Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր պաշտպանության նախարարության զորամասերից մեկում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին են ներկայացվել ռուսական արտադրության Սու-30ՍՄ ինքնաթիռները:
Ռազմինֆոն գրում է, որ հետխորհրդային տարածքում բացի Ռուսաստանից, Սու–30ՍՄ կործանիչներով զինված են Բելառուսն ու Ղազախստանը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2019թ. փետրվարին «Կոմերսանտ» թերթը մեկնաբանել էր պայմանագրի ստորագրումը, որով 2020-ին Հայաստանը Ռուսաստանից պետք է գներ 4 բազմաֆունկցիոնալ ՍՈւ-30 ՍՄ կործանիչներ:
«ՀԱՊԿ դաշնակցի հետ գործարքի իրականացման համար ռուսական կողմը ոչ միայն վարկ է հատկացրել, այլեւ վաճառել է ինքնաթիռները ոչ թե արտահանման, այլ ներքին ռուսաստանյան գներով: 10 տարվա մեջ առաջին անգամ ՀՀ ռազմաօդային ուժերը ձեռք են բերում ոչ թե օգտագործված, այլ նոր ավիատեխնիկա»,- գրում էր թերթը:
Պայմանագրով նախատեսվում է նաեւ հայ օդաչուների ուսումնառությունը ՌԴ ռազմական հաստատություններում:
«Սպառազինության արտահանում» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Անդրեյ Ֆրոլովը կարծում է, որ Հայաստանի կողմից ժամանակակից ինքնաթիռների ձեռքբերումը «լուրջ քայլ է, որը կարող է զգալիորեն բարձրացնել երկրի օդային ուժերի մարտունակությունը»:
Նրա խոսքով՝ պետք է սպասել Բաքվի բացասական արձագանքին, քանի որ Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերը չունեն նման առաջադեմ ավիատեխնիկա, այլ միայն Ուկրաինայում արդիականացված ՄԻԳ-29 կործանիչներ:

Ереван/Медиамакс/. Премьер-министру Армении Николу Пашиняну сегодня представили поступившие на вооружение ВВС страны истребители Су-30СМ российского производства.
Разминфо сообщает, что помимо России истребителями Су-30СМ вооружены только Беларусь и Казахстан.
Медиамакс отмечает, что в феврале 2019 года газета «Коммерсант» прокомментировала подписание контракта, согласно которому Армения в 2020-м должна была закупить у России четыре многофункциональных истребителя Су-30СМ.
«Для реализации сделки с союзником по ОДКБ российская сторона не только выделила кредит, но и продала самолеты по внутрироссийским, а не экспортным ценам. Впервые за десятилетия ВВС Армении приобретают новую, а не бывшую в употреблении авиатехнику»,- отмечала газета.
Контрактом также предусмотрено обучение армянских летчиков в российских военных заведениях.
Главный редактор журнала «Экспорт вооружений» Андрей Фролов отмечал, что закупка Арменией современных самолетов - «это серьезный шаг, способный значительно повысить боевой потенциал ВВС страны».
По его словам, «реакция Азербайджана на это соглашение будет ожидаемо негативной, поскольку у ВВС Азербайджана столь продвинутой авиатехники нет, есть только лишь модернизированные на Украине истребители МиГ-29».