Մեկնարկել է «Արծիվ գործընկեր-2024» հայ-ամերիկյան զորավարժությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հուլիսի 15-ին ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայում մեկնարկել է «Արծիվ գործընկեր-2024» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը զորավարժության բացման հանդիսավոր արարողությանը բարձր է գնահատել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում բարձրացնելուն ուղղված այս համագործակցությունը:
«Բարձր եմ գնահատում զորավարժության նախապատրաստական գործընթացին մասնակցած Եվրոպայում եւ Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի, Կանզասի ազգային գվարդիայի, որը 2 տասնամյակից ավելի հանդիսանում է Հայաստանի գործընկերը, ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի զինծառայողների, ԱՄՆ դեսպանության ներկայացուցիչների եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարության անձնակազմի աշխատանքը զորավարժության արդյունավետ պլանավորման գործում»,- ասել է նախարարը:
ՊՆ-ից հայտնել են, որ «Արծիվ գործընկեր-2024» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությանը ներգրավված են ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի, Եվրոպայում եւ Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի եւ Կանզասի ազգային գվարդիայի զինծառայողները:
«Զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման եւ մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաեւ բարձրացնել հայկական ստորաբաժանման պատրաստվածությունը»,- ասված է ՊՆ հաղորդագրությունում:

Yerevan /Mediamax/. On July 15th, the joint Armenia-U.S. military exercise, "Eagle Partner 2024,” commenced at the Military Academy named after Vazgen Sargsyan of the Ministry of Defense of Armenia.
The Minister of Defense, Suren Papikyan, during the opening ceremony, highly valued the cooperation, which he said is aimed at enhancing the level of interoperability between units participating in international peacekeeping missions within the framework of peacekeeping operations.
“I highly appreciate the work of the U.S. Army Europe and Africa, and the Kansas National Guard, which has been a partner of Armenia for more than two decades. I also commend the military personnel of the Peacekeeping Brigade of the Armed Forces of the Republic of Armenia, representatives of the U.S. Embassy, and employees of the Armenian Ministry of Defense who participated in the effective planning of these exercises,” the minister said.
The Ministry of Defense reported that servicemembers from the peacekeeping brigade of the Armed Forces of Armenia, the U.S. Army Europe and Africa, and the Kansas National Guard participate in the exercise.
“The purpose of the exercise is to enhance the interoperability of units participating in international peacekeeping missions, exchange best practices in control and tactical communication, and improve the readiness of the Armenian unit,” the ministry said in a news release.