱՀ-ի վճարումից ազատվում էին միայն կարտոֆիլի սերմ ներմուծող ընկերությունները:

Импортеры сельхозтехники в Армении будут освобождены от уплаты НДС - Mediamax.am
Ереван, 22 июня. /Медиамакс/. Импортеры сельхозтехники, ядохимикатов и семян в Армении будут освобождены от уплаты налога на добавленную стоимость (НДС).
Как сообщает Медиамакс, парламент Армении принял сегодня в первом чтении законопроект о внесении поправок в закон «Об НДС».
В список компаний, которые не будут платить НДС, войдут также импортеры техники по сбору урожая, обработке земли, оборудования по переработке молока.
До внесения поправок в действующий закон от уплаты НДС в Армении освобождались лишь импортеры семян картофеля.