ՌԴ ռազմաբազայում զորանոցներ են վերանորոգվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային ռազմական օկրուգի հայաստանյան ՌԴ ռազմաբազայում վերանորոգման աշխատանքներ են իրականացվում այն զորանոցներում, որոնցում բնակվելու են պայմանագրային զինծառայողները:
Զորանոցների վերակառուցման նախապատրաստական աշխատանքները մեկնարկել են այս տարվա սկզբին: Նախապատրաստական աշխատանքների արդյունքում կատարվել էր շինությունների վիճակի նախագծային գնահատում, որոշվել էին մոնտաժային աշխատանքների ուղղություններն ու անհրաժեշտ նյութերի եւ գործիքների ցուցակը:
«Մեծ ամրոց» զինվորական ավանի զորանոցները շահագործվում են 18-րդ դարից ի վեր: Օգտագործված որակյալ շինանյութի՝ տուֆի շնորհիվ շենքերը մինչ այժմ լավ վիճակում են: Շինարարների գնահատմամբ՝ նախատեսված վերակառուցումից հետո պատմական շենքերը դեռ երկար ժամանակ կապիտալ վերանորոգման կարիք չեն ունենա:
Շինարարական աշխատանքների շրջանակում նախատեսվում է սարքավորել ավելի քան 20 սեկցիա, որտեղ բնակվելու են ռազմական մասնագետները: Ձեռք են բերվելու եւ տեղադրվելու են պլաստիկ պատուհաններ, կատարվելու են ներքին հարդարման աշխատանքներ, փոխարինվելու է էլեկտրական ցանցն ու ջեռուցման համակարգը:
Բացի այդ, լրացուցիչ հագեցվելու են համակարգչային սենյակները, խոհանոցները, լոգարանները, սանհանգույցները եւ կենցաղային սենյակները: Մինչ ընթացիկ տարվա ավարտը նախատեսվում է վերահագեցնել 4 զորանոց Գյումրիի ռազմական կայազորում, որտեղ բնակվելու է շուրջ 100 պայմանագրային զինծառայող:
Բնակելի օբյեկտներից բացի, զինվորական ավանների տարածքում վերականգնվում են կաթսայատները, ճաշարաններն ու ծառայողական օբյեկտները:

Photo: streamphoto.ru
Yerevan /Mediamax/. Reconstruction of barracks for accommodation of contract military servicemen has today started in the Russian military base of the South Military District stationed in Armenia.
The preparation works started in early 2015. As a result, the state of the buildings was assessed, the areas of installation works, the list of the necessary materials and tools have been defined.
Exploitation of barracks in the “Big Fortress” military town started back in the 18th century.
Owing to the construction out of high-tensile material- tufa - the building is in a proper state. According to the developers’ assessment, after the reconstruction, the historical building will serve without overhauling for a long time.
During reconstruction of barracks, over 20 blocs for military specialists will be built. Plastic windows will be procured and installed, internal decoration works will be carried out, the electric network and heating system will be renovated. Besides, information rooms, kitchens, bathrooms and domestic rooms will be equipped. Till late 2015, 4 barracks will be reconstructed in the military towns of Gyumri military garrison to accommodate about 100 contract servicemen.
Apart from accommodation, boiler houses, cafeterias and service objects are being renovated in the military towns.