ՌԴ Ցամաքային զորքերի հրամանատարը այցելում է Հայաստանի ռազմակայանի ստորաբաժանումները
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում է գտնվում ՌԴ Ցամաքային զորքերի գլխավոր հրամանատար գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Պոստնիկովը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը` վկայակոչելով «Կրասնայա զվեզդա» թերթը, այցի ընթացքում Ալեքսանդր Պոստնիկովն այցելում Երեւանում եւ Գյումրիում տեղակայված ռուսաստանյան 102-րդ ռազմակայանի զորամասերն ու ստորաբաժանումները: Նա վերահսկում է կազմակերպչական եւ աշխատակազմային միջոցառումների, ինչպես նաեւ զինվորական ավաններում ռազմակայանի զորամասերի եւ ստորաբաժանումների տեղակայման կարգի օպտիմալացման ընթացքը:
«ՌԴ ռազմակայանի առկայությունը Հայաստանում մշտապես պայմանավորված է եղել երկու երկրների ռազմաքաղաքական շահերով: Իսկ 2010թ. ամռանը ստորագրված ՌԴ ռազմակայանի ՀՀ տարածքում կայանման ժամկետի երկարաձգման պայմանագրի համաձայն, 102-րդ բազան ստանձնեց նաեւ ՀՀ անվտանգության ապահովման գործում աջակցություն ցուցաբերելու խնդիրը: Այսպիսով, ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ Ռուսաստանյան ռազմակայանը ՀՀ անվտանգության ապահովման համակարգի անբաժանելի տարրերից է, ինչն արծարծված է ՀՀ մի շարք հայեցակարգային փաստաթղթերում /ՀՀ Ազգային անվտանգության ռազմավարություն, Ռազմական Դոկտրին/», - ավելի վաղ այս տարի Մեդիամաքս-ին ասել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը:

Ереван/Медиамакс/. Главнокомандующий Сухопутными войсками России генерал-полковник Александр Постников находится в Армении.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на газету «Красная звезда», в ходе поездки Александр Постников посещает дислоцированные в Ереване и Гюмри воинские части и подразделения российской 102-й военной базы. Он контролирует ход организационно-штатных мероприятий и оптимизации порядка размещения частей и подразделений базы в военных городках.
«Наличие российской военной базы в Армении всегда было обусловлено военно-политическими интересами обеих стран. А согласно вступившему в силу в июле текущего года межгосударственному Протоколу о пролонгации сроков дислокации базы, российская военная база, кроме функций по защите интересов Российской Федерации, обеспечивает совместно с Вооруженными Силами Республики Армения безопасность Республики Армения. Таким образом, очевидно, что российская военная база является неотъемлемой частью системы обеспечения безопасности Армении, и это зафиксировано в ряде концептуальных документов - Стратегии национальной безопасности Армении и Военной Доктрине», - говорил ранее в этом году в интервью Медиамакс первый замминистра обороны Армении Давид Тоноян.