Փաշինյան. Արմատացած պատկերացումներն «աղետալի խաղ խաղացին մեր գլխին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «Հայաստանն ապառազմականացում է առաջարկել Ադրբեջանին»:
«Առաջարկել ենք նաեւ սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման մեխանիզմ, նաեւ՝ չհարձակման մասին պայմանագրի ստորագրում, եթե կպարզվի, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագումը սպասվածից ավելի երկար ժամանակ է պահանջելու»,- հունվարի 28-ին ՀՀ բանակի կազմավորման 32-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառման ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ «անվտանգության եւ անվտանգային համակարգերի, դրանց գործունակության բանաձեւերի մասին արմատացած պատկերացումներն աղետալի խաղ խաղացին մեր գլխին»:
«Հայաստանի համար չկա այլ տարբերակ, քան անվտանգային հարաբերությունների դիվերսիֆիկացումը: Մենք գնում ենք այդ ճանապարհով: Նոր եւ ժամանակակից սպառազինության եւ տեխնիկայի ձեռքբերման ճանապարհով ենք գնում, եւ վերջին տարիներին կառավարությունը մի քանի միլիարդ դոլարի զենք-զինամթերք ձեռք բերելու պայմանագրեր է կնքել:
Բանակը բարեփոխելը, ուժեղ եւ մարտունակ բանակ ունենալը յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխան իրավունքն է: Մենք շարունակելու ենք գնալ այս ճանապարհով: Ուժեղ եւ մարտունակ բանակը ՀՀ ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, անկախությունն ապահովող կարեւորագույն գործոններից է, բայց ոչ միակը»,- նշել է Փաշինյանը:
Նա ասել է, որ անվտանգության ապահովման տեսակետից առանցքային գործեն են արտաքին հարաբերությունները եւ վարվող քաղաքականությունների լեգիտիմությունը՝ միջազգային իրավունքի տեսակետից.
«Լեգիտիմությունն, ըստ այդմ, Հայաստանի արտաքին անվտանգության ապահովման կարեւորագույն գործոն պիտի լինի: Այն, որ ՀՀ ինքն իրեն պետք է նույնականացնի այն տարածքի հետ, որի վրա եւ ճանաչվել է միջազգային հանրության կողմից: Այն է` Հայկական ԽՍՀ տարածքը, որը նույնական է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի հետ: Մենք պետք է հստակ եւ աներկբա արձանագրենք, որ որեւէ այլ տարածքի նկատմամբ որեւէ հավակնություն չունենք եւ չենք ունենալու, եւ սա պետք է դառնա Հայաստանի արտաքին անվտանգության ապահովման ռազմավարական հիմքը»:

Пашинян: «Укоренившиеся в нас идеи о системах безопасности сыграли с нами злую шутку» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «Армения предложила Азербайджану демилитаризацию».
«Мы предложили Азербайджану осуществить демилитаризацию границы, также механизм взаимного контроля над вооружениями, также подписание пакта о ненападении, если окажется, что подписание мирного договора займет больше времени, чем ожидалось», - сказал Никол Пашинян 28 января, выступая на мероприятии, посвященном 32-й годовщине образования армянской армии.
Он отметил, что «укоренившиеся в нас идеи о системах безопасности и формулах их функционирования сыграли с нами злую шутку.
«Для Армения нет иного выхода, кроме как диверсифицировать отношения в сфере безопасности.И мы идем по этому пути. Мы находимся на пути приобретения нового и современного вооружения и техники, и за последние годы правительство подписало контракты на закупку вооружения и боеприпасов на сумму в несколько миллиардов долларов.Реформировать армию, иметь сильную и боеспособную армию – это суверенное право каждой страны, и мы продолжим идти по этому пути. Сильная и боеспособная армия является одним из важнейших факторов, обеспечивающих суверенитет, территориальную целостность и независимость Республики Армения», - отметил Пашинян.
Он сказал, что в контексте обеспечения безопасности два ключевых фактора: внешние отношения и легитимность проводимой политики с точки зрения международного права.
«Легитимность, при этом, должна быть важнейшим фактором обеспечения внешней безопасности Армении. То, что Республика Армения должна идентифицировать себя с территорией, на которой она была признана международным сообществом. Т.е. территорией Армянской ССР, идентичной суверенной территории Республики Армения. Мы должны четко и бесспорно констатировать, что у нас нет и не будет никаких претензий в отношении какой-либо другой территории, и это должно стать стратегической основой обеспечения внешней безопасности Республики Армения», - заявил Никол Пашинян.