Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր պաշտպանության նախարարության զորամասերից մեկում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին են ներկայացվել ռուսական արտադրության Սու-30ՍՄ ինքնաթիռները:
Ռազմինֆոն գրում է, որ հետխորհրդային տարածքում բացի Ռուսաստանից, Սու–30ՍՄ կործանիչներով զինված են Բելառուսն ու Ղազախստանը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2019թ. փետրվարին «Կոմերսանտ» թերթը մեկնաբանել էր պայմանագրի ստորագրումը, որով 2020-ին Հայաստանը Ռուսաստանից պետք է գներ 4 բազմաֆունկցիոնալ ՍՈւ-30 ՍՄ կործանիչներ:
«ՀԱՊԿ դաշնակցի հետ գործարքի իրականացման համար ռուսական կողմը ոչ միայն վարկ է հատկացրել, այլեւ վաճառել է ինքնաթիռները ոչ թե արտահանման, այլ ներքին ռուսաստանյան գներով: 10 տարվա մեջ առաջին անգամ ՀՀ ռազմաօդային ուժերը ձեռք են բերում ոչ թե օգտագործված, այլ նոր ավիատեխնիկա»,- գրում էր թերթը:
Պայմանագրով նախատեսվում է նաեւ հայ օդաչուների ուսումնառությունը ՌԴ ռազմական հաստատություններում:
«Սպառազինության արտահանում» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Անդրեյ Ֆրոլովը կարծում է, որ Հայաստանի կողմից ժամանակակից ինքնաթիռների ձեռքբերումը «լուրջ քայլ է, որը կարող է զգալիորեն բարձրացնել երկրի օդային ուժերի մարտունակությունը»:
Նրա խոսքով՝ պետք է սպասել Բաքվի բացասական արձագանքին, քանի որ Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերը չունեն նման առաջադեմ ավիատեխնիկա, այլ միայն Ուկրաինայում արդիականացված ՄԻԳ-29 կործանիչներ:

Photo: https://upload.wikimedia.org/
Yerevan/Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan had a look at the Russian Su-30SM fighters at one of the Armenian Defense Ministry’s units today.
Razminfo reports that the only other countries in post-Soviet zone to have these fighters are Russia, Belarus and Kazakhstan.
In February 2019, Kommersant newspaper covered the signing of the Armenian-Russian agreement on purchase of 4 Su-30SM multirole fighter jets in 2020.
“Not only did the Russian side provide the CSTO ally with a loan for this deal, but it also sold aircrafts to the Armenians for Russian domestic prices instead of the export rates. For the first time in a decade, Armenia is buying new and not used aircrafts,” the newspaper said.
The deal also provides for training of Armenian pilots at Russian military bases.
Arms Export magazine’s Editor-in-Chief Andrei Frolov described the purchase of modern aircrafts by Armenia as “a serious step, which can significantly increase the military potential of the country”.
According to him, Baku would react to the deal negative, as Azerbaijani air force did not possess similar advanced fighters, only having MiG-29 jets modernized in Ukraine.