ԱՄՆ դեսպանն այցելել է Վերին Շորժայի հատվածի սահմանագիծ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հուլիսի 26-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելել է Գեղարքունիքի մարզ։
ՊՆ-ից հայտնում են, որ զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Արայիկ Հարությունյանը դեսպանին ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը, որից հետո կազմակերպվել է այց Վերին Շորժայի հատվածի սահմանագիծ:
Դեսպան Թրեյսին վերահաստատել է ԱՄՆ-ի մտահոգությունը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով միջադեպերի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ ԱՄՆ-ն մերժում է ուժի կիրառումը սահմանազատում իրականացնելու պարագայում:
Դեսպանը նաեւ ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, խորապես հավատարիմ է մնում ղարաբաղյան հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական լուծմանը հասնելու նպատակով բոլոր կողմերի հետ աշխատելու գործընթացին։
ԱՄՆ-ն կողմերին հորդորում է հնարավորինս արագ վերադառնալ Մինսկի խմբի համանախագահների մակարդակով ընթացող բանակցություններին, ասել է դիվանագետը:

Посол США посетила границу на участке Верин Шоржа - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 26 июля посол США в Армении Линн Трейси в сопровождении представителей министерства обороны Армении посетила Гегаркуникскую область.
Минобороны сообщает, что командующий войсковой частью, генерал-майор Араик Арутюнян проинформировал посла о ситуации на армяно-азербайджанской границе, после чего был организован визит дипломат на пограничный участок Верин Шоржа.
Линн Трейси подтвердила обеспокоенность Соединенных Штатов инцидентами на армяно-азербайджанской границе, подчеркнув, что США отвергают применение силы
при демаркации границы.
Посол подчеркнула, что Соединенные Штаты в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ по-прежнему привержены работе со всеми сторонами для достижения прочного политического решения нагорно-карабахского конфликта.
США призывают стороны как можно скорее вернуться к переговорам в формате сопредседательства Минской группы, отметила Линн Трейси.