ՀՀ Անվտանգության խորհրդի նիստում ընդունվել է հայտարարություն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ Անվտանգության խորհրդի նիստ, որտեղ ընդունվել է հայտարարություն:
Կառավարությունը տրամադրել է հայտարարության տեքստը, որտեղ ասված է.
«Սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնածավալ ագրեսիա են սկսել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ խոշոր տրամաչափի զինատեսակների, հրետանու, հրթիռային համակարգերի, անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ:
Ագրեսիայի հետեւանքով զոհվածների եւ անհետ կորածների թիվը հասնում է 207-ի, այդ թվում՝ զոհվել է քաղաքացիական 3 անձ, 2 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը համարվում է անհայտ, վիրավորվել է 293 զինծառայող, 3 քաղաքացիական անձ, գերեվարվել է 20 զինծառայող: Առկա են ապացույցներ հայաստանցի գերեվարված կամ զոհված զինծառայողներին ադրբեջանցիների կողմից խոշտանգումների ենթարկելու, անդամահատելու, այդպիսով ապօրինի կերպով կյանքից զրկելու դեպքերի վերաբերյալ:
Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից թիրախավորվել են 36 բնակավայրեր, այդ թվում Գորիս, Սիսիան, Կապան, Ջերմուկ, Վարդենիս, Տեղ, Գեղամասար համայնքները, ինչի հետեւանքով մասնակի կամ ամբողջական ավերվել են 192 տուն, 3 հյուրանոց, 2 դպրոց, 1 բժշկական հաստատություն, 1 հանդիսությունների սրահ, 4 անասնագոմ: Վնասվել է 7 էլեկտրական ենթակառուցվածք, 5 ջրային ենթակառուցվածք, 3 գազամուղ, 1 կամուրջ, 2 ավտոճանապարհ, 1 փողոց: Թիրախավորվել են 2 շտապօգնության մեքենա, 4 անձնական օգտագործման ավտոմեքենա:
Ադրբեջանի զինված ուժերը մի քանի ուղղություններով մխրճվել են Հայաստանի ինքնիշխան տարածք: Հայաստանի Զինված ուժերի համառ եւ հերոսական դիմադրության եւ միջազգային հանրության ներգրավման շնորհիվ Ադրբեջանի հարձակումը կասեցվել է, սակայն ռազմաքաղաքական իրադրությունը շարունակում է մնալ լարված:
Ադրբեջանի կողմից վարվող ագրեսիվ քաղաքականությունը տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման, ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը վիժեցնելու եւ Հայաստանի ուժային լուծումներ պարտադրելու նպատակ ունեն:
Հայաստանի որդեգրած լինելով խաղաղություն հաստատելու, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման օրակարգ՝ անընդունելի է համարում Ադրբեջանի կողմից վարվող սպառնալիքի եւ հարկադրանքի քաղաքականությունը:
Անվտանգության խորհուրդը հայտարարում է, որ Հայաստանն իրեն հասու բոլոր միջոցներով պաշտպանելու է իր անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը: Ադրբեջանական զորքերը պետք է դուրս գան ՀՀ օկուպացված տարածքներից:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում Ադրբեջանի վրա շարունակաբար ճնշումներ գործադրել՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքների օկուպացիային վերջ դնելու եւ զորքերը ետ քաշելու ուղղությամբ եւ ողջունում ենք բոլոր այն երկրներին եւ կազմակերպություններին, որոնք հանդես են եկել հստակ դիրքորոշմամբ:
Միեւնույն ժամանակ վերահաստատում ենք միջազգային հանրության պատասխանատու անդամի պարտավորությանը հավատարիմ մնալու Հայաստանի հանձնառությունը»:

Security Council: Armenia will protect its independence in all available ways - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Security Council meeting was held today chaired by the Prime Minister Nikol Pashinyan.
The participants of the session adopted a statement that runs as follows:
“On the night of September 12-13, the armed forces of Azerbaijan unleashed a large-scale aggression against the sovereign territory of Armenia, using large-caliber weapons, artillery, rocket systems, and drones.
The number of dead and missing persons, as a result of the aggression, reaches 207, including 3 killed civilians, the whereabouts of 2 civilians is considered unknown, 293 servicemen and 3 civilians were wounded, 20 servicemen have been captured. There are evidences of cases of torture, mutilation of captured or killed Armenian servicemen by Azerbaijanis.
The armed forces of Azerbaijan targeted 36 settlements, including Goris, Sisian, Kapan, Jermuk, Vardenis, Tegh, Geghamasar communities, as a result of which 192 houses, 3 hotels, 2 schools, one medical facility, a banquet hall and 4 cattle farms were partially or completely destroyed. Seven electricity infrastructures, 5 water infrastructures, 3 gas pipelines, a bridge, 2 highways, a street were damaged. Two ambulances, 4 private cars were targeted.
The armed forces of Azerbaijan infiltrated into the sovereign territory of Armenia in several directions. Thanks to the persistent and heroic resistance of the Armed Forces of Armenia and the involvement of the international community, Azerbaijan’s attack was ceased, but the military-political situation remains tense.
The aggressive policy pursued by Azerbaijan aims to undermine the efforts directed toward establishment of peace in the region, opening regional communications, finding comprehensive settlement to the Nagorno-Karabakh issue, and to impose forceful solutions on Armenia.
Having adopted the agenda of establishing peace and opening regional communications, Armenia considers the policy of threat and coercion carried out by Azerbaijan unacceptable.
The Security Council declares that Armenia will protect its independence, sovereignty, and territorial integrity in all available ways. Azerbaijani troops must withdraw from the occupied territories of Armenia.
We call on the international community to continuously put pressure on Azerbaijan to end the occupation of the sovereign territories of the Republic of Armenia and to withdraw the troops, and we welcome all those countries and organizations that have adopted a clear position.
At the same time, we reaffirm Armenia’s commitment to be a responsible member of the international community.”