ՊՆ. Ադրբեջանցիների թիկունքային ապահովման փորձերը կանխվում են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին մայիսի 12-ին եւ 13-ին իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրության մեջ, մայիսի 18-ի առավոտյան դրությամբ, փոփոխություններ չեն արձանագրվել։
«Իրադրությունը համեմատաբար հանգիստ է, հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումները կանխում են ՀՀ տարածք մուտք գործած ադրբեջանցի զինվորականների թիկունքային ապահովման փորձերը։
Թե՛ Սյունիքի, եւ թե՛ Գեղարքունիքի մարզերի ամբողջ բնագծերով իրադրությունը լիարժեք վերահսկվում է հայկական զինված ուժերի կողմից։ Նախատեսվում է, որ ստեղծված իրադրության լիարժեք հանգուցալուծման շուրջ բանակցությունները կշարունակվեն վաղը, մայիսի 19-ին։
ՀՀ զինված ուժերը, կարեւորելով խնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը, միեւնույն ժամանակ, պատրաստ է իրադարձությունների ցանկացած զարգացման, եւ շեշտում է, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ոտնձգությունները բացարձակ անընդունելի են։ Ադրբեջանցի զինվորականները պարտավոր են առանց նախապայմանների լքել Հայաստանի Հանրապետության տարածքը եւ հետայսու ձեռնպահ մնալ նմանատիպ սադրանքներից»,- ասված է ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

Ереван /Медиамакс/. Министерство обороны Армении сообщает, что по состоянию на утро 18 мая никаких изменений в ситуации, создавшейся в результате провокаций Вооруженных сил Азербайджана на армяно-азербайджанской границе 12-13 мая, не зафиксировано.
«Ситуация относительно спокойная, подразделения Вооруженных сил Армении предотвращают попытки тылового обеспечения азербайджанских военных, проникнувших на территорию Армении.
Ситуация по всем рубежам как в Сюникской, так и Гегаркуникской областях полностью контролируется Вооруженными силами Армении. Предполагается, что переговоры о полном урегулировании ситуации продолжатся завтра, 19 мая.
ВС Армении, отмечая необходимость мирного урегулирования вопроса, в то же время готовы к любому развитию событий и подчеркивают, что посягательства на суверенные территории Армении абсолютно недопустимы. Азербайджанские военнослужащие обязаны покинуть территорию Армении без предварительных условий и впредь воздерживаться от подобных провокаций»,- говорится в заявлении минобороны Армении.