Ներկայացվել է «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին» ծրագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում ներկայացվել է Եվրոպական Միության «Կայունության գործիք» ծրագրի ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին» ծրագիրը:
Ծրագիրն իրականացնում է Հայաստանի եւ Թուրքիայի 8 հասարակական  կազմակերպություններից կազմված կոնսորցիումը: Հայաստանից ծրագրին մասնակցում է «Սիվիլիթաս» հիմնադրամը, «Եվրասիա» համագործակցության հիմնադրամը, Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնը եւ Հանրային լրագրողների ակումբը:
Նախաձեռնողները համոզված են, որ իրականացվող միջոցառումները կարող են նպաստել փակ սահմանների բացմանը, տնտեսական ու գործնական կապերի ընդլայնմանը, մշակութային եւ կրթական մի շարք ծրագրերի խթանմանը: Ծրագրի մաս են կազմում փորձի փոխանակման դասընթացները, ձեռներեցների, լրագրողների, ճարտարապետների, նկարիչների եւ արվեստի այլ ներկայացուցիչների շփումները եւ փոխադարձ այցելությունները:
«Մենք խորապես համոզված ենք, որ հայ եւ թուրք հասարակությունների միջեւ երկխոսությունը ռազմավարական կարեւոր քայլ է հարաբերությունների կարգավորման եւ վերջնական հաշտեցման համար»,-ասել է Հայաստանում ԵՄ Պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան:
«Հայաստանի հետ հարաբերությունների հավանական առաջընթացը Թուրքիային կարեւոր հնարավորություն կտա որոշակի հաջողության հասնել հատկապես անվտանգության փոփոխվող միջավայրում, ինչը պայմանավորված է Միջին Արեւելքի եւ Ուկրաինայի անկայունությամբ»,- ասել է Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը:

Photo: www.sinemtezyapar.com
Yerevan/Mediamax/. "Support for Armenia-Turkey Peace Process” program funded by EU "Instrument for Stability” (IfS) tool was presented in Yerevan today.
The consortium comprised of eight Armenian and Turkish NGOs carries out the program.
“Civilitas” Foundation, “Eurasia” Partnership Foundation, Regional Studies Center and Public Journalism Club take part from Armenia.
The initiators believe that the events organized within the program can contribute to the opening of the closed borders, expansion of economic and business ties and promotion of a number of cultural and educational programs. The program includes practice exchange courses, communication and mutual visits of businessmen, journalists, architects, painters and other art representatives.
“We are deeply convinced that the dialogue between Armenian and Turkish societies is an important strategic step for the regulation of relations and final reconciliation”, said Head of EU Delegation to Armenia, Ambassador Traian Hristea.
“The possible progress in relations with Armenia will provide Turkey a chance to reach a success in especially the changing security environment which is accounted by the instability in the Middle East and Ukraine”, said Director at Regional Studies Center (RSC) Richard Giragosian.