ՌԴ ռազմաբազայում զորանոցներ են վերանորոգվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային ռազմական օկրուգի հայաստանյան ՌԴ ռազմաբազայում վերանորոգման աշխատանքներ են իրականացվում այն զորանոցներում, որոնցում բնակվելու են պայմանագրային զինծառայողները:
Զորանոցների վերակառուցման նախապատրաստական աշխատանքները մեկնարկել են այս տարվա սկզբին: Նախապատրաստական աշխատանքների արդյունքում կատարվել էր շինությունների վիճակի նախագծային գնահատում, որոշվել էին մոնտաժային աշխատանքների ուղղություններն ու անհրաժեշտ նյութերի եւ գործիքների ցուցակը:
«Մեծ ամրոց» զինվորական ավանի զորանոցները շահագործվում են 18-րդ դարից ի վեր: Օգտագործված որակյալ շինանյութի՝ տուֆի շնորհիվ շենքերը մինչ այժմ լավ վիճակում են: Շինարարների գնահատմամբ՝ նախատեսված վերակառուցումից հետո պատմական շենքերը դեռ երկար ժամանակ կապիտալ վերանորոգման կարիք չեն ունենա:
Շինարարական աշխատանքների շրջանակում նախատեսվում է սարքավորել ավելի քան 20 սեկցիա, որտեղ բնակվելու են ռազմական մասնագետները: Ձեռք են բերվելու եւ տեղադրվելու են պլաստիկ պատուհաններ, կատարվելու են ներքին հարդարման աշխատանքներ, փոխարինվելու է էլեկտրական ցանցն ու ջեռուցման համակարգը:
Բացի այդ, լրացուցիչ հագեցվելու են համակարգչային սենյակները, խոհանոցները, լոգարանները, սանհանգույցները եւ կենցաղային սենյակները: Մինչ ընթացիկ տարվա ավարտը նախատեսվում է վերահագեցնել 4 զորանոց Գյումրիի ռազմական կայազորում, որտեղ բնակվելու է շուրջ 100 պայմանագրային զինծառայող:
Բնակելի օբյեկտներից բացի, զինվորական ավանների տարածքում վերականգնվում են կաթսայատները, ճաշարաններն ու ծառայողական օբյեկտները:

В военной базе РФ началась реконструкция казарм - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В российской военной базе Южного военного округа, дислоцированной в Республике Армения, началась реконструкция казарм под служебное жилье военнослужащим, проходящим службу по контракту.
Подготовка казарм к переоборудованию началась в начале года. В результате  подготовительных мероприятий проведена проектная оценка состояния сооружений, определены направления монтажных работ и перечень необходимых материалов и инструментов.
Эксплуатация казарм в военном городке «Большая крепость» началась еще в 18 веке. Благодаря постройке из высокопрочного материала - известкового туфа, здания находятся в исправном состоянии. По оценке строителей, после планируемой реконструкции исторические здания еще долгое время послужат без капитального ремонта.
В ходе реконструкции казарменных помещений запланировано оборудовать более 20 блок-секций для проживания военных специалистов. Будут закуплены и установлены пластиковые окна, проведены внутренние отделочные работы, заменена электрическая сеть и система отопления. Кроме того, дополнительно будут оборудованы информационные комнаты, кухни, душевые, санузлы и бытовые комнаты. До конца текущего года запланировано переоборудовать 4 казармы в военных городках Гюмрийского военного гарнизона, в которых разместится около 100 военнослужащих-контрактников.
Помимо жилых объектов на территории военных городков идет восстановление котельных, столовых и служебных объектов.