Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր տարածվել է ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի ուղերձը, որում ասված է.
«44-օրյա հերոսական և անձնուրաց պատերազմից հետո մեր երկրի և Արցախի անվտանգության համակարգի վերագնահատման և ամրապնդման ուղղությամբ սկսված աշխատանքների շարունակականությունն ապահովելու, արտաքին սպառնալիքները չեզոքացնելու առումով ՀՀ զինված ուժերը կատարել և շարունակելու է կատարել իր առջև դրված խնդիրները։
Զինված ուժերի ղեկավար կազմի հայտնի հայտարարությունից հետո ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծվեց, իսկ առկա տարաձայնությունները տեղափոխվեցին իրավական դաշտ։
ՀՀ զինված ուժերը, ունենալով Կառավարության ենթակայության և քաղաքացիական վերահսկողության ներքո գտնվելու սահմանադրական կարգավիճակ, քաղաքական հարցերում պահպանելու է չեզոքություն՝ բացառապես առաջնորդվելով Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությունը, անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անձեռնմխելիությունն ապահովելու բացառիկ պարտականությամբ»։

Артак Давтян: В политических вопросах ВС Армении будут соблюдать нейтралитет - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Начальник Генерального штаба Вооруженных сил Армении генерал-лейтенант Артак Давтян выступил сегодня с обращением, в котором, в частности, говорится:
«После 44 дней героической и самоотверженной борьбы Вооруженные силы Армении будут продолжать выполнять поставленные перед ними задачи по усилению и нейтрализации внешних угроз, чтобы обеспечить продолжение начатой работы по переоценке и укреплению системы безопасности Арцаха и нашей страны».
Ситуация, создавшаяся после известного заявления руководства ВС, разрешилась, а имеющиеся разногласия были перенесены в правовое поле.
ВС Армении, имеющие конституционный статус, согласно которому находятся под контролем правительства и под гражданским контролем, будут сохранять нейтралитет в политических вопросах, руководствуясь исключительно обязательством по обеспечению обороны, безопасности, территориальной целостности и неприкосновенности границ.