Փաշինյան․ Այսօր ցույց ենք տվել, որ պարտադրանքի լեզուն մեզ համար անընդունելի է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում ասել է, որ «Հայաստանը կարող է բանակցել, փնտրել եւ գտնել փոխընդունելի լուծումներ եւ իրեն պահում է որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ, բայց թույլ չի տա իր հետ խոսել ամբարտավանության լեզվով»:
Նա նաեւ ասել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների հարձակումն ուղիղ ագրեսիա է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։
«Մայիսի 12-ին մեկնարկած ագրեսիվ գործողությունների հետեւանքով Ադրբեջանն օկուպացրել է Հայաստանի 41 քառակուսի կիլոմետր ինքնիշխան տարածք։ Միջազգային հանրության մեր գործընկերների լռության պայմաններում Ադրբեջանը շարունակում է իր ագրեսիվ գործողությունները։ Իմ գնահատականը միանշանակ է՝ Ադրբեջանը եւ նրան քաջալերող ուժերը թիրախավորում են մեր իքնիշխանությունը, պետականությունը, անկախությունը: Այսօր մենք ծանր օր ենք ունեցել, ծանր ժամանակներ ենք ապրում, բայց այսօր նաեւ ցույց ենք տվել, որ այստեղ ենք, կանք, պետություն ենք, պետական ազգ ենք եւ պարտադրանքի լեզուն մեզ համար անընդունելի է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը միջազգային հանրության կոչ է արել Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող հասցեական հայտարարություններ ընդունել:
«Սահմանային վեճերի մասին խոսակցություններն անհեթեթ եւ անիմաստ են: Չկա սահմանային վեճ, կա Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիա: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանները հստակ են դեռ Խորհրդային միության ժամանակ ընդունած պարտադիր ուժ ունեցող համաձայնություններով»,- նշել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ եթե խնդիրը սահմանային վեճը լիներ, Ադրբեջանը վաղուց պիտի ընդունած լիներ Խորհրդային Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանագծի նկատմամբ զորքերը հայելային ետ քաշելու, սահմանագծի երկայնքով միջազգային դիտորդներ տեղակայելու, սահմանների դեմարկացիա եւ դելիմիտացիա սկսելու ՀՀ առաջարկը:
«Այդ առաջարկը չընդունող Ադրբեջանը հանդիսանում է ագրեսոր պետություն եւ պետք է աներկբաորեն հանի իր զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից: Սեփական կամքը Հայաստանին պարտադրելու հույսերը սին են: ՀՀ կառավարությունը եւ ժողովուրդը վճռական են եւ մենք բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանելու ենք մեր ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, պետականությունը եւ անկախությունը»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը շարունակում է ընդգծել ստեղծված իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը եւ նախկինում արած բոլոր առաջարկություններն ուժի մեջ են:
«Մենք հավատարիմ ենք նոյեմբերի 9-ի եւ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների դրույթներին»,- ասել է նա:
Վերադառնալով սահմանային իրադրությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ այս պահին իրավիճակը, հարաբերականորեն, հանգիստ է, բայց ընդհանուր իրավիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ լարված:
Հայաստանի վարչապետն ասել է նաեւ, որ ՀՀ զինված ուժերն այսօր հակառակորդին հակազդելու գործողութուններ են ձեռնարկել եւ հակառակորդի կենդանի ուժին հասցվել է վնաս, ոչնչացվել է առնվազն 6 միավոր զրահատեխնիկա։
«Հայկական կողմից կան զոհեր, որոնց վերաբերյալ կհայտնվեն ճշգրտված տեղեկություններ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Pashinyan: Today we demonstrated that language of force is unacceptable for us - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today at the special Security Council session that “Armenia can negotiate, search and find mutually acceptable solutions and behaves as a responsible member of the international community, but it will not allow to be spoken in a language of arrogance.”
He said that the attack of the units of the Azerbaijani armed forces is a direct aggression against sovereign territory of Armenia.
“As a result of aggressive actions launched on May 12 Azerbaijan has occupied 41 sq. km of sovereign territory of Armenia. In conditions of silence of our international partners Azerbaijan continues its aggressive actions. My assessment is unequivocal – Azerbaijan and the forces encouraging it target our sovereignty, statehood, independence. Today we had a hard day, we are living difficult times, but today we have also demonstrated that we are here, we do exist, and we are a state, a state nation and the language of force is unacceptable for us,” Pashinyan stated.
Armenian PM urged the international community to adopt targeted statements condemning Azerbaijan’s aggression.
“Talks about “border disputes” are absurd and meaningless. There is no border dispute here, there is an aggression against sovereign territory of Armenia. The borders between Armenia and Azerbaijan are clear with the binding agreements adopted back during the Soviet Union,” he noted.
Pashinyan said that if it was about border dispute, Azerbaijan would have accepted long ago Armenia’s offer to withdraw forces to the border of Soviet Armenia and Azerbaijan in a mirror way, deploy international observers and start demarcation and delimitation of borders.
“Azerbaijan, which does not accept the offer, is an aggressor state and should unequivocally withdraw its troops from the sovereign territory of Armenia. The hopes of imposing own will on Armenia are futile. The government and people of Armenia are resolute and we will defend our sovereignty, territorial integrity, statehood and independence by all possible means,” Armenian PM said.
He stressed that Armenia continues to stress the need of peaceful resolution of the created situation and all the offers made previously are in force.
“We are committed to the provisions of the November 9 and January 11 trilateral statements,” he said.
Referring to the situation on the border, Nikol Pashinyan said that at this moment the situation is relatively calm but in general, it remains extremely tense.
Armenian PM also said that the Armed Forces of Armenia took counter-actions against the adversary harming its manpower and destroying at least 6 units of armored vehicles.
“There are casualties on the Armenian side, the clarified information about them will be provided,” Nikol Pashinyan said.