Փաշինյան. Ադրբեջանի գործողության արդյունքում բալանսը չի փոխվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի՝ ՀՀ արեւելյան սահմանագոտու հատվածում երեկ իրականացրած գործողությունների արդյունքում «բալանսը չի փոխվել, նրանք ոչ ավելի խորացել են ՀՀ տարածքում եւ ոչ էլ հակառակը»։
Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ նա նաեւ նշել է, որ Ադրբեջանը Հայաստանի 41 քառակուսի կիլոմետր տարածքը օկուպացրել է մայիսի 12-ից հետո ընկած ժամանակահատվածում։
«Այնպես չէ, որ այդ տարածքն ամբողջությամբ ու լիարժեք վերահսկվում է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից։ Մայիսի 12-ից հետո տեղի ունեցած գործընթացի հետեւանքով տարբեր հատվածներում մեր եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի դիրքերը դասավորվել են շախմատաձեւ, երբեմն մխրճված են մեկը մյուսի մեջ։ Մայիսի 12-ից առաջ էլ ՀՀ շուրջ 40 եւ ավելի քառակուսի կիլոմետր տարածք եղել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո՝ առաջին պատերազմի հետեւանքներով։ Առաջին պատերազմի արդյունքներով նաեւ Սովետական Ադրբեջանի տարածքներ կան, որոնք գտնվել եւ գտնվում են Հայաստանի վերահսկողության ներքո, այս հանգամանքների բերումով է, որ շատ կարեւորվում է դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի գործընթացը»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ միջազգային հանրությունն ակնկալում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը սկսեն քննարկել, լուծման բանաձեւեր գտնել եւ գործընթացը դնեն լուծման ռելսերի վրա։
«Քանի դեռ այս իրավիճակները կան, միջազգային հանրությունը դրանք դիտում է որպես լարվածության աղբյուր։ Մենք ընդունում ենք միջազգային հանրության ուղերձը»,- ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի գործընթացը տեղից չի շարժվել Ադրբեջանի կողմից դրա ձգձգման կամ կոնկրետ պատասխան չտալու պատճառով:
«Ես դեռեւս 2021 թվականի մայիսին կառավարության նիստում հայտարարել եմ, որ պատրաստ եմ ստորագրել այդ պահին սեղանին դրված առաջարկությունը՝ դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի գործընթաց սկսելու վերաբերյալ: Մայիսին եւ դրանից հետո Ռուսաստանը երեք անգամ հանդես է եկել առաջարկով, եւ բոլոր երեք անգամները մենք համաձայնություն ենք տվել այդ գործընթացով գնալ առաջ: Կարծում եմ, որ սահմանային իրադրության խաղաղ հանգուցալուծումը չափազանց կարեւոր է եւ նախկինում մեր արած առաջարկություններն ուժի մեջ են, այդ թվում՝ դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի գործընթաց սկսելու վերաբերյալ»,- ասել է նա։

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that as a result of the yesterday’s actions of the Azerbaijani armed forces in the eastern part of the Armenian border "the balance has not changed, they neither advanced into Armenia’s territory nor vice versa.”
The Prime Minister stated at the National Assembly that Azerbaijan has occupied the 41 square kilometers of Armenia since May 12.
“It is not that the territory is completely and fully controlled by the Azerbaijani armed forces. Due to the process that took place after May 12, our and Azerbaijani positions in different parts have been arranged in a checkerboard way, sometimes clashing into each other. Even before May 12, about 40 and more square kilometers of Armenia were under the control of Azerbaijan, as a result of the first war. Also as a result of the first war, there are territories of Soviet Azerbaijan, which were and are under control of Armenia. These circumstances make the process of demarcation and delimitation very important,” Pashinyan said.
He stressed that the international community expects Armenia and Azerbaijan to start discussing, finding formulas for solutions and putting the process on the rails of solution.
“As long as these situations exist, the international community views them as a source of tension. We accept the message of the international community,” he said.
Nikol Pashinyan noted that the process of delimitation and demarcation has not advanced due to Azerbaijan’s delay or absence of a concrete response.
“I stated back at the May 2021 cabinet sitting that I am ready to sign the proposal on the table at that time on starting the process of demarcation and delimitation. In May and after it Russia three times came up with proposal and we have agreed all these three times to move forward with that process. I think the peaceful resolution of the border situation is extremely important and our previously made proposals are still in force, including about the start of a delimitation and demarcation process,” he said.