ԱԽ քարտուղար․ Հայաստանն օգնության կոչով դիմել է Ռուսաստանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր ասել է, որ ադրբեջանական հարձակումը եղել է ՀՀ սուվերեն տարածքի վրա, ուստի Հայաստանը դիմում է Ռուսաստանին՝ ՀՀ եւ ՌԴ միջեւ գոյություն ունեցող 1997թ․ պայմանագրի շրջանակում ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու կոչով։
«Սա բանավոր դիմում է, որը նաեւ գրավոր ընթացակարգ է ունենալու։ Մենք ուզում ենք հանրությանը եւ մեր գործընկերներին տեղեկացնել, որ այսպիսի գործընթաց ենք սկսում։ Ակնկալում ենք, որ Ռուսաստանն օգնություն կտրամադրի եւ մենք հնարավորություն կունենանք Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու»,- ասել է նա՝ Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
Արմեն Գրիգորյանն ասել է, որ եթե հնարավոր չլինի այս ճգնաժամը լուծել բանակցային ճանապարհով, ապա ակնկալվում է, որ ՌԴ-ն Հայաստանին կտրամադրի բավական ռազմական օգնություն, որպեսզի ՀՀ-ն կարողանա ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծել։
Արմեն Գրիգորյանն ասել է, որ Ադրբեջանը փորձել է օգտագործել մայիսի 12-ից Հայաստանի սուվերեն տարածքում գտնվող զինված ուժերը, սակայն այսօրվա սրացումը կապված է Ադրբեջանի կողմից զրահատեխնիկա եւ հավելյալ ուժեր կիրառելու հետ։
ԱԽ քարտուղարն ասել է, որ նախապատրաստական աշխատանք է տարվում նաեւ ՀԱՊԿ-ին դիմելու ուղղությամբ։
«Մայիսին ստեղծված իրավիճակով դիմել էինք ՀԱՊԿ-ին, որպեսզի ճգնաժամը լուծենք։ Բավարար ջանքեր չի գործադրվել խնդիրը լուծելու համար, բայց շարունակելու ենք աշխատել։ Քանի որ ՀԱՊԿ-ի նախագահությունն այժմ գտնվում է Հայաստանի ներքո, ապա մենք նաեւ հավելյալ քայլեր կձեռնարկենք, որպեսզի ակտիվացնենք ՀԱՊԿ պայմանագրի շրջանակում նախատեսված գործիքակազմը»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը առաջնահերթ կարծում է, որ ՌԴ եւ ՀԱՊԿ կառույցների միջոցով հնարավոր է ճգնաժամը լուծել, «բայց եթե մենք չկարողանանք այն լուծել գոյություն ունեցող կառուցակարգերով, ապա ստիպված ենք լինելու այլ կառուցակարգերին դիմել»:
«Վերջին շրջանում Ադրբեջանը՝ չստանալով իր այնպիսի ցանկությունը, ինչպիսին է միջանցքը, սկսել է տորպեդահարել ամբողջ բանակցային գործընթացը՝ նույնիսկ ապաշրջափակման ուղղությամբ։ Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանը փորձում է ընթացող խաղաղության գործընթացն ամբողջությամբ ապակայունացնել եւ տարածաշրջանում ստեղծել անկայուն վիճակ»,- ասել է նա:

Армен Григорян: Армения обратилась за помощью к России - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян сказал сегодня, что азербайджанское нападение было совершено на суверенной территории Республики Армения, поэтому Армения обращается к России в рамках двухстороннего соглашения 1997 года с призывом защитить территориальную целостность Армения.
«Это устное заявление, которое также будет иметь письменную процедуру. Мы хотим проинформировать общественность и наших партнеров о том, что начинаем этот процесс. Мы ждем, что Россия окажет нам поддержку, и мы получим возможность восстановить территориальную целостность Армении»,- сказал он в интервью Общественному телевидению.
Армен Григорян сказал, что, если невозможно разрешить этот кризис путем переговоров, то мы ожидаем, что Россия предоставит Армении достаточно военной помощи для разрешения этой ситуации.
Армен Григорян сказал, что Азербайджан пытался использовать вооруженные силы, находящиеся на суверенной территории Армении с 12 мая, однако сегодняшняя эскалация связана с применением Азербайджаном бронетехники и дополнительных сил.
Секретарь Совбеза сообщил, что идет подготовительная работа для подачи заявки в ОДКБ.
«В ситуации, сложившейся в мае, мы обратились в ОДКБ с просьбой разрешить кризис. Для решения проблемы было приложено недостаточно усилий, но мы продолжим работу. Поскольку председательство в ОДКБ сейчас переходит к Армении, мы также предпримем дополнительные шаги для активации инструментов, предусмотренных соглашением об ОДКБ», - сказал он.
По его словам, в Армении, в первую очередь, считают, что можно разрешить кризис через Россию и структуры ОДКБ, «однако если мы не сможем решить его с помощью существующих структур, нам придется обратиться к другим».
«В последнее время Азербайджан, не получив желаемого коридора, начал торпедировать весь переговорный процесс, в том числе вопросы разблокировки. В целом, Азербайджан пытается полностью дестабилизировать мирный процесс и создать нестабильную ситуацию в регионе»,- сказал он.