ԱՄՆ դեսպանն այցելել է Վերին Շորժայի հատվածի սահմանագիծ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հուլիսի 26-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելել է Գեղարքունիքի մարզ։
ՊՆ-ից հայտնում են, որ զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Արայիկ Հարությունյանը դեսպանին ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը, որից հետո կազմակերպվել է այց Վերին Շորժայի հատվածի սահմանագիծ:
Դեսպան Թրեյսին վերահաստատել է ԱՄՆ-ի մտահոգությունը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով միջադեպերի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ ԱՄՆ-ն մերժում է ուժի կիրառումը սահմանազատում իրականացնելու պարագայում:
Դեսպանը նաեւ ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, խորապես հավատարիմ է մնում ղարաբաղյան հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական լուծմանը հասնելու նպատակով բոլոր կողմերի հետ աշխատելու գործընթացին։
ԱՄՆ-ն կողմերին հորդորում է հնարավորինս արագ վերադառնալ Մինսկի խմբի համանախագահների մակարդակով ընթացող բանակցություններին, ասել է դիվանագետը:

Yerevan /Mediamax/. U.S. Ambassador to Armenia Lynne Tracy has visited Gegharkunik marz on July 26, accompanied by representatives of the Defense Ministry of Armenia.
The Ministry of Defense has stated that commander of the local military unit, Major General Arayik Harutyunyan has briefed Ambassador Tracy on current situation on Armenian-Azerbaijani border. Afterwards, the Ambassador was taken to the Verin Shorzha border section.
Lynne Tracy has reiterated the United States’ concerns over the incidents taking place on the Armenian-Azerbaijani border, underlining that the USA rejects use of force in the process of border delimitation.
The U.S. Ambassador has also highlighted that as an OSCE Minsk Group co-chair, the United States is fundamentally committed to working with all parties to achieve a long-term political solution of the NK conflict.
The Unites States is urging the parties to resume the negotiations at the level of the Minsk Group co-chairs as soon as possible, said the Ambassador.