Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրամանագիր է ստորագրել պայմանագրային զինծառայող Արման Եփրեմյանին Արիության մեդալով հետմահու պարգեւատրելու մասին:
Հունիսի 26-ին զոհված զինծառայողը պարգեւատրվել է «Հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս, կյանքին սպառնացող վտանգի պայմաններում ծառայողական պարտքը կատարելիս ցուցաբերած խիզախության եւ անձնազոհության համար»:
Պաշտպանության նախարարությունն այսօր մանրամասներ է ներկայացրել միջադեպի մասին:
«Հունիսի 26-ին, ժամը 18:30-ի սահմաններում ադրբեջանական կողմը խախտել է հրադադարի ռեժիմը հայ-ադրբեջանական սահմանի նախիջեւանյան ուղղությամբ` հրաձգային տարբեր տրամաչափի զենքերից կրակ վարելով ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորհայք բնակավայրի մոտ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: ՀՀ զինված ուժերի դիրքապահ ստորաբաժանումների պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդի կրակակետերը լռեցվել են: Ստացված օպերատիվ տվյալների համաձայն, Նախիջեւանի առանձին համազորային բանակն ունի զոհեր եւ վիրավորներ: Դժբախտաբար, փոխհրաձգության ընթացքում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել նաեւ ՀՀ ԶՈՒ պայմանագրային զինծառայող, շարքային Արման Մայիսի Եփրեմյանը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
«Ադրբեջանի ԶՈՒ նման գործելակերպը ամբողջովին հակասում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում հակամարտության կարգավորման բանակցությունների ոգուն ու տրամաբանությանը եւ հղի է իրադրության կտրուկ ապակայունացման վտանգով, որի ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, միջազգային հանրության, ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ ադրբեջանական կողմից իրավիճակի սրման ուղղված գործողությունը համընկնում է Բաքվում անցկացվող Եվրոպական խաղերի ավարտի եւ Ադրբեջանի ԶՈՒ կազմավորման տարեդարձի հետ, ինչը վերահաստատում է այդ պետության ռազմատենչ քաղաքականության շարունակությունը եւ միջազգային հանրության կողմից բազմիցս առաջարկված ու Հայաստանի կողմից ընդունված՝ շփման գծում իրավիճակը վերահսկելու, վստահության ամրապնդման ու միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների անհրաժեշտությունը:
Միաժամանակ, կոչ ենք անում ադրբեջանական կողմին զերծ մնալ իրավիճակի հետագա սրմանն ուղղված սադրիչ քայլերից եւ ջանքեր գործադրել Եվրոպական խաղերի ողջ ընթացքում սահմանագծում հաստատված հարաբերական հանգիստ իրավիճակը այսուհետ եւս պահպանելու ուղղությամբ», - ասված է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ:

Минобороны Армении обвинило Баку в попытке дестабилизации - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян подписал сегодня указ о посмертном награждении контрактного военнослужащего Армана Епремяна медалью «За мужество».
Погибший 26 июня военнослужащий награжден за «самоотверженность и отвагу, проявленные при выполнении служебного долга по защите границ Родины».
Минобороны Армении сегодня представило детали инцидента.
«2 июня примерно в 18:30 часов азербайджанская сторона нарушила режим прекращения огня в нахиджеванском направлении армяно-азербайджанской границы, открыв огонь из оружия разного калибра по армянским позициям близ населенного пункта Горайк Сюникского марза. В результате ответных действий дозорных подразделений противник прекратил огонь. Согласно оперативным данным, в отдельной общевойсковой армии Нахиджевана есть убитые и раненые. К сожалению, в ходе перестрелки смертельное ранение получил контрактный военнослужащий, рядовой Арман Епремян», - говорится в сообщении.
«Подобные действия Вооруженных сил Азербайджана полностью противоречит духу и логике переговоров по урегулированию конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и чревато угрозой серьезной дестабилизации ситуации, ответственность за которую полностью ляжет на военно-политическое руководство Азербайджана.
Министерство обороны Армении обращает внимание Минской группы ОБСЕ и мировой общественности на то обстоятельство, что попытки Азербайджана накалить ситуацию совпали с завершением Европейских игр в Баку и годовщиной формирования азербайджанских ВС, что подтверждает продолжение воинственной политики страны, а также необходимость введения механизмов контроля за ситуацией, укрепления доверия и расследования инцидентов, что было предложено мировым сообществом и принято армянской стороной.
Призываем азербайджанскую сторону воздержаться от провокаций, направленных на дальнейшую эскалацию ситуации и приложить усилия для дальнейшего поддержания относительно спокойной ситуации, которая имела место в течение всех Европейских игр», - говорится в сообщении минобороны Армении.