ՊՆ. Ադրբեջանցիների թիկունքային ապահովման փորձերը կանխվում են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին մայիսի 12-ին եւ 13-ին իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրության մեջ, մայիսի 18-ի առավոտյան դրությամբ, փոփոխություններ չեն արձանագրվել։
«Իրադրությունը համեմատաբար հանգիստ է, հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումները կանխում են ՀՀ տարածք մուտք գործած ադրբեջանցի զինվորականների թիկունքային ապահովման փորձերը։
Թե՛ Սյունիքի, եւ թե՛ Գեղարքունիքի մարզերի ամբողջ բնագծերով իրադրությունը լիարժեք վերահսկվում է հայկական զինված ուժերի կողմից։ Նախատեսվում է, որ ստեղծված իրադրության լիարժեք հանգուցալուծման շուրջ բանակցությունները կշարունակվեն վաղը, մայիսի 19-ին։
ՀՀ զինված ուժերը, կարեւորելով խնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը, միեւնույն ժամանակ, պատրաստ է իրադարձությունների ցանկացած զարգացման, եւ շեշտում է, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ոտնձգությունները բացարձակ անընդունելի են։ Ադրբեջանցի զինվորականները պարտավոր են առանց նախապայմանների լքել Հայաստանի Հանրապետության տարածքը եւ հետայսու ձեռնպահ մնալ նմանատիպ սադրանքներից»,- ասված է ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

Armenian MoD says it prevents Azerbaijan’s attempts to set up sustainment at the border - Mediamax.am
1470 views
Armenian MoD says it prevents Azerbaijan’s attempts to set up sustainment at the border
Yerevan /Mediamax/. Ministry of Defense of Armenia has announced that as of the morning of May 18, there are no changes in the situation that Azerbaijani Armed Forces caused on the Armenian-Azerbaijani border on May 12 and 13.
“The situation is relatively calm, and the units of the Armenian Armed Forces are preventing the attempts of the Azeri troops to conduct sustainment works.
The situation in both Syunik and Gegharkunik marzes is under the full control of the Armenian Armed Forces. The ministry envisages that the negotiations on the full resolution of the current situation will continue tomorrow, on May 19.
Emphasizing the need for a peaceful settlement of the issue, at the same time, Armenian Armed Forces are ready for any development of events. We emphasize that encroachments on the Armenian sovereign territory are absolutely unacceptable. Azerbaijani servicemen are obliged to leave the territory of the Republic of Armenia without preconditions and refrain from such provocations in the future,” the Defense Ministry said in a statement.