Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր տարածվել է ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի ուղերձը, որում ասված է.
«44-օրյա հերոսական և անձնուրաց պատերազմից հետո մեր երկրի և Արցախի անվտանգության համակարգի վերագնահատման և ամրապնդման ուղղությամբ սկսված աշխատանքների շարունակականությունն ապահովելու, արտաքին սպառնալիքները չեզոքացնելու առումով ՀՀ զինված ուժերը կատարել և շարունակելու է կատարել իր առջև դրված խնդիրները։
Զինված ուժերի ղեկավար կազմի հայտնի հայտարարությունից հետո ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծվեց, իսկ առկա տարաձայնությունները տեղափոխվեցին իրավական դաշտ։
ՀՀ զինված ուժերը, ունենալով Կառավարության ենթակայության և քաղաքացիական վերահսկողության ներքո գտնվելու սահմանադրական կարգավիճակ, քաղաքական հարցերում պահպանելու է չեզոքություն՝ բացառապես առաջնորդվելով Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությունը, անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անձեռնմխելիությունն ապահովելու բացառիկ պարտականությամբ»։

Armenia’s new Chief of General Staff: Army will be politically neutral - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces, General Lieutenant Artak Davtyan today has issued a statement, which reads:
“Following the heroic and selfless fight in the 44-day war, the Armed Forces of Armenia fulfill and will continue to fulfill their duties in reassessment and strengthening of security of Armenia and Artsakh as well as in neutralizing external threats.
The situation caused by the well-known statement of the General Staff is resolved and the disagreements are moved to the legal domain.
The Constitution places the status of the Armed Forces as under the control of the government and the civil supervision; therefore, the Armed Forces will maintain neutrality in political affairs, being guided exclusively by the duty to ensure the defense, security, territorial integrity and inviolability of borders of the Republic of Armenia.”