Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) այսօրվա նիստում որոշում է կայացվել հակամրցակցային համաձայնության գալու համար բեռնափոխադրող չորս ընկերությունների նկատմամբ տուգանք կիրառել:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին տեղեկացրել են հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունից, մասնավորապես, “Չորս ընկեր” ընկերությունը տուգանվել է մոտ 55 մլն դրամով, “ՍՕՀՕ”-ն՝ 30 մլն, “Պրոֆ իմպրոտեքս”-ը՝ 10 մլն, “Նանիս”-ը՝ 5 մլն-ով:
Որոշման համաձայն, տնտեսվարողները պետք է տասնօրյա ժամկետում հանձնաժողովին ներկայացնեն տուգանքի վճարումը հավաստող տեղեկատվություն: Բացի այդ, նրանք պարտավոր են հետագայում բացառել օրենքի խախտումները:
Տարեսկզբին վերոնշյալ 4 տնտեսվարողները բարձրացրել են Թուրքիայից եւ Չինաստանից ներկրվող ապրանքների համար առեւտրականներից գանձվող վճարի չափը, որի պատճառով էլ առևտրականները բողոքի ցույցեր էին կազմակերպել:
Նույն աղբյուրների պնդմամբ, Թուրքիայից ներկրվող ապրանքի մեկ կիլոգրամի դիմաց առեւտրականներից գանձվող գումարը $4-ից դարձել է $8, Չինաստանից ներկրվող ապրանքի դեպքում՝ $7-ի փոխարեն $14:
Այս առնչությամբ ՀՀ ՊԵԿ-ը պաշտոնապես հավաստիացրել է, որ Թուրքիայից եւ Չինաստանից ներկրվող ապրանքների դիմաց գանձվող մաքսավճարների փոփոխություն չի եղել, եւ խնդիրը վերաբերում է առեւտրականների եւ միջնորդ հանդիսացող բեռնափոխադրողների միջեւ փոխհաշվարկներին:
Հանձնաժողովը վերոհիշյալ տնտեսվարողներից պահանջել է հիմնավորումներ թանկացման վերաբերյալ: Դրանց հայտարարության մեջ նշված է, որ թանկացումը պայմանավորված է Թուրքիայում պահեստի վարձավճարի, թուրքական ընկերությունների աշխատակիցների սոցվճարների, պահեստների վարձավճարի աճով, ինչպես նաեւ Վրաստանում առաջացած չնախատեսված մեծ ծախսերով: Սակայն ընկերություններից եւ ոչ մեկը չի ներկայացրել որեւէ փաստաթուղթ, որով կհիմնավորվեին նրանց կողմից մատնանշված հանգամանքները:

ГКЗЭК оштрафовала армянских грузоперевозчиков на 100 млн. драмов за антиконкурентное соглашение - Mediamax.am
3862 просмотров
ГКЗЭК оштрафовала армянских грузоперевозчиков на 100 млн. драмов за антиконкурентное соглашение
ГКЗЭК (архивное фото)
Ереван/Медиамакс/. Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении решила сегодня оштрафовать за антиконкурентное соглашение 4 компании, занимающиеся перевозкой грузов.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе комиссии, в частности, компания «Четыре друга» оштрафована на сумму около 55 млн. драмов, «СОГО» -  30 млн., «Проф импротекс» - 10 млн., «Нанис» - 5 млн.
Согласно решению комиссии, данные компании должны в течение 10 дней представить комиссии информацию, заверяющую оплату штрафа. Кроме того, они обязаны в дальнешйем исключить подобные нарушения.
В начале года вышеназванные компании повысили тарифы на ввозимые из Турции и Китая товары, по причине чего торговцы организовали акции протеста.
По заверению источников Медиамакс, сумма, взимаемая с торговцев за киллограм товара, импортируемого из Турции, выросла с $‌4 до $‌8, а из Китая –  с $‌7 до $‌14.
Комитет по госдоходам Армении заверил, что никаких изменений в налоговых выплатах за импорт товаров из Турции и Китая не было, и проблема относится к взаиморассчетам торговцев и перевозчиков.
ГКЗЭК потребовала от вышеперечисленных компаний объяснений по поводу подорожаний. В заявлении грузовых компаний отмечалось, что подорожание связано с ростом цен на аренду склада в Турции, соцвыплат сотрудников турецких компаний, а также непредусмотренными большими затратами в Грузии. Однако ни одна из компаний не представила документов, доказывающих данные обстоятельства.