Լուսանկարը` Վաղինակ Ղազարյան՝ Մեդիամաքսի համար
Սրբապատկերը, որը Անահիտ Ալեքյանին նվիրել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը՝  Շուռնուխ այցի ժամանակ
Սրբապատկերը, որը Անահիտ Ալեքյանին նվիրել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը՝ Շուռնուխ այցի ժամանակ
Շուռնուխի հիմնական ճանապարհը, որով գյուղը բաժանվում է երկու մասի
Անահիտ Ալեքյանի ժամանակավոր տան պատուհանից հստակ երեւում է գյուղի այն հատվածը, որ անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ
Անահիտ Ալեքյանը ջուրը տաքացնում է փայտի վառարանի վրա
Տեսարան Շուռնուխ գյուղից
Գյուղապետարանում ամեն օր շուռնուխցիներին բաժանում են անվճար հաց
Շուռնուխի նախկին գյուղապետարանի շենքը, որ վնասվել է առաջին պատերազմի ժամանակ
Երեխան հաց է տանում տուն
Շուռնուխի դպրոցի պատին 2016 թ. քառօրյա եւ 2020 թ. պատերազմներում զոհված հայաստանցի զինվորների լուսանկարներն են
Դաս՝ Շուռնուխի դպրոցում
Անկյուն՝ Շուռնուխի տներից մեկում
Շուռնուխցի երեխան՝ դասարանում
Նկարը Շուռնուխի վարչական ղեկավարին նվիրել են սփյուռքահայ երեխաները՝  պատերազմի մասնակից զինվորների համար
Նկարը Շուռնուխի վարչական ղեկավարին նվիրել են սփյուռքահայ երեխաները՝ պատերազմի մասնակից զինվորների համար
Երեխաները դասերից հետո ֆուտբոլ են խաղում դպրոցի հարակից դաշտում
Շուռնուխում տներ կառուցող շինարարը
Շուռնուխում տներ են կառուցում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ մնացած 13 տների բնակիչների համար
Խաչ՝ գյուղի բարձունքում
Նարինե Խուրշուդյանը՝ իր ժամանակավոր տնակում
Շուռնուխի տներից մեկում
Նարինե Խուրշուդյանի տնակը
Նարինե Խուրշուդյանի ժամանակավոր երկաթե տնակը
Քաղցրավենիք՝ սեղանին
Շուռնուխ տանող ճանապարհը
Շուռնուխ, երեխաներ
Երեխաների սարքած խրամատը՝ դպրոցի հարեւանությամբ
Շուռնուխի վարչական ղեկավար Հակոբ Արշակյանը ցույց է տալիս իր տան նկարը, որը հիմա Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հատվածում է
Շուռնուխ, անտառ
2020-ի Լեռնային Ղարաբաղի երկրորդ պատերազմը Հայաստանի հարավում գտնվող Սյունիքի մարզի Շուռնուխ գյուղը կիսեց երկու մասի։
Սահմանային ճշգրտումների արդյունքում Շուռնուխի մի հատվածն անցավ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, եւ այդտեղ բնակվող 13 ընտանիք ստիպված եղավ լքել իր տունը։
Առօրյա խոսքում «Կիսված գյուղը» Շուռնուխի երկրորդ անվանումը դարձավ։ Ադրբեջանցի զինվորների տեղակայումից հետո Շուռնուխը մեկուսացել է, ու նույնիսկ գյուղում հարազատներ ունեցողները զգուշանում են այստեղ գալ։ Իսկ շուռնուխցիները, հարմարված նոր կյանքին, գյուղը լքել չեն պատրաստվում։
Շուռնուխ տանող ճանապարհը Շուռնուխ տանող ճանապարհը
Սյունիքի մարզի Տաթեւ-Կապան ճանապարհով որքան մոտենում ենք Կարմրաքար գյուղին, այնքան երթեւեկությունը նվազում է։ Կարմրաքարի ուղեկալի մոտ հայաստանցի զինվորը ստուգում է անձնագրերն ու հարցնում, թե ուր ենք գնում։ Հետո սկսվում է դեպի Շուռնուխ ամայի ճանապարհը. մի քանի կիլոմետր՝ ո՛չ մարդ, ո՛չ մեքենա։ Միայն որոշ հատվածներում աջից` ադրբեջանական, ձախից՝ հայկական դիրքեր ու դրոշներ են։
Շուռնուխի բաժանումը
44-օրյա պատերազմի արդյունքում երկու կողմից էլ զոհվեցին հազարավոր մարդիկ, հարյուրավորներ դարձան հաշմանդամ եւ նոր իրավիճակ ստեղծվեց նաեւ հայ-ադրբեջանական սահմանին:
Շուռնուխ գյուղի մուտքը Շուռնուխ գյուղի մուտքը
Հայաստանի հարավում գտնվող Սյունիքի մարզում սկսվեցին աշխատանքներ՝ սահմանները ճշգրտելու ուղղությամբ։ Պատերազմում հաղթած Ադրբեջանը հայտարարեց, որ Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի որոշ հատվածներ ադրբեջանական են, ու այդ մասում զինվորներ տեղակայեց։
Շուռնուխի դպրոցի պատին 2016 թ. քառօրյա եւ 2020 թ. պատերազմներում զոհված հայաստանցի զինվորների լուսանկարներն են Շուռնուխի դպրոցի պատին 2016 թ. քառօրյա եւ 2020 թ. պատերազմներում զոհված հայաստանցի զինվորների լուսանկարներն են
Ադրբեջանցի զինվորները հասան նաեւ Շուռնուխ՝ գյուղը կիսելով երկու մասի։ Գյուղի ստորին՝ դեպի ձորն ընկած թաղամասը, 13 բնակելի տներով, հայտնվեց ադրբեջանցիների հսկողության ներքո։
Շուռնուխի վարչական ղեկավար Հակոբ Արշակյանը 2020-ի դեկտեմբերի 27-ին է տեղեկացել, որ  գյուղի ներքեւի թաղամասից դուրս գալու համար ընդամենը 10 օր ունեին: Բնակիչները պատմում են, որ այդ ընթացքում ով ինչ կարողացել, հանել էր տնից, հետո դռները փակել ու դուրս էին եկել։
Շուռնուխի վարչական ղեկավար Հակոբ Արշակյանը Շուռնուխի վարչական ղեկավար Հակոբ Արշակյանը
Հիմա Շուռնուխը բաժանված է երկու մասի: Ճանապարհից ձախ` հայաստանցի, աջ՝ ադրբեջանցի զինվորներն են, մեջտեղում՝ ռուս խաղաղապահները։ Շուռնուխի՝ Ադրբեջանի հսկողության տակ հայտնված հատվածում քաղաքացիական բնակչություն չկա, միայն զինվորականներ են: Միջադեպեր, բարեբախտաբար, չեն եղել։ Բոլորը՝ մեծից փոքր, գիտեն սահմանը, որից այն կողմ անցնել չի կարելի։
Գյուղի բարձունքից երեւում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տները։ Գյուղի բարձունքից երեւում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տները։
Կիսվելուց հետո գյուղը, կարծես, հեռացել, մեկուսացել է Հայաստանի մյուս բնակավայրերից: Նախկինում՝ 40 րոպե, հիմա այլընտրանքային ճանապարհով մոտ երկու ժամ է պահանջվում Գորիսից Շուռնուխ հասնելու համար:
Շուռնուխի հիմնական ճանապարհը, որով գյուղը բաժանվում է երկու մասի Շուռնուխի հիմնական ճանապարհը, որով գյուղը բաժանվում է երկու մասի
Շուռնուխցիները երբեմն նեղսրտում են՝ թողնելու ենք, գնանք, բայց մինչ օրս ոչ ոք չի հեռացել՝ բացի ներքեւի թաղամասում տունը կորցրած 4 ընտանիքից։ Անտուն մնացած մյուս ընտանիքներն ապրում են Շուռնուխում՝ տնակներում կամ համագյուղացիների ազատ տներում:
Շուռնուխում տներ են կառուցում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ մնացած 13 տների բնակիչների համար Շուռնուխում տներ են կառուցում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ մնացած 13 տների բնակիչների համար
Պետությունն այդ 13 ընտանիքի համար տներ է կառուցում: Նրանց թվում նաեւ Շուռնուխի վարչական ղեկավարն է։ Մեկ տարուց ավել՝ գյուղապետարանի շենքը նրա համար տուն ու աշխատավայր է։
Շուռնուխում տներ կառուցող շինարարը Շուռնուխում տներ կառուցող շինարարը
«Հաճախ բարձրանում, նայում եմ մեր թաղամասին, տանը, տեսնում եմ թուրքը ելումուտ է անում։ Շատ դժվար է»:
Շուռնուխի կիսվելուց հետո նա մի անգամ գնացել է իր նախկին տուն:
«Սահմանապահ զորքերից ասացին, որ անհրաժեշտ է երկու օր ադրբեջանցիներին ջուր տալ, մինչեւ այդ ընթացում մեր տղաները հարցեր կարգավորեն։ Թուրքը եկել, ասում է՝ дайте воды, пожалуйста։ Ես էլ ինձ ծանր եմ պահում, բայց գիտեմ, որ պիտի տամ։ Ջուրը տվեցի, ասացի՝ կստացվի՞ իջնեմ մեր տուն. երկու շան թուլա էի բերել, հետ են դարձել, գնամ դրանց հետեւից։ Միասին իջանք։ Տունը ոնց կար, էդպես մնացել էր։ Դուրս գալուց առաջ ախպերս մեր պատին գրել էր՝ մենք դեռ վերադառնալու ենք։ Թուրք զինվորները հարցնում են՝ հայհոյա՞նք եք գրել, ասում եմ՝ չէ, мы еще вернемся, ասում ա՝ нет»։
Շուռնուխի վարչական ղեկավար Հակոբ Արշակյանը ցույց է տալիս իր տան նկարը, որը հիմա Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հատվածում է Շուռնուխի վարչական ղեկավար Հակոբ Արշակյանը ցույց է տալիս իր տան նկարը, որը հիմա Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հատվածում է
Մոտ 30 տարի՝ մինչեւ արցախյան առաջին պատերազմը, Շուռնուխը Գորիսի վարչական շրջանի կազմում գտնվող Հայաստանի ադրբեջանաբնակ գյուղերից էր։ 1988-ին Սումգայիթ քաղաքում ու 1990-ին Բաքվում հայերի ջարդերից հետո հարյուր հազարավոր հայեր ստիպված էին ողջ մնալու համար հեռանալ Ադրբեջանից: Հայաստանում բնակվող ադրբեջանցիների մեծ մասը նույնպես լքեց Հայաստանը՝ վերաբնակվելով Ադրբեջանի նախկին հայկական գյուղերում կամ հաստատվելով Բաքվում:
Անահիտ Ալեքյանի ժամանակավոր տան պատուհանից հստակ երեւում է գյուղի այն հատվածը, որ անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ Անահիտ Ալեքյանի ժամանակավոր տան պատուհանից հստակ երեւում է գյուղի այն հատվածը, որ անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ
Անահիտ Ալեքյանը Շուռնուխ է տեղափոխվել 1988-ի Սպիտակի երկրաշարժից հետո. տունը կորցրել ու նոր կյանքի հույսով եկել է Շուռնուխ։ Ապրել է ադրբեջանցիների թողած տներից մեկում, վերակառուցել այն, մեծ այգի տնկել ու Շուռնուխի հետ կապել իր բոլոր նպատակները։ Հիմա տիկին Անահիտը միայն հեռադիտակով է նայում իր տան կողմը, որը մի ակնթարթում դարձավ ադրբեջանական տարածք։
Անահիտ Ալեքյանն հեռադիտակով նայում է գյուղի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հատվածին Անահիտ Ալեքյանն հեռադիտակով նայում է գյուղի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հատվածին
«Էնպիսի այգի ունեի, որ գյուղում ոչ մեկը չուներ՝ մալինա, պոպոք, դամբուլ, սխտոր, ինչ խելքիս բրդել է, տնկել եմ։ Հիմա մեկ-մեկ իջնում, ներքեւից նայում եմ։ Մի անգամ տեսա, որ իմ տնկած ելակն էին ուտում։ Մի կերպ ինձ տիրապետեցի, լացելով բարձրացա վերեւ»։
Սրբապատկերը, որը Անահիտ Ալեքյանին նվիրել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը՝  Շուռնուխ այցի ժամանակ Սրբապատկերը, որը Անահիտ Ալեքյանին նվիրել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը՝ Շուռնուխ այցի ժամանակ
72-ամյա կինը ինչ կարողացել, հանել է տնից՝ հացի վառարանը, անկողինը, հեռուստացույցը, ծաղիկները։ Ժամանակավոր ապրում է համագյուղացու դատարկ տանը։ Պայմանները վատն են, խոնավ է, ցուրտ, բայց Շուռնուխը լքել չի պատրաստվում։
Կիսված Շուռնուխում գյուղացիները դժվարանում են անասնապահությամբ զբաղվել
Մովսիսյանների տունը միակն է ներքեւի թաղամասում, որ մնացել է հայկական կողմում: Բայց գյուղի կիսվելուց հետո այս ընտանիքն էլ անասնագոմի մի հատվածն է կորցրել:
Ինչպես շատ շուռնուխցիներ, նրանք էլ վաճառել են անասունները, միայն երկու հորթ է մնացել։ Գյուղացիներն ասում են՝ անասուններին վերահսկելը հիմա դժվար է. աչքդ թարթեցիր, սահմանն անցան, տերը չես։
Նարինե Խուրշուդյանը՝ իր ժամանակավոր տնակում Նարինե Խուրշուդյանը՝ իր ժամանակավոր տնակում
«Գոմը նոր էինք սարքել՝ մեծ, ընտիր գոմ։ 37 գլուխ խոշոր անասուն ունեինք, 100 ոչխար։ Հենց առանք ոչխարները, պատերազմը սկսվեց։ Խնամիներս Եղեգնաձորում են, տեղափոխեցինք իրենց մոտ։ Հետո խոշոր անասունները էժան վաճառեցինք եզդիներին։ Տեղափոխելուց ահագին ոչխար սատկեց, բայց վարկը մինչեւ հիմա դեռ փակում ենք»,-ասում է ընտանիքի մայրը՝ Նարինե Խուրշուդյանը։
Մեկ տարուց ավելի է՝ ամուսնու հետ տնակում են ապրում։ Ինքը գյուղապետարանում է աշխատում, ամուսինն անասնապահությամբ է զբաղվում։
«Չէի հավատում, որ իսկապես թուրքը կհասնի մեր գյուղ ու մեր տները կվերցնի: Մինչեւ վերջին պահը չէի ուզում տնից հանել իրերս»։
Նարինե Խուրշուդյանի ժամանակավոր երկաթե տնակը Նարինե Խուրշուդյանի ժամանակավոր երկաթե տնակը
Սկզբում վախ, անհանգստություն ունեին, հիմա հարմարվել են նոր կյանքին։ Միայն թե Կապանում ու Գորիսում ապրող տղաներին չեն թողնում, որ հաճախ գան գյուղ՝ ճանապարհները երկար են, վտանգավոր։
Շուռնուխը հիմա հազվադեպ է հյուրեր ունենում
Ձմռանը՝ առատ տեղումների պատճառով, այլընտրանքային գրունտային ճանապարհը դժվարանցանելի է դառնում ու ավելի մեկուսացնում սահմանամերձ դարձած գյուղերը։ Հաճախ նաեւ սննդի ու առաջին անհրաժեշտության պարագաների խնդիր է առաջանում: Իշխանությունները ամեն օր անվճար հաց են հասցնում շուռնուխցիներին։
Գյուղապետարանում ամեն օր շուռնուխցիներին բաժանում են անվճար հաց Գյուղապետարանում ամեն օր շուռնուխցիներին բաժանում են անվճար հաց
Բայց անկախ եղանակից ու վտանգից՝ ամեն օր զինվորական «Ուրալ»-ով Գորիսից Շուռնուխ են հասնում դպրոցի 2 ուսուցիչները։
Երեխան հաց է տանում տուն Երեխան հաց է տանում տուն
«Դասերը չենք դադարեցրել։ Առաջին շրջանում թեկուզ վախով, բայց եկել եմ։ Ասում էի՝ ես գնում Գորիս, հանգստանում եմ, կարողանում եմ [խաղաղ] քնել, բա երեխաներն ի՞նչ անեն»,-պատմում է պատմության եւ աշխարհագրության ուսուցչուհի Նոնա Միրաքյանը։
Շուռնուխցի երեխան՝ դասարանում Շուռնուխցի երեխան՝ դասարանում
Պատերազմից հետո Նոնան Գորիսում աշխատելու հնարավորություն ուներ, բայց մերժեց։ «Խաղաղ պայմաններում իրենց հետ եմ եղել, էս դժվար պահին, ո՞նց թողնեմ մենակ։ Հատկապես գիտեմ, որ դժվար թե մեկն ուզենա գալ, էստեղ դասավանդել», – ասում է նա։
Դաս՝ Շուռնուխի դպրոցում Դաս՝ Շուռնուխի դպրոցում
Նոնան դասերը ժամը 2-ին մոտ ավարտում, բայց դեռ երկու ժամ էլ սպասում է, որ հարեւան Որոտան, Բարձրավան գյուղերում աշխատանքը վերջացնեն նաեւ գորիսեցի մյուս ուսուցիչները, ու զինվորական «Ուրալ»-ը բոլորին նորից քաղաք տանի։
Գյուղի երեխաները՝ դասերից հետո Գյուղի երեխաները՝ դասերից հետո
Ասում է՝ աշխատանքի պատճառով տանը երբեմն խոսակցություններ են լինում, տան անդամները համոզում են, որ թողնի դպրոցը։ «Հենց ասում եմ՝ բա էրեխե՞քը, բոլորը լռում են»։
Երեխաների սարքած խրամատը՝ դպրոցի հարեւանությամբ Երեխաների սարքած խրամատը՝ դպրոցի հարեւանությամբ
Նոնան ասում է՝ փորձում է երեխաներին հուսադրել՝ ամեն ինչ լավ է լինելու։ Աշակերտներն էլ դպրոցի հարեւանությամբ իրենց պատրաստած խրամատ են ցույց տալիս։ Երեւի մտածում են, որ իրենք էլ այսպես կարող են օգնել Շուռնուխին։
Լուսանկարները՝ Վաղինակ Ղազարյանի
Այս նախագիծն իրականացվել է Հանրային լրագրության ակումբի՝ «ԵՄ-ն հանուն խաղաղության» ծրագրի «խաղաղաշինության արդյունքների պահպանում, մեդիա տարածում եւ նյութերի վերլուծություն» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացնվում է Միջազգային Ալերտի կողմից եւ ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից։

Фото: Вагинак Казарян для Медиамакс
Анаит Алекян смотрит из окна своего временного дома в бинокль на ту часть села, которая перешла под контроль Азербайджана
Находящийся в Шурнухе дорожный указатель на азербайджанском языке
Эту картинку Анаит Алекян подарил католикос всех армян Гарегин Второй во время посещения Шурнуха
Дорога, пересекающая Шурнух и разделяющая его на две части
Из окна временного жилища Анаит Алекян хорошо видна та часть села, которая перешла под контроль Азербайджана
Анаит Алекян подогревает воду на дровяной печке
Вид из деревни Шурнух
Каждый день в сельсовете Шурнуха жителям раздают бесплатный хлебЮ который им присылает администрация Сюника
Бывшее здание сельсовета Шурнуха, поврежденное во время первой карабахской войны
Хлеб нужно отнести домой
Фотографии военнослужащих, погибших в ходе четырехдневной войны 2016 года и 44-дневной войны 2020 года, на стене школы Шурнуха
Урок в шурнухской школе
В одном из домов Шурнуха
В классе шурнухской школы
Глава администрации Шурнуха хранит эту картину в своем кабинете. Ее нарисовали западноармянские дети для военнослужащих, участвовавших во второй карабахской войне
Футбольный матч между школьниками Шурнуха недалеко от сельской школы
Строитель, работающий на строительстве домов для жителей села
В Шурнухе строятся дома для 13 семей, оставшихся без крова, когда часть села перешла под контроль Азербайджана
Крест, стоящий на возвышенности возле села
Нарине Хуршудян в своем временном жилище
Временный домик, в котором живет Нарине Хуршудян
Временный металлический домик, в котором живет Нарине Хуршудян
Сладости на столе
Дорога в Шурнух
Картина на стене в одном из домов Шурнуха
Шурнух, дети
Окоп, который дети вырыли возле здания школы
Руководитель администрации села Акоп Аршакян показывает изображение своего дома, оставшегося в той части села, которая перешла под контроль Азербайджана
Шурнух, лес
Вторая карабахская война 2020 года разделила на две части село Шурнух Сюникской области, на юге Армении.
В результате корректировки армяно-азербайджанской границы часть Шурнуха перешла под контроль Азербайджана, а 13 семей, проживавшие в этой низинной части села, были вынуждены покинуть свои дома.
В обиходной речи новым названием Шурнуха стало «Разделенное село». После того, как сюда ввели азербайджанских военных, Шурнух оказался в изоляции, и в деревню теперь боятся приезжать даже те, у кого здесь остались родственники. А сами жители Шурнуха, адаптируются к новой жизни и, по их словам, покидать село не собираются.
Дорога в Шурнух Дорога в Шурнух
Чем ближе мы подъезжаем к селу Кармракар на дороге Татев-Капан в Сюникской области, тем меньше нам встречается машин. На КПП Кармракар армянский военнослужащий проверяет паспорта и спрашивает, куда мы едем. Дальше начинается пустынная дорога в Шурнух. На протяжении нескольких километров не видно ни людей, ни машин. Только в некоторых местах азербайджанские позиции и флаги.
Как разделили Шурнух
После завершения второй карабахской войны, продлившейся 44 дня и унесшей жизни тысяч людей с обеих сторон и оставившей сотни людей инвалидами, на армяно-азербайджанской границе создалась новая ситуация.
Въезд в село Шурнух Въезд в село Шурнух
В Сюникской области начались работы по уточнению границы. Азербайджан, победивший в войне, объявил некоторые участки шоссе Горис-Капан азербайджанскими и разместил на этом участке войска.
Фотографии военнослужащих, погибших в ходе четырехдневной войны 2016 года и 44-дневной войны 2020 года, на стене школы Шурнуха Фотографии военнослужащих, погибших в ходе четырехдневной войны 2016 года и 44-дневной войны 2020 года, на стене школы Шурнуха
Военнослужащие были также размещены в селе Шурнух, разделив его на две части. Нижняя часть села, ближе к ущелью, с 13 домами перешла под контроль Азербайджана.
27 декабря 2020 года главе администрации Шурнуха Акопу Аршакяну сообщили, что у жителей есть всего 10 дней, чтобы покинуть нижнюю часть села. По его словам, они вынесли из домов, кто что мог, потом заперли за собой двери и ушли.
Руководитель администрации Шурнуха Акоп Аршакян Руководитель администрации Шурнуха Акоп Аршакян
Сейчас Шурнух разделен надвое. Слева от дороги стоят армянские солдаты, справа азербайджанские, а между ними рссийские миротворцы. В подконтрольной Азербайджану части Шурнуха нет гражданского населения, только военные. К счастью, пока обходится без инцидентов. Каждый, от мала до велика, знает границу, за которую нельзя перейти.
Из верхней части села видны дома, перешедшие под контроль Азербайджана Из верхней части села видны дома, перешедшие под контроль Азербайджана
После раздела село как бы отъединилось, обособилось от других населенных пунктов Армении. Раньше из Гориса туда можно было добраться за 40 минут, но теперь, по альтернативной грунтовой дороге, путь занимает около двух часов.
Дорога, пересекающая Шурнух и разделяющая его на две части Дорога, пересекающая Шурнух и разделяющая его на две части
Жители Шурнуха иногда жалуются, говорят, уедем, но пока никто не уехал, кроме четырех семей, потерявших жилье в нижней части села. Другие остались в Шурнухе, живут во временных домиках или пустующих домах односельчан. Для них государство строит новые дома. Среди них и глава администрации Шурнуха. Уже больше года, как здание сельсовета является для него и домом, и местом работы.
В Шурнухе строятся дома для 13 семей, оставшихся без крова, когда часть села перешла под контроль Азербайджана В Шурнухе строятся дома для 13 семей, оставшихся без крова, когда часть села перешла под контроль Азербайджана
«Часто поднимаюсь, смотрю на свой дом, иногда вижу, как турки входят и выходят (в Армении азербайджанцев в обиходной речи называют «турками» – авт.). Очень трудно».
Строитель, работающий на строительстве домов для жителей села Строитель, работающий на строительстве домов для жителей села
После разделения Шурнуха ему один раз удалось побывать в бывшем доме.
«Пограничники сказали, что два дня мы должны давать воду азербайджанцам, пока наши ребята не решат проблему. Пришел турок, сказал: «Дай воды, пожалуйста». Я тогда повел себя жестко, но знал, что воду все равно дам. Я спросил, смогу ли я спуститься к нашему дому. У меня были два щенка, они туда вернулись, надо за ними сходить. И мы спустились вместе. Дом был, как раньше. Перед отъездом мой брат написал на нашей стене, что мы еще вернемся. «Турецкий военный спрашивает: «ругательство написали?» Говорю: «Написали, что еще вернемся». Отвечает: «Нет».
Руководитель администрации села Акоп Аршакян показывает изображение своего дома, оставшегося в той части села, которая перешла под контроль Азербайджана Руководитель администрации села Акоп Аршакян показывает изображение своего дома, оставшегося в той части села, которая перешла под контроль Азербайджана
Еще около 30 лет назад, до первой карабахской войны, Шурнух было одним из сел в Армении, входящим в состав Горисского района и населенным азербайджанцами. После погромов в Сумгаите в 1988 году и в Баку в 1990 году сотни тысяч армян были вынуждены бежать из Азербайджана, чтобы выжить. Проживающие в Армении азербайджанцы, в свою очередь, также были вынуждены покинуть Армению, переселившись в бывшие армянские села в Азербайджане или устроившись в Баку.
Из окна временного жилища Анаит Алекян хорошо видна та часть села, которая перешла под контроль Азербайджана Из окна временного жилища Анаит Алекян хорошо видна та часть села, которая перешла под контроль Азербайджана
Анаит Алекян перебралась в Шурнух после Спитакского землетрясения 1988 года, когда потеряла свой дом и надеялась построить в Шурнухе новую жизнь. Она устроилась в одном из оставленных азербайджанцами домов, перестроила его, разбила большой сад и связала жизнь с селом.
Анаит Алекян смотрит из окна своего временного дома в бинокль на ту часть села, которая перешла под контроль Азербайджана Анаит Алекян смотрит из окна своего временного дома в бинокль на ту часть села, которая перешла под контроль Азербайджана
Сейчас Анаит может увидеть свой дом, в одно мгновение ставший территорией Азербайджана, лишь в бинокль.
Эту картинку Анаит Алекян подарил католикос всех армян Гарегин Второй во время посещения Шурнуха Эту картинку Анаит Алекян подарил католикос всех армян Гарегин Второй во время посещения Шурнуха
«У меня был огород, самый лучший в деревне: малина, орехи, слива, чеснок, я высаживала, что мне в голову придет. Сейчас иногда спускаюсь ближе к дому, смотрю оттуда. Однажды увидела, как они едят посаженную мной клубнику. С трудом сдержалась, пришла наверх вся в слезах».
Уходя, 72-летняя женщина вынесла из дома все, что могла: хлебную печь, кровать, телевизор, цветы. Сейчас она временно проживает в пустующем доме односельчанина. Условия там плохие, сыро, холодно, но покидать Шурнух она не собирается.
В разделенном Шурнухе трудно разводить скот
Дом семьи Мовсисян – единственный в нижней части села, оставшийся на армянской стороне. Но после раздела семья потеряла часть хлева.
Как и многие обитатели Шурнуха, они тоже продали животных, оставив всего двух телят. Жители села говорят, что контролировать животных очень непросто: чуть что, они так и норовят пересечь границу, и все, ты им больше не хозяин.
Нарине Хуршудян в своем временном жилище Нарине Хуршудян в своем временном жилище
«Мы только построили хлев, большой, просторный хлев. У нас было 37 голов крупного рогатого скота и 100 овец. Как только купили овец, началась война. У меня родственники живут в Ехегнадзоре, мы их к ним перегнали. Крупный скот мы продали езидам задешево. Когда перегоняли, много овец погибло, но мы до сих пор выплачиваем деньги по кредиту», — рассказывает жена главы семьи Нарине Хуршудян.
Они с мужем уже больше года живут во временном домике. Она работает в сельской администрации, а муж занимается скотоводством.
«Я не верила, что турок действительно дойдет до нашего села и возьмет наши дома. Я не хотела выносить свои вещи из дома до последнего момента».
Временный металлический домик, в котором живет Нарине Хуршудян Временный металлический домик, в котором живет Нарине Хуршудян
Сначала у всех членов семьи были страх и недоверие, но сейчас они уже приспособились к новой жизни. Только сыновьям, живущим в Капане и Горисе, не разрешают часто приезжать в село, говорят, дороги длинные и опасные.
В Шурнух редко приезжают гости
Зимой из-за обильных осадков альтернативная грунтовая дорога становится непроходимой, а села, ставшие после войны приграничными, оказываются в еще большей изоляции. Часто возникают проблемы с едой и предметами первой необходимости. Власти каждый день бесплатно доставляют жителям Шурнуха хлеб.
Каждый день в сельсовете Шурнуха жителям раздают бесплатный хлебЮ который им присылает администрация Сюника Каждый день в сельсовете Шурнуха жителям раздают бесплатный хлебЮ который им присылает администрация Сюника
Однако несмотря на непогоду и опасность, два школьных учителя каждый день приезжают в Шурнух из Гориса на военном «Урале».
Хлеб нужно отнести домой Хлеб нужно отнести домой
«Мы не прекращали занятия. Сначала было страшно, но все равно приезжали. Я говорила: возвращаюсь в Горис, отдыхаю, могу [спокойно] поспать, а детям как быть?», – рассказывает учительница истории и географии Нона Миракян.
В классе шурнухской школы В классе шурнухской школы
После войны у Ноны была возможность перейти на работу в Горисе, но она отказалась. «Я был с ними во время мирной жизни, как же я могу их оставить в это трудное время? Особенно когда я знаю, что вряд ли кто-либо приедет сюда преподавать», – говорит она.
Урок в шурнухской школе Урок в шурнухской школе
Нона заканчивает уроки около двух, но ждет еще два часа, пока другие учителя из Гориса закончат свою работу в соседних селах Воротан и Бардзраван, чтобы военный «Урал» снова отвез всех в город.
Шурнухские дети после уроков Шурнухские дети после уроков
Говорит, что иногда дома возникают разговоры по поводу работы, домочадцы уговаривают бросить шурнухскую школу. «Но когда я говорю: а как же дети, все замолкают».
Окоп, который дети вырыли возле здания школы Окоп, который дети вырыли возле здания школы
Нона говорит, что старается дать детям надежду, что все будет хорошо. А они показывают ей окоп, который вырыли возле школы. Наверно, они думают, что таким образом могут помочь Шурнуху.
Проект реализован в рамках составляющей «Защита результатов миростроительства, медиа распространение и анализ материалов» программы «ЕС за мир» Клуба публичной журналистики, реализуемой организацией «Интернешнл Алерт» и финансируемой Европейским Союзом.