Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր լրանում է հայ-թուրքական արձանարգությունների ստորագրման 5-րդ տարին:
2008թ. ՀՀ նախագահի նախաձեռնությամբ սկսվեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նոր փուլ, որի արդյունքում 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում Հայաստանի եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ահմետ Դավութօղլուն ստորագրեցին «Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքիայի Հանրապետության միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» եւ «Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքիայի Հանրապետության միջեւ հարաբերությունների զարգացման մասին» Արձանագրությունները:
Արձանագրությունների ստորագրումից հետո Թուրքիան, կտրուկ փոխելով իր դիրքորոշումը եւ հրաժարվելով «խելամիտ ժամկետներում» եւ առանց նախապայմանների երկկողմ հարաբերությունները կարգավորելու ձեռք բերված համաձայնությունից, Թուրքիայի Ազգային Մեծ Ժողովում Արձանագրությունների վավերացումը պայմանավորեց ԼՂ-ի հիմնահարցի կարգավորմամբ:
2010թ. ապրիլի 22-ին, հաշվի առնելով թուրքական կողմի պատճառով ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաեւ արձագանքելով ՀՀ իշխող կոալիցիայի կուսակցությունների քաղաքական խորհուրդների համատեղ դիմումին, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր ստորագրեց Արձանագրությունների վավերացման գործընթացի կասեցման մասին:
Այս տարվա սեպտեմբերին, ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանում, Հայաստանի ղեկավարն ասաց, որ պաշտոնական Երեւանը լրջորեն քննարկում է հայ-թուրքական արձանագրությունները խորհրդարանից հետ կանչելու հարցը:
Մեդիամաքս-ի «Հատուկ թղթապանակ» հատուկ նախագծում «ֆուտբոլային դիվանագիտության» ակունքների, Շվեյցարիայի միջնորդության, բանակցությունների մթնոլորտի եւ արձանագրությունների ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին Մեդիամաքս-ին պատմել էր գործընթացի գլխավոր մասնակիցներից մեկը` շվեյցարացի պաշտոնաթող դիվանագետ Մայքլ Ամբյուլը:

Ереван /Медиамакс/. Сегодня исполняется 5 лет со дня подписания армяно-турецких протоколов.
В 2008 году по инициативе президента Армении стартовал новый этап нормализации армяно-турецких отношений, итогом которого стало подписание 10 октября 2009 года в Цюрихе главами МИД Армении и Турции Эдвардом Налбандяном и Ахметом Давутоглу протоколов «Об установлении дипломатических отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой» и «О развитии двусторонних отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой».
После подписания протоколов Турция, изменив свою позицию и отказавшись от достигнутого соглашения нормализовать двусторонние отношения в «разумный срок» и без предварительных условий, обусловила ратификацию протоколов урегулированием нагорно-карабахского конфликта.
22 апреля 2010 года президент Серж Саргсян подписал указ о приостановлении процесса ратификации протоколов в Национальном Собрании Армении.
В сентябре текущего года, выступая на 69-й сессии Генеральной ассамблеи ООН, президент Армении сказал, что официальный Ереван обсуждает вопрос отзыва армяно-турецких протоколов из парламента.
В рамках специального проекта Медиамакс «Особая папка» об истоках «футбольной дипломатии», посредничестве Швейцарии, атмосфере переговоров и разработке протоколов рассказал один из главных участников процесса, бывший швейцарский дипломат Майкл Амбюл.