Երեւան: Մեդիամաքս: Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի անձնակազմը 2016թ. գարնանից կհամալրվի բացառապես պայմանագրային զինծառայողներով:
Այս մասին հաղորդում է ռուսական «Ինտերֆաքս» գործակալությունը՝ վկայակոչելով ՌԴ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի իր աղբյուրը:
«Ժամկետային զինծառայողների վերջին խումբը 102-րդ ռազմակայանը կլքի 2016թ. գարնանը»,- նշել է «Ինտերֆաքս»-ի զրուցակիցը:
ՌԴ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի ներկայացուցիչն ասել է, թե այս փոփոխության մասին որոշումն ընդունվել էր դեռ անցած տարի եւ կապված չէ Գյումրիում հունվարի 12-ին տեղի ունեցած ողբերգական միջադեպի հետ:

Only contract soldiers to serve in Russian military base in Gyumri from 2016 - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. The staff of the 102nd Russian military base stationed in Armenia will only comprise contract soldiers.
Interfax reports this referring to a source in the General Headquarters of the Russian Armed Forces.
“The last conscripts will leave the 102nd Russian military base deployed in Armenia in spring 2016”, said the representative to the agency.
General Headquarters’ representative stressed that the decision was made back in 2014 and is not linked to the tragic events in Gyumri where 7 people were murdered in early January. Russian military base serviceman Valery Permyakov is the accused of the crime.