«Արարատ» - «Սպարտակ» - 3:1 (2:1):
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Մարտիրոսյան, Սարգսյան, Կովալենկո, Մեսրոպյան (Ա.Հարությունյան, 85), Անդրեասյան, Բոնդարենկո (Պողոսով, 75), Իշտոյան, Ն.Պետրոսյան, Զանազանյան Ն.Ղազարյան:
Գոլեր՝ 1:0 Անդրեասյան (5), 1:1 Ռեդին (37), 2:1 Իշտոյան (43), 3:1 Զանազանյան (50):
Զգուշացում՝ Մարտիրոսյան, Ն.Պետրոսյան:
16 սեպտեմբերի: Տուր XXIV: Ընդունում ենք «Սպարտակին»
ԻՆՉՊԵ՞Ս ԵՐԵՔ ԱՆԳԱՄ ՇՈՒՆՉ ՔԱՇԵԼ
«Հրազդան» մարզադաշտի տրիբունաներն այսօր սպարտակցիներին դիմավորեցին խանդավառ ողջույններով: Երեւանցիների համակրանքն այդ ակումբի նկատմամբ հին է եւ ավանդական: Պատճառը միայն այն չէ, որ այստեղ տարբեր տարիներին հանդես են եկել Սիմոնյանը, Հովիվյանը, Համբարձումյանը: Միշտ էլ տպավորիչ է եղել թիմի խաղաոճը` ոգեշնչված, ռոմանտիկ, դիտարժան, ինչպես նաեւ բարձր տեխնիկան` հատկապես այն տարիներին, երբ մյուս թիմերի «սպառազինությունը» սահմանափակվում էր միայն ուժով եւ արագությամբ… Մի խոսքով, մենք միշտ երկրպագել ենք «Սպարտակին», ուրախացել ենք, երբ նա չեմպիոն կամ գավաթակիր է դարձել, վշտացել ենք նրա անհաջողություններից…
Այսօրվա հանդիպումը վճռորոշ էր: Հաջողության պարագայում (իսկ դրանում, ի դեպ, քչերն էին կասկածում) «Արարատը», որ ժամանակավորապես առաջատարի իրավասությունները հանձնել էր Կիեւի «Դինամոյին», պետք է հետ վերադարձներ դրանք:
Այս շրջանում գրեթե բոլոր հանդիպումներում հաղթում էինք: Արդյունքում, ամենաշատ միավորները հավաքեցինք եւ ամրապնդվեցինք առաջին տեղում:
Պետք է ընդգծեմ, որ 1973 թվականի առաջնությունն առանձնահատուկ էր, եւ բոլոր թիմերը հավասար էին: Խաղացողներին ուժեղ կամային հատկանիշներ էին հարկավոր այդ տեմպին դիմանալու համար: Առաջին տեղում հայտնվելով, մենք ապացուցեցինք, որ ունենք բոլոր անհրաժեշտ որակները չեմպիոն դառնալու համար:
Առաջնության ավարտը ամենապատասխանատու եւ բարդ շրջանն էր մեզ համար, քանի որ մրցաշարային աղյուսակի առաջատարն էինք: Վստահություն էինք, որ կարող ենք չեմպիոն դառնալ եւ դա պատահական չէր: «Արարատում» իշխում էր թիմային ոգին` ամեն ինչ պայմանավորված էր հենց թիմի եւ ոչ թե առանձին խաղացողների հաջողություններով:
«Արարատը» յուրօրինակ թիմ էր: Դա միայն մենք չէինք ասում, բոլորն էին դրանում համոզված` թե՛ ռուսները, թե՛ ուկրաինացիները, թե՛ վրացիները, թե՛ բելառուսները եւ թե՛ մյուս ազգերի ներկայացուցիչները: Մեր բոլոր հակառակորդներն էլ հիանում էին մեր թիմով: Երբ 1971թ.-ին 4:0 հաշվով հաղթեցինք Թբիլիսիի «Դինամոյին», նրանց խաղացողներից Մուրտազ Խուրցիլավան խաղից հետո մտավ մեր հանդերձարան, բոլորիս թվաց`եկել է հաշիվ պահանջելու: Սակայն նա ասաց` «Տղանե՛ր, դուք դառնալու եք ԽՍՀՄ չեմպիոն եւ գավաթակիր: Կհիշեք, որ Մուրտազ Խուրցիլավան առաջինն է ձեզ ասել այդ մասին»:
Սպարտակցիները հիանալի գիտակցում էին արարատցիների տրամադրվածությունը, եւ այդ պատճառով առաջին իսկ րոպեներից հարձակման անցան: Եվ պատժվեցին այդ անխոհեմ քայլի համար: Արդեն հինգերորդ րոպեին Անդրեասյանը գոլ խփեց Մեսրոպյանի փոխանցումից: Խաղն ավելի բաց բնույթ ստացավ: Հանդիսականներն ակնկալում էին իսկական ֆուտբոլային ներկայացում տեսնել: Բայց ականատես եղան այնպիսի տեսարանի, որն անվանում են «հակաֆուտբոլ» եւ որը քայքայեց թե խաղացողների, թե մարզիչների, թե դատավորների, թե հատկապես երկրպագուների նյարդերը:
Պապաեւն ու Անդրեասյանը դաշտի կենտրոնում սկսեցին վիճել: Դատավոր Յու. Սերգիենկոն չընդհատեց խաղը, բայց վազեց աքլորացած «մենամարտողների» կողմը` փորձելով բաժանել նրանց հոկեյի դատավորների մեթոդով: Արարատցիները տեսնելով, որ դատավորը վազում է ոչ այն ուղղությամբ, որտեղ ընթանում է խաղը եւ գտնվում է գնդակը, կանգնեցին` որոշելով, որ խաղն ընդմիջվել է: Եվ այդ պահին Ռեդինը եզրից հարվածելով`գնդակն ուղարկեց Աբրահամյանի դարպասը:
Անարդարության զգացողությունն այնքան ուժգին էր, որ երեւանցիները կորցրել էին վերահսկողությունը: Շփոթված Սերգիենկոն կրակի վրա յուղ էր լցնում: Նա մեկ հաշվում էր գոլը, մեկ չէր հաշվում` արարատցիների ճնշման ներքո:
Հիշում է Հովհաննես Զանազանյանը (Դ.Սմիրնովի եւ Ա.Զինինի «Սովետական ֆուտբոլի գաղտնիքները» գրքից)
…Սեպտեմբերին հյուրընկալում էինք Մոսկվայի «Սպարտակը»: Նիկիտա Պավլովիչը հոգով եւ սրտով սպարտակցի է. Ստարոստինն իր համար հարազատ հոր նման է: Ինչպես էր նա մտահոգվում, որ ստիպված է հանել իր թիմը հարազատ ակումբի դեմ: Սակայն խաղից առաջ նա մեզ ասաց.
- Տղանե՛ր, շատ եմ ձեզ խնդրում, արժանի կերպով կխաղաք:
Արդեն 5-րդ րոպեին գոլ խփեցինք, իսկ մոտ կես ժամից «Սպարտակը» հավասարեցրեց հաշիվը: Եվ ինչպե՜ս: Անդրեասյանը եւ Պապաեւը դաշտի կենտրոնում սկսեցին հարաբերությունները պարզել, բայց մրցավար Սերգիենկոն խաղը չկանգնացրեց, ցույց տալով, որ կարող ենք շարունակել այն: Այդ պահին, տրիբունաներում ինչ-որ մեկը սուլեց: Մենք կանգնեցինք, իսկ Ռեդինը վերցրեց գնդակը եւ ուղարկեց այն մեր դարպասը:
Մրցավարը սկզբից հաշվեց գնդակը, հետո խորհրդակցեց եզրային մրցավարի հետ ու այն չեղյալ հայտարարեց: Սկզբում մենք «վրա տվեցինք», ասելով, որ սուլիչ է եղել: Հետո` հակառակորդի խաղացողները, ասելով, որ նա արդեն հաշվել էր գնդակը: Քաշքշուկ: Խեղճ Նիկիտա Սիմոնյանի վրա ցավալի էր նայել: Ինչպիսի խայտառակություն հարազատ թիմի առջեւ:
Մոտ 10 րոպե հարաբերություններ էինք պարզում: Հետո խաղը վերսկսվեց, բայց գնդակը, այնուամենայնիվ, հաշվեցին: Ավարտեցինք առաջին խաղակեսը. Լեւոն Իշտոյանը անգամ գոլ խփեց:
Ընդմիջման ժամանակ Սիմոնյանն ինձ՝ որպես ավագի, ասում է.
- Հովհաննես, խնդրում եմ, այնպես արեք, որ ամեն ինչ բարձր մակարդակի վրա լինի: Նորմալ խաղացեք, մի տաքացեք:
- Ամեն ինչ կանենք, Նիկիտա Պավլովիչ, - պատասխանում եմ:
Այդ պահին ինձ հրավիրում են միջանցք, որտեղ կանգնած է գլխավոր մրցավարը:
- Տղերք, վերադարձրեք ինձ էմբլեմը:
Պարզվում է, քաշքշուկի ժամանակ, ինչ-որ մեկը պոկել էր Սերգիենկոյի մրցավարի էմբլեմը: Ապացուցում էին, որ այդպիսի մրցավարությունով նա իրավունք չունի կրել այն:
Վերադարձա հանդերձարան:
- Ո՞վ է պոկել մրցավարի էմբլեմը:
Ոչ ոք չէր խոստովանում՝ չէին ուզում վերադարձնել անարդար գոլի պատճառով: Հասկանում եմ, որ էմբլեմը հենց այնպես շատ բարդ է պատռել, քանի որ այն շատ ամուր է կպցված: Ուժեղ ձեռքերով մարդ է արել: Իսկ ո՞վ ուժեղ ձեռքեր ունի: Դարպասապահը: Մոտենում եմ Աբրահամյանին:
- Ալյոշա, վերադարձրու էմբլեմը՝ մի խայտառակի Երեւանը:
Նա դժկամորեն ինչ-որ տեղից դուրս է հանում այն եւ հանձնում ինձ: Վերադարձրեցի էմբլեմը Սերգիենկոյին, իսկ հանդիպումը մենք հաղթանակով ավարտեցինք: Ես անգամ գոլի հեղինակ դարձա:
Արկադի Անրդեասյանը եւ Հովհաննես Զանազանյանը:
Այս դեպքում ինչպե՞ս կարելի է պահպանել ինքնատիրապետումը: Հոգեբանները հետեւյալ խորհուրդն են տալիս. «Երբ զգում եք, որ կարող եք պայթել, երեք անգամ հանգիստ շունչ քաշեք եւ արտաշնչեք: Դա հիասքանչ միջոց է: Այն մարդուն հնարավորություն է տալիս ակնթարթորեն տիրապետել նյարդերին: Ռիթմիկ շնչառությունը ֆիզիոլոգիապես կարգի է բերում վերահսկողությունից դուրս եկած օրգանիզմը»:
Խորհուրդը, միգուցե, գիտական է, բայց քիչ է համապատասխանում ֆուտբոլիստներին: Փորձեք հանգիստ շնչել եւ արտաշնչել արագ վազքի ընթացքում, ֆիզիկական մեծ ծանրաբեռնվածության պայմաններում:
Արարատցիները կիրառեցին սեփական «բժշկությունը»: Նրանք որոշեցին «պատժել» անարդարությունն անհապաղ գոլով: Եվ այնպիսի կարուսել պտտեցրին «Սպարտակի» տուգանային հրապարակում, որ այնտեղ իսկապես թեժացավ: Իշտոյանն այդ րոպեներին պարզապես անճանաչելի էր: Զգացվում էր, որ նա չի հանգստանա, մինչեւ գոլ չխփի: Եվ իսկապես խփեց: Նախավերջին րոպեին: Երկրորդ խաղակեսն այնպես անցավ, ասես երկու թիմերն էլ որոշել էին ներողություն խնդրել լեփ-լեցուն տրիբունաներից: Շտկված խաղ, հնարամիտ գրոհներ, գլխապտույտ հնարքների տեղատարափ, խաբս, «պատ», մի խոսքով, տեխնիկական եւ տակտիկական հնարքների ողջ զինանոցը, որը ֆուտբոլը ֆուտբոլ է դարձնում: Եվ երեւանցիները ջախջախեցին «Սպարտակին»: Երրորդ գոլը խփեց Զանազանյանը, բայց եւս երեք անգամ կարող էին հաջողության հասնել Իշտոյանը, Անդրեասյանը եւ Ղազարյանը: Մինչդեռ մոսկվացիները ոչ մի «հարյուր տոկոսանոց» հնարավորություն չստեղծեցին…
Մոսկովյան թիմերից ամենադժվարը «Սպարտակի» հետ խաղալն էր: Ակումբի ղեկավարները Մոսկվայում մեծ կշիռ ունեցող մարդիկ էին: Մրցավարները շատ զգույշ էին դատում «Սպարտակի» մասնակցությամբ խաղերը. նրանց հանդեպ ավելի ներողամիտ էին:
Հիշում եմ, խաղի ընթացքում Արկադի Անդրեասյանը Վիկտոր Պապաեւի հետ ինչ-որ վիճաբանություն ունեցավ: Մեզ թվաց` մրցավարը հնչեցրեց սուլիչը եւ դադարեցրեց խաղը, սակայն «Սպարտակի» ֆուտբոլիստները շարունակեցին խաղալ: Խաղը դադարեցված էր, բայց նրանք գնդակ ուղարկեցին մեր դարպասը: Ի զարմանս մեզ, մրցավարը հաշվեց այդ գոլը, բայց մենք չհուսահատվեցինք: Առաջին խաղակեսի ավարտին Իշտոյանին հաջողվեց գոլ խփել: Եւս մեկ գոլ խփեցինք երկրորդ խաղակեսում: Շատ էինք ճնշել «Սպարտակի» խաղացողներին եւ նրանք ոչինչ չէին կարողանում նախաձեռնել, կարելի է ասել` նրանց խաղն ընդհանրապես չերեւաց:
Շատ վրդովվեցինք մրցավարի այդ արարքից եւ նրա հետ բուռն վիճաբանության մեջ մտանք: Քաշքշուքից հետո մրցավարի էմբլեմը մնացել էր իմ ձեռքում: Խաղից հետո նա մոտեցել էր մեր ավագին եւ պահանջել հետ վերադարձնել այն: Հիշում եմ, Զանազանյանն եկավ ինձ մոտ եւ ասաց, որ վերադարձնեմ էմբլեմը:
Ես որոշ ժամանակ աշխատել եմ որպես մրցավար: Շատ բարդ աշխատանք է: Այն ժամանակ թիմերը փորձում էին կաշառել ինձ, սակայն ես ֆուտբոլիստ էի եղել, եւ շատ լավ գիտեի`ինչ հետեւանք կարող է ունենալ մրցավարի անարդար որոշումը խաղացողի համար: Այդ իսկ պատճառով թողեցի մրցավարությունը:
Ալյոշա Աբրայամյան:
Երկրպագու… երկրպագու… Ինչե՜ր միայն դու չտեսար այսօր: Հաշվարկվել է, որ մեկ խաղի ընթացքում դու, տրիբունայում նստած, կորցնում ես մեկ կիլոգրամ քաշ: Վստահ եմ, որ այսօրվա քո կորուստները հասան երեք կիլոգրամի, եթե ոչ ավել: Ոչինչ, կլրացնես, քանի որ սիրում ես քո թիմին, սիրում ես նրբորեն եւ քաջորեն: Բացի այդ, չէ՞ որ երբեմն ավելի վատ էլ է լինում…

Восхождение «Арарат-73»: игра 24-я
«Арарат»: А.Абрамян, Мартиросян, Саркисян, Коваленко, Месропян (А.Арутюнян, 85), Андреасян, Бондаренко (Погосов, 75), Иштоян, Н.Петросян, Заназанян (к), Н.Казарян.
Голы: 1:0 Андреасян (Месропян, 5), 1:1 Редин (37), 2:1 Иштоян (Н.Петросян, 43), 3:1 Заназанян (Н.Петросян, 50).
Предупреждение: Мартиросян, Н.Петросян.
16 сентября. Тур XXIV.  Принимаем «Спартак».
КАК СДЕЛАТЬ ТРИ  ВДОХА?
Трибуны стадиона «Раздан» встречали сегодня спартаковцев восторженными приветствиями. Симпатии ереванцев к этому клубу старые и традиционные. Причина не  только в том, что здесь в разные годы выступали Симонян, Овивян, Амбарцумян. Импонировала манера игры команды - вдохновенная, романтичная, зрелищная, - высокая техника, особенно в те годы, когда на вооружении остальных коллективов были лишь сила и скорость... В общем, мы всегда болели за «Спартак», радовались, когда он становился чемпионом, обладателем Кубка, огорчались его неудачам...
Сегодняшняя встреча имела решающее значение. В случае успеха (а в нем, между прочим, мало кто сомневался) «Арарат», сдавший временно полномочия лидера Киеву, должен был вернуть сегодня их себе.
Должен отметить, что чемпионат 1973 года был особенным в том плане, что все команды были равны. Игроки должны были обладать волевыми качествами, чтобы выдержать этот темп. Оказавшись на первом месте, мы доказали, что мы на высоте и у нас есть все необходимые качества, чтобы удержаться на нем, в том числе чувство огромной ответственности и профессионального долга.
Последние туры чемпионата для нас, как для лидеров, были самыми ответственными и сложными. Мы знали, что можем стать чемпионами, и это не будет случайностью. В команде царил дух коллективизма, все было обусловлено успехами команды, а не отдельных игроков.
«Арарат» был своеобразной командой. Это говорили не только мы, все были в этом убеждены – и русские, и украинцы, и грузины, и представители других наций. А все наши соперники восхищались нашей игрой. Когда в 1971 мы разгромили тбилисское «Динамо» со счетом 4:0, их ведущий игрок Муртаз Хурцилава зашел после игры в нашу раздевалку, и нам всем показалось, что он вошел сводить счеты. Но вместо этого он сказал: «Ребята, вы станете чемпионами и обладателями Кубка, и тогда вспомните, что первым об этом вам сказал Муртаз Хурцилава».
Спартаковцы прекрасно понимали настроение араратовцев и потому с первых же минут сами устремились в атаку. И были наказаны за такую безоглядность. Уже нa пятой минуте Андреасян забил гол с великолепной навесной подачи Месропяна. Игра приняла еще более открытый характер. Зрители предвкушали настоящий футбольный спектакль. Но тут-то и произошло зрелище, именуемое «антифутболом» и порядком потрепавшее нервы и игрокам, и тренерам, и судьям, а особенно болельщикам.
Папаев и Андреасян затеяли в центре поля ссору. Судья Ю. Сергиенко не остановил игру, но побежал в сторону распетушившихся «дуэлянтов» и пытался разнять их по методу хоккейных арбитров. Араратовцы же увидев, что судья устремился не в ту сторону, где шла игра и где находился мяч, остановились, решив, что наступила пауза. А в это время Редин прорвался не флангу и вкатил мяч в ворота Абрамяна.
Чувство несправедливости оказалось настолько сильным, что ереванцы потеряли над собой контроль. Вдобавок ко всему растерявшийся вконец Сергиенко подливал масло в огонь. Он то засчитывал гол, то не засчитывал его под напором спартаковцев.
Ну, как тут сохранить самообладание? У психологов есть одна рекомендация: «Когда вы чувствуете, что готовы взорваться, сделайте три спокойных вдоха и выдоха. Это замечательное средство. Оно дает человеку возможность моментально овладеть своими нервами Ритмичное дыхание физиологически как бы приводит в порядок вышедший из-под контроля организм».
Вспоминает Оганес Заназанян (из книги Д.Смирнова и А.Зинин «Тайны советского футбола»)
В сентябре к нам приехал «Спартак». Никита Павлович – насквозь спартаковец, Старостин ему как отец. Как же он переживал, что выведет команду против своего родного клуба! Но перед матчем нам на установке сказал:
– Ребята, очень вас прошу, выйдите, сыграйте достойно.
Мы уже на пятой минуте счет открыли, а где – то через полчаса игры спартаковцы сравнивают счет. Да как! В центре поля Папаев и Андреасян столкнулись и начали выяснять отношения, но судья Сергиенко игру не остановил, показал – продолжайте. И тут с трибуны кто – то свистнул. Мы все встали, а Редин мяч подхватил и забил гол.
Судья сначала его засчитал, потом с боковым посоветовался – отменил. На него сперва мы насели: как же так, свисток был. Потом спартаковцы: засчитал же гол! Свалка на поле – команда на команду. Бедный Никита Павлович выбежал, на него смотреть больно. Такой позор перед родным клубом!
Минут десять разбирались, вроде все утихомирилось. Гол все – таки засчитали. Доиграли тайм, Левон Иштоян даже гол забил.
В перерыве Симонян мне как капитану говорит:
– Оганес, пожалуйста, чтобы все было на высшем уровне. Играйте нормально, не заводитесь.
– Все сделаем, Никита Павлович, – отвечаю.
Тут меня вызывают в коридор, там стоит судья.
– Ребята, – говорит, – отдайте эмблему.
Оказывается, наши игроки, пока Сергиенко осаждали, оторвали с его формы эмблему арбитра. Доказывали рефери, что он с таким судейством не имеет права носить ее.
Захожу в раздевалку:
– Кто у судьи эмблему оторвал?
Никто не признается, не хотят отдавать в отместку за несправедливый гол. Смотрю на них и понимаю, что эмблема ведь крепко пришита, ее просто так не отдерешь. Нужны очень сильные руки. А у кого из футболистов сильные руки? У вратаря! Подхожу к Абрамяну:
– Алеша, отдай эмблему, не позорь Ереван!
Он неохотно откуда-то вытаскивает, отдает мне. Я ее Сергиенко вернул, и матч мы нормально доиграли, я даже гол забил.
Аркадий Андреасян и Оганес Заназанян.
Рекомендация, возможно, научная, но она мало подходит  футболистам.  Попробуйте   спокойно вдохнуть и выдохнуть при быстром беге, при большой физической нагрузке.
Араратовцы применили собственную «медицину». Они решили «наказать» несправедливость немедленным голом. И такую завертели карусель в штрафной площадке «Спартака», что там по-настоящему стало жарко. Иштояна прямо-таки   невозможно было узнать в эти минуты. Чувствовалось, что он не успокоится, пока не забьет гол. И точно - забил. На предпоследней минуте. Второй тайм прошел так, будто обе команды решили извиниться перед переполненными трибунами. Корректная  игра, хитроумные комбинации каскад головокружительных финтов,  дриблинг, игра в стенку - словом, был налицо весь арсенал технических и тактических приемов, делающих футбол футболом. И ереванцы разгромили  «Спартак». Третий гол забил Заназанян, но еще трижды могли добиться успеха   Иштоян, Андреасян и Казарян. Москвичи же не имели ни одной «стопроцентной» возможности...
Из московских команд играть со «Спартаком» было сложнее всего. Руководители клуба были достаточно авторитетными и влиятельными людьми, поэтому судьи были более осторожны и спорные эпизоды чаще трактовались в их пользу.
Помню, в ходе игры Аркадий Андреасян стал выяснять отношения с Виктором Папаевым. Нам показалось, что судья дал свисток и остановил игру, однако футболисты «Спартака» продолжили матч. Игра была остановлена, но они закатили мяч в наши ворота. К удивлению для нас, судья мяч засчитал, но это нас не сломило. До конца первого тайма Иштоян поразил ворота соперника, и еще один мяч мы провели во втором тайме.
Мы были очень разозлены этим решением арбитра и стали очень эмоционально с ним спорить. После перепалки эмблема судьи осталась у меня в руках. В перерыве он подошел к нашему капитану и потребовал вернуть эмблему. Помню, что Заназанян сразу же подошел ко мне, потому что их всех игроков только у меня был карман на майке.
Какое-то время я работал в качестве судьи. Это очень сложная работа. Тогда команды пытались подкупить меня, но я был футболистом, и очень хорошо знаю, какие последствия может иметь для игрока несправедливое решение арбитра. По этой причине я и оставил судейство.
Фото: Photolure:
Болельщик... болельщик... Чего только не натерпелся ты сегодня! Подсчитано, что за одну обычную игру ты, сидя на трибунах, теряешь в весе один килограмм. Уверен, что сегодняшние твои потери достигли трех килограммов, если не больше. Ничего, восполнится, ведь ты же любишь свою команду, любишь нежно и мужественно. К тому же иногда бывает, ведь, хуже...