ՌԴ Ցամաքային զորքերի հրամանատարը այցելում է Հայաստանի ռազմակայանի ստորաբաժանումները
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում է գտնվում ՌԴ Ցամաքային զորքերի գլխավոր հրամանատար գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Պոստնիկովը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը` վկայակոչելով «Կրասնայա զվեզդա» թերթը, այցի ընթացքում Ալեքսանդր Պոստնիկովն այցելում Երեւանում եւ Գյումրիում տեղակայված ռուսաստանյան 102-րդ ռազմակայանի զորամասերն ու ստորաբաժանումները: Նա վերահսկում է կազմակերպչական եւ աշխատակազմային միջոցառումների, ինչպես նաեւ զինվորական ավաններում ռազմակայանի զորամասերի եւ ստորաբաժանումների տեղակայման կարգի օպտիմալացման ընթացքը:
«ՌԴ ռազմակայանի առկայությունը Հայաստանում մշտապես պայմանավորված է եղել երկու երկրների ռազմաքաղաքական շահերով: Իսկ 2010թ. ամռանը ստորագրված ՌԴ ռազմակայանի ՀՀ տարածքում կայանման ժամկետի երկարաձգման պայմանագրի համաձայն, 102-րդ բազան ստանձնեց նաեւ ՀՀ անվտանգության ապահովման գործում աջակցություն ցուցաբերելու խնդիրը: Այսպիսով, ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ Ռուսաստանյան ռազմակայանը ՀՀ անվտանգության ապահովման համակարգի անբաժանելի տարրերից է, ինչն արծարծված է ՀՀ մի շարք հայեցակարգային փաստաթղթերում /ՀՀ Ազգային անվտանգության ռազմավարություն, Ռազմական Դոկտրին/», - ավելի վաղ այս տարի Մեդիամաքս-ին ասել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը:

Yerevan/Mediamax/. Commander-in-Chief of Russia’s Land Forces, Colonel General Alexander Postnikov is in Armenia.
Alexander Postnikov visits military units and divisions of Russian 102nd military base dislocated in Yerevan and Gyumri, Mediamax reports quoting “Krasnaya Zvezda” newspaper. He controls the course of organization and staff measures and optimization of the order of deployment of the units and divisions of the base in military camps.
“The presence of the Russian military base in Armenia has always been conditioned by the political-military interests of the two countries. According to the agreement on the extension of terms of deployment of the Russian military base in Armenia signed last year, the 102nd base also undertook the commitment to support Armenia’s security. Thus, it’s not a secret that the Russian military base is the indivisible part of Armenia’s security system, which is set in a number of conceptual documents of the Republic of Armenia such as the National Security Strategy, Military Doctrine”, earlier this year the First Deputy Defense Minister of Armenia David Tonoyan said in his interview to Mediamax.