Փաշինյան. Ադրբեջանի գործողության արդյունքում բալանսը չի փոխվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի՝ ՀՀ արեւելյան սահմանագոտու հատվածում երեկ իրականացրած գործողությունների արդյունքում «բալանսը չի փոխվել, նրանք ոչ ավելի խորացել են ՀՀ տարածքում եւ ոչ էլ հակառակը»։
Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ նա նաեւ նշել է, որ Ադրբեջանը Հայաստանի 41 քառակուսի կիլոմետր տարածքը օկուպացրել է մայիսի 12-ից հետո ընկած ժամանակահատվածում։
«Այնպես չէ, որ այդ տարածքն ամբողջությամբ ու լիարժեք վերահսկվում է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից։ Մայիսի 12-ից հետո տեղի ունեցած գործընթացի հետեւանքով տարբեր հատվածներում մեր եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի դիրքերը դասավորվել են շախմատաձեւ, երբեմն մխրճված են մեկը մյուսի մեջ։ Մայիսի 12-ից առաջ էլ ՀՀ շուրջ 40 եւ ավելի քառակուսի կիլոմետր տարածք եղել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո՝ առաջին պատերազմի հետեւանքներով։ Առաջին պատերազմի արդյունքներով նաեւ Սովետական Ադրբեջանի տարածքներ կան, որոնք գտնվել եւ գտնվում են Հայաստանի վերահսկողության ներքո, այս հանգամանքների բերումով է, որ շատ կարեւորվում է դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի գործընթացը»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ միջազգային հանրությունն ակնկալում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը սկսեն քննարկել, լուծման բանաձեւեր գտնել եւ գործընթացը դնեն լուծման ռելսերի վրա։
«Քանի դեռ այս իրավիճակները կան, միջազգային հանրությունը դրանք դիտում է որպես լարվածության աղբյուր։ Մենք ընդունում ենք միջազգային հանրության ուղերձը»,- ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի գործընթացը տեղից չի շարժվել Ադրբեջանի կողմից դրա ձգձգման կամ կոնկրետ պատասխան չտալու պատճառով:
«Ես դեռեւս 2021 թվականի մայիսին կառավարության նիստում հայտարարել եմ, որ պատրաստ եմ ստորագրել այդ պահին սեղանին դրված առաջարկությունը՝ դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի գործընթաց սկսելու վերաբերյալ: Մայիսին եւ դրանից հետո Ռուսաստանը երեք անգամ հանդես է եկել առաջարկով, եւ բոլոր երեք անգամները մենք համաձայնություն ենք տվել այդ գործընթացով գնալ առաջ: Կարծում եմ, որ սահմանային իրադրության խաղաղ հանգուցալուծումը չափազանց կարեւոր է եւ նախկինում մեր արած առաջարկություններն ուժի մեջ են, այդ թվում՝ դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի գործընթաց սկսելու վերաբերյալ»,- ասել է նա։

Пашинян: В результате действий Азербайджана баланс не изменился - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян сказал сегодня, что в результате действий, предпринятых накануне Вооруженными силами Азербайджана на восточной границе Армении, «баланс не изменился, им не удалось ни продвинуться дальше на территорию Армении, ни наоборот».
В ходе сессии вопросов и ответов в Национальном собрании он также отметил, что в период после 12 мая Азербайджан оккупировал 41 квадратный километр территории Армении.
«Но дело обстоит не так, что эта территория целиком и полностью контролируется Вооруженными силами Азербайджана. В результате процесса, который произошел после 12 мая, позиции наших и азербайджанских вооруженных сил в разных частях выстроены в шахматном порядке, иногда вдавлены друг в друга. Еще до 12 мая около 40 и более квадратных километров Армении находились под контролем Азербайджана в результате первой войны. По итогам первой войны есть также территории Советского Азербайджана, которые были и находятся под контролем Армении. В силу этих обстоятельств процесс демаркации и делимитации очень важен»,- сказал премьер-министр Армении.
По словам Пашиняна, международное сообщество ожидает, что Армения и Азербайджан начнут обсуждение, поиск решений и поставят процесс на рельсы, ведущие к решению.
«Пока существуют подобные ситуации, международное сообщество рассматривает их как источник напряженности. Мы принимаем это послание международного сообщества», - сказал он.
Пашинян отметил, что процесс делимитации и демаркации не был начат по причине отсутствия конкретного ответа со стороны Азербайджана.
«Еще в мае 2021 года на заседании правительства я объявил, что готов подписать предложение, лежащее в тот момент на столе, о начале процесса демаркации и делимитации. С мая и позже Россия трижды выступала с предложением, и все три раза мы давали свое согласие  на продвижение этого процесса. Я считаю, что мирное урегулирование пограничной ситуации чрезвычайно важно, и все предложения, сделанные нами ранее, действительны, включая начало процесса делимитации и демаркации», - сказал он.