Փաշինյան․ Այսօր ցույց ենք տվել, որ պարտադրանքի լեզուն մեզ համար անընդունելի է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում ասել է, որ «Հայաստանը կարող է բանակցել, փնտրել եւ գտնել փոխընդունելի լուծումներ եւ իրեն պահում է որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ, բայց թույլ չի տա իր հետ խոսել ամբարտավանության լեզվով»:
Նա նաեւ ասել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների հարձակումն ուղիղ ագրեսիա է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։
«Մայիսի 12-ին մեկնարկած ագրեսիվ գործողությունների հետեւանքով Ադրբեջանն օկուպացրել է Հայաստանի 41 քառակուսի կիլոմետր ինքնիշխան տարածք։ Միջազգային հանրության մեր գործընկերների լռության պայմաններում Ադրբեջանը շարունակում է իր ագրեսիվ գործողությունները։ Իմ գնահատականը միանշանակ է՝ Ադրբեջանը եւ նրան քաջալերող ուժերը թիրախավորում են մեր իքնիշխանությունը, պետականությունը, անկախությունը: Այսօր մենք ծանր օր ենք ունեցել, ծանր ժամանակներ ենք ապրում, բայց այսօր նաեւ ցույց ենք տվել, որ այստեղ ենք, կանք, պետություն ենք, պետական ազգ ենք եւ պարտադրանքի լեզուն մեզ համար անընդունելի է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը միջազգային հանրության կոչ է արել Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող հասցեական հայտարարություններ ընդունել:
«Սահմանային վեճերի մասին խոսակցություններն անհեթեթ եւ անիմաստ են: Չկա սահմանային վեճ, կա Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիա: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանները հստակ են դեռ Խորհրդային միության ժամանակ ընդունած պարտադիր ուժ ունեցող համաձայնություններով»,- նշել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ եթե խնդիրը սահմանային վեճը լիներ, Ադրբեջանը վաղուց պիտի ընդունած լիներ Խորհրդային Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանագծի նկատմամբ զորքերը հայելային ետ քաշելու, սահմանագծի երկայնքով միջազգային դիտորդներ տեղակայելու, սահմանների դեմարկացիա եւ դելիմիտացիա սկսելու ՀՀ առաջարկը:
«Այդ առաջարկը չընդունող Ադրբեջանը հանդիսանում է ագրեսոր պետություն եւ պետք է աներկբաորեն հանի իր զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից: Սեփական կամքը Հայաստանին պարտադրելու հույսերը սին են: ՀՀ կառավարությունը եւ ժողովուրդը վճռական են եւ մենք բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանելու ենք մեր ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, պետականությունը եւ անկախությունը»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը շարունակում է ընդգծել ստեղծված իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը եւ նախկինում արած բոլոր առաջարկություններն ուժի մեջ են:
«Մենք հավատարիմ ենք նոյեմբերի 9-ի եւ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների դրույթներին»,- ասել է նա:
Վերադառնալով սահմանային իրադրությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ այս պահին իրավիճակը, հարաբերականորեն, հանգիստ է, բայց ընդհանուր իրավիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ լարված:
Հայաստանի վարչապետն ասել է նաեւ, որ ՀՀ զինված ուժերն այսօր հակառակորդին հակազդելու գործողութուններ են ձեռնարկել եւ հակառակորդի կենդանի ուժին հասցվել է վնաս, ոչնչացվել է առնվազն 6 միավոր զրահատեխնիկա։
«Հայկական կողմից կան զոհեր, որոնց վերաբերյալ կհայտնվեն ճշգրտված տեղեկություններ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян: Сегодня мы показали, что язык принуждения для нас неприемлем - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня на внеочередном заседании Совета безопасности, что «Армения может вести переговоры, искать и находить взаимоприемлемые решения, вести себя как ответственный член международного сообщества, однако она не позволит говорить с собой свысока».
Премьер заявил, что нападение подразделений Вооруженных сил Азербайджана является прямой агрессией против суверенной территории Армении.
«В результате агрессивных действий, начатых 12 мая, Азербайджан оккупировал 41 квадратный километр суверенной территории Армении. В условиях молчания наших международных партнеров Азербайджан продолжает свои агрессивные действия. Моя оценка однозначна: Азербайджан и поддерживающие его силы нацелились на наш суверенитет, государственность и независимость. Сегодня у нас был тяжелый день, мы живем в тяжелые времена, но сегодня мы также показали, что мы здесь, мы существуем, мы - государство, и язык принуждения для нас неприемлем», - сказал Никол Пашинян.
Никол Пашинян призвал международное сообщество сделать адресные заявления, осуждающие агрессию Азербайджана.
«Разговоры о «приграничных спорах» абсурдны и бессмысленны. Нет пограничного спора, есть агрессия против суверенной территории Армении. Границы между Арменией и Азербайджаном четкие, даже с учетом обязывающих соглашений, принятых еще в  советское время», - сказал он.
Никол Пашинян сказал, что если бы речь шла о приграничном споре, Азербайджан давно должен бы был принять предложение Армении о зеркальном отводе войск, размещении международных наблюдателей вдоль границы и о начале процесса демаркации и делимитации границы.
«Азербайджан, который не принял это предложение, является государством-агрессором и должен однозначно вывести свои войска с суверенной территории Армении. Надежды Азербайджана навязать свою волю Армении тщетны. Правительство и народ Армении полны решимости, и мы будем защищать свой суверенитет, территориальную целостность, государственность и независимость всеми возможными средствами», - сказал премьер.
По его словам, Армения продолжает подчеркивать необходимость мирного урегулирования ситуации, и все сделанные ранее предложения остаются в силе.
«Мы привержены положениям трехсторонних заявлений от 9 ноября и 11 января», - сказал он.
Возвращаясь к приграничной ситуации, Никол Пашинян сказал, что на данный момент ситуация относительно спокойная, однако общая ситуация остается крайне напряженной.
Премьер-министр сообщил, что сегодня Вооруженные силы Армении предприняли действия против противника, в результате чего противник понес потери в живой силе, а также было уничтожено не менее 6 единиц бронетехники.
«С армянской стороны есть жертвы, уточненная информация о которых будет представлена», - сказал Никол Пашинян.